Kombi Sıcak Su Vermiyor Çözüm Ve Arızaları

13.02.2021
177
Kombi Sıcak Su Vermiyor Çözüm Ve Arızaları

Kombi Sıcak Su Vermiyor Çözüm Ve Arızaları 

Kombi Sıcak Su Vermiyor Çözüm Ve Arızaları Musluklarda Sıcak Su Yok Çoğu zaman gitmiş olana kadar ne olduğunu bilmediğin söylenir. Bu kesinlikle, evinizin sıcak sularıyla, olağanüstü çalışma düzeninde iken aldığımız, fakat oyun oynarken yorulmadan şikayet edeceğimiz bir durumdur.

Kombiden Sıcak Su Gelmiyorsa

Musluklarınızda ya da duşta sıcak su olmadan kendinizi bulursanız, bir şeyler hazırlayıp en kısa bir sürede koşmak istersiniz. Bu sebeple, hızlı bir düzeltme olduğunda ne zaman ihtiyacınız olduğunu öğrenmek için sorun giderme kılavuzumuza göz atın.

Kombi Sıcak Su Vermiyor Çözüm Ve Arızaları

Servis aramak için ev ve apartman daireleri, iş ve ofis, okul ve işyeri için ticari hizmetler sağlamaktadır. Bu kılavuz, kazan tipiniz için en uygun bilgileri vermek üzere üç bölüme ayrılmıştır. Şu yöne rotayı ayarla:

İlk kontrol edilecekler

 • Gaz, elektrik ve su kaynaklarını kontrol edin
 • Kombiyi sıfırla
 • Termostat
 • Saat ve zamanlayıcı
 • Elektrik kesintisi
 • Ayırıcı vana
 • Borularda hava kilidi
 • Donmuş borular
 • Düşük basınçlı sızdırmaz sistem ya da kombiler
 • Sıkışmış küresel vana şamandıra – açık havalandırmalı kazanlar

Gaz kombi kontrolleri

 • Pilot ışık
 • Basınç tahliye valfi
 • Sızıntıları kontrol edin
 • Diğer gaz cihazlarını kontrol edin
 • Tank boyutu

Elektrikli kombi kontrolleri

 • Devre kesici
 • Isıtma elemanları
 • Termostat

İlk Yapılacaklar: Genel İpuçları

Gaz, elektrik ve su kaynaklarını kontrol edin

Gaz ya da elektrikli boyleriniz olsun, enerji kaynağının bağlı ve çalışır durumda olduğundan emin olmalısınız. Su kaynağının hala açık olduğundan emin olmalısınız. Bunların hepsi farkında olmadan kapanmak için şaşırtıcı derecede basittir ve size gereksiz yere bir mühendis çağırma zahmetinden kurtarabilir.

Kombiyi Resetle

Kazanın müşteri tarafından işletilen bir sıfırlama anahtarına sahipse (erişimi kaldırmak için kasayı çıkarmanız gerekmez), kazanı sıfırlamak için bunu kullanmayı deneyin. Ayrıca kazanı kapatıp tekrar açabilirsiniz. Bu problemi çözebilir.

Termostatı Kontrol Et

Modern kazanlar, radyatörlerin ya da sıcak suyunun sıcaklığını basit bir kadranla basit bir şekilde değiştirmenizi sağlar. Bunların farkında olmadan en soğuk ayarlara çarpmadığından emin olun. Kısa bir süre için bunları yüksek hızlara getirdiğinizde ve sıcak su geri döndükten sonra bunları normal sıcaklığa getirdiğinizde, kazanı tekmelemeye yardımcı olabilir.

Saat ve zamanlayıcı

Kazanı üzerinde zamanlayıcıyı kullanırsanız, saatin ileri ya da geri gittiğinde kazanın çoğu zaman unutulduğundan saatin doğru zamana ayarlandığından emin olun. Ayrıca, sıcak suyun doğru zamanda gelmesi için zamanlayıcının ayarlandığından emin olmalısınız. Zamanlayıcıyı kullanıyorsanız fakat doğru biçimde ayarlamamışsanız, istediğiniz zaman ısıtmanız açılmayacaktır.

Ayrıca Bakınız.  Merkezi Isıtma Sisteminde Radyatör Arızaları

Elektrik kesintisi

Son zamanlarda bir güç kesintisi olmuşsa, güç geri yüklendikten sonra kazanınız fabrika ayarlarına dönmüş olabilir, bu sebeple eskiden olduğu gibi çalışmayabilir. Tüm bu ayarları kontrol edin ve gerektiğinde değiştirin.

Ayırıcı vana

Merkezi ısıtmanız kusursuz çalışıyorsa, fakat duşunuzdan ya da musluklarınızdan sıcak su gelmiyorsa, büyük olasılıkla saptırıcı vana ile alakalı bir problem yaşanabilir. Bu valf, bir kombinin radyatörlerinizi ve sıcak suyunuzu ısıtmak içerisinde geçiş yapmasına izin verir, böylece sıcak musluğunuzu açtığınızda saptırıcı vanası açılır ve musluğa sıcak su gönderir. Bu problemi yaşıyorsanız, yön değiştirici vana arızalı olabilir ya da merkezi ısıtma konumunda kalmış olabilir.

Borularda Hava Yapması

Sıcak musluktan su yoksa ya da sıcak su kaynağı dağılırsa, en büyük suçlu hava yastığıdır. Adından da anlaşılacağı gibi, bu, suyun su borularına hapsedilmesi, sudan daha az yoğun olması, kısmi ya da tam su tıkanmalarına yol açan borularda yüksek noktalarda toplanabilmesidir.

Bunu düzeltmek için kullanılan popüler bir yöntem, bir musluk musluğuna, misal verilecek olursa soğuk su musluğuna bir hortum borusu takmak ve sonrasında sıcak musluğunuza bağlamaktır. Önce kırık tapayı açın, tamamiyle açın ve sonrasında çalışma etiketini sonuna kadar açın. Soğuk musluğun daha yüksek su şebekesi basıncı, hava kilidini zorlamalı – emin olmamıziçin birkaç dakika boyunca muslukları bırakmalıdır. Bu problemi çözmezse, sistemi boşaltmaya ihtiyaç olabilir, bu durumda bir mühendis çağırmak iyi bir fikir olacaktır.

Donmuş borular

Sıcak su olmamasının bir diğer nedeni, özellikle uzun süre soğuk havalarda donmuş borular olabilir. Dondurulacak en olabilecek boru, kazandan drenaja kadar yoğuşmayı sağlayan atık boru olan yoğuşma borusudur.

Bunu düzeltmek için, borunun üzerinde sıcak – ama kaynatmama su dökmeyi deneyin. Kazanı ateşlemeyi denerseniz ve hala çalışmıyorsa, tekrar çözmeyi deneyin. Bu hala çalışmıyorsa, bir mühendis arayın.

Düşük basınçlı sızdırmaz sistem ya da kombiler

Mühürlü bir sisteminiz ya da kombiniz varsa, düşük basınç bir çok ısıtma düğmesinin sebebi olabilir. Bu, çatı katında ek bir tankı olmayan kazan tipidir. Sıcak su basıncınız aniden düşükse, kazanda bulunan ve ortalama 1 bar değerinde ayarlanması gereken manometreyi kontrol edin. Kazanın kurulduğunda ayarlanan basıncını gösteren bir gösterge iğnesi olabilir, bu yüzden buna karşı karşı karşıya geldirın.

Basınç çok düşükse, kombinin kullanım kılavuzundaki talimatları izleyerek kendiniz yeniden basınçlandırabilirsiniz. Bu talimatlar kazan panelinizi kaldırmanızı gerektiriyorsa, bunun yerine bir mühendis çağırmalısınız.

Basınç düşüşlerinin su sızıntılarından kaynaklanabileceğini belirtmek gerekir, bu yüzden su basıncınız çok düşükse, sızıntıları da kontrol etmelisiniz. Burada sızıntıları kontrol etme hakkında daha fazla bilgi edinebilirsiniz .

Sıkışmış küresel vana şamandıra – açık havalandırmalı kazanlar
Açık havalandırmalı bir sistem kazanı, yani, genellikle çatı katında bulunan ek bir su deposu olan bir kombi varsa, bu durumda, küresel vana şamandırası, sistemin etrafındaki suyun dolaşımını engelleyerek sıkışabilir.

Ayrıca Bakınız.  İmmergas Eolo Star Kombi Arıza Kodları

Tanka güvenli bir halde erişebiliyorsanız, bilyeli şamandıra valfini kontrol edin. Sarnıçta fazla su bulunmadığı ya da çok fazla su bulunmadığı takdirde, bunun sıkışmış olduğuna işarettir. Topu serbest bırakma valfi kolunu serbest bırakmak için yavaşça hareket ettirin, fakat zorlamamaya dikkat edin. Bu suyun serbestçe akmasına izin vermelidir.

Gaz Kombi kontrolleri

Gaz simgesi Gaz kaynatıcınızın düzgün çalışmamasının birkaç olası nedeni mevcuttur. Bir gaz kaçağı oldukça önemli güvenlik riski oluşturduğundan ve bir yangına ya da patlamaya neden olabileceğinden, bir problemin üstesinden gelmeyi tercih ederseniz, gaz cihazlarının devreye girdiği durumlarda daima dikkatli olmalısınız. Şüpheniz varsa, bir mühendis arayın.

Pilot ışığı

Gaz kaynağınızdaki sıcak suyun en yaygın nedeni, pilot ışığın sönmesidir. Pilot ışık, kazandaki suyu ısıtan gazı tutuşturmak için kullanılır. Pilot ışığı sönmüşse, güvenli bir halde indirdiğinizden emin olmamıziçin kombi modelinizin talimatlarına uymalısınız. Eski gaz kazanları, onları yakmak için bir eşleşme gerektirebilir, yeni stiller ise bir ateşleyici kullanır.

Eğer pilot lambanız yanık kalmayacaksa, termokuplda bir problem ortaya çıkar, bu da pilot ışığı yaktığında algılanır ve yanması için bir gaz vanası açar. Bu, pilot ışığı yakmak için orada olmadığında gazın dışarı sızmamasını sağlamak maksadıyla bir güvenlik cihazıdır. Termokuplun değiştirilmesi gerekiyorsa, olabileceken bir mühendis aramak en iyisidir.

Basınç tahliye valfi

Basınç tahliye valfi, tankınızdaki basıncı düzenler ve kazanınızın patlamasını önlemek için fazla basıncı azaltır. Bununla birlikte, bu valf başarısız olduğunda, basıncın artmasına neden olmaktan ziyade, tehlikeli bir düzeyye ulaşmadan önce basıncı hafiflettiği için aslında düşmesine neden olur. Basınç tahliye vanası arızalıysa, değiştirilmesi gerekebilir.

Kendi kendinize değiştirebileceğinizden eminseniz, bu, eski valfi çıkarmadan ve yenisiyle değiştirmeden önce deponun kısmen boşaltılmasını içerecektir. Bunu sizin için yapacak bir mühendis almayı tercih edebilirsiniz.

Sızıntıları kontrol edin

Merkezi ısıtmanız sızıyorsa, bu durum su kaybıyla birlikte basınçta düşüşe neden olacaktır. Sıcak suyunuzdaki problemlerin bunun yanında, bu işlem, tedavi edilmediği takdirde çürüme ve yapısal sorunlara da neden olabilir, bundan dolayı emin olmamıziçin kontrol edilmeye değer.

Kazandaki yoğuşmanın genellikle bir kaçakla karıştırıldığına dair sızıntı olup olmadığını kontrol etmeliyiz. Kazanınız çok fazla kullanılıyorsa ve depoya çok fazla soğuk su giriyorsa, çok fazla yoğuşma olabilir. Kombi ısındığında bu kuruyacaktır. Su deponuz soğuksa ve damlama varsa, bu yalnızca yoğuşma olabilir. Tank sıcaksa ve damlar varsa, bir sızıntı olabilir.

Sıcak su deponuzda sızıntı olup olmadığını kontrol ettiğinizde, içindeki suyun çok sıcak yer alacağını unutmayın. Tankın altındaki tahliye vanası olabileceken kontrol edilecek ilk yer. Bu damlıyorsa, gevşek bir halde takılmasına neden olabilecek herhangi bir tortuyu salıvermek için bir tornavida tercih ederek biraz gevşetmeyi deneyin ve sonrasında damlamayı durdurmak için tekrar sıkın.

Tıkaçtan gelen küçük bir damla varsa, bunu kapatabilirsiniz. Çok fazla sızıyorsa ya da valfın depoya bağlandığı yerden sızıntı geliyorsa, valfi değiştirmeniz gerekebilir. Bu zor bir iş olabilir ve bunu yapmak için bir mühendis elde etmek en iyisi olur.

Ayrıca Bakınız.  Kombi Akış Şalteri Nasıl Değiştirilir ?

Eğer tankın kendisinden bir sızıntı yaşıyorsanız, o zaman tüm tankın değiştirilmesi gerekir ve bir mühendis çağırmalısınız. Yalnızca küçük bir sızıntıya maruz kalmanız cazip gelebilir, fakat tankın ne zaman ve ne zaman dağıtacağını ve ne zaman bir sürü karmaşa ve sıkıntıya yol açtığını bilmenin bir yolu yoktur.

Diğer dogalgazlı cihazlarını kontrol edin

Evinizde başka gazlı cihazlarınız varsa, bunların doğru çalıştığını kontrol edin. Eğer doğru çalışmıyorlarsa, o zaman kazandan ziyade gaz kaynağınızda bir problem olabilir ve bir mühendis çağırmalısınız.

Tank boyutu

Eğer yeterince sıcak suyunuz olmadığını fark ederseniz, su deponuzun kullandığınız miktar için çok küçük olması olabilir. Evde çok fazla insanınız varsa ya da sıcak su kullanımınızın yüksek olduğunu kafanızı yoruyorsanız, sıcaktan kaçmadığınızdan emin olmamıziçin daha büyük bir tanka ihtiyacınız olup olmadığını tartışmak için bir mühendisle iletişime geçmeniz gerekebilir. İhtiyacın olduğunda su.

Elektrikli Kombi kontrolleri

Elektrik simgesi Elektrikli kazanlar genellikle bi hayli güvenilirdir, fakat bir şeyler ters gittiğinde genellikle bir mühendise ihtiyaç duyarsınız, çünkü bunu besleyen yüksek voltajlı elektrik mühim bir risk oluşturur. Kazanda kendiniz çalışmak istiyorsanız, gücün kapalı olduğundan emin olmalısınız ve emin olduğunuzda bunu yapmalısınız. Problemin kökenine ulaşmak için belirli test araçlarına ihtiyaç duyduğunuzdan elektrikli kazanlarda sorun gidermek karmaşık bir konu olabilir.

Devre kesici

Yapılması gereken ilk şey, herhangi bir sebepten dolayı tetiklendiğini ya da bir sigortanın patladığını görmek için devre kesiciyi kontrol etmektir. Bu durumda, devre kesiciyi sıfırlamanız ya da sigortayı değiştirebilmeniz gerekir. Eğer bu çalışmazsa ya da kazanınız resetlendikten sonra devre kesiciyi tekrar açarsa, o zaman elektrik arızası yaşıyor olabilir ve tamir etmek için bir mühendis ya da elektrikçi çağırmalısınız.

Isıtma elemanları

Çoğu elektrikli su ısıtıcıları iki ısıtma elemanına sahiptir; her eleman için bir termostat ile birlikte, tepesinde ve altta bir tane. Genel olarak, üst eleman alt parçayı kontrol eder, böylece üst eleman ya da termostat çalışmayı durdurursa, hiç sıcak suya sahip olmazsınız. Alt kısım çalışmayı bırakırsa, sıcak su olabilir, fakat yeterli olmayabilir.

Isıtma elemanlarını kontrol etmek için, elemanlara akımı ve topraklanmış olup olmadığını kontrol etmek için bir eleman test cihazı ve voltaj test cihazı kullanmanız gerekebilir. Her iki öğe için de, hangisinin hatalı olabileceğinden şüpheleniyorsanız, bunu yapmanız gerekebilir.

Bu test araçlarına sahip değilseniz ya da elektrikle çalışma hususunda emin değilseniz, o zaman bir mühendis çağırmalısınız. Bunları kendiniz kontrol etmeyi seçerseniz, başlamadan önce kazanın gücünün kapalı olduğundan emin olmalısınız.

Termostat

Yeterli sıcak suyun yoksa termostat sebebi olabilir. Güvenlik maksadıyla, termostat basit bir şekilde erişilebilir değildir ve fabrika ayarları genellikle en güvenli kullanım seçeneğidir. Sıcaklığın çok yükseğe ayarlanması sizi ani şiddetli yanıklara neden olan suyla birlikte bırakabilir, bu sebeple termostatınızı tehlikeli sıcaklıklara ayarlamamanız mühimdir.

Termostatınız ile alakalı bir sorun olduğundan şüpheleniyorsanız, bir mühendis çağırmalısınız. Bunu kendiniz ayarlamaya karar verirseniz, başlamadan önce gücün kapalı olduğundan emin olmalısınız.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Klima Arızaları