Kombi Su Doldurma Nasıl Yapılır ?

13.02.2021
152
Kombi Su Doldurma Nasıl Yapılır ?

Kombi Su Doldurma Nasıl Yapılır ? 

Kombi Su Doldurma Nasıl Yapılır ? kombinin merkezi ısıtma sistemindeki değişiklikleri yaparken kazan yeterli basınç sebebiyle kapanabilir. Bazı modellerde, basıncın ne kadar düşük ya da yüksek olduğunu göstermek için kazanın önünde bir basınç göstergesi bulunur. Gösterge 1’in altında olduğunda, sistem kapanabilir ya da ısıtmanın her daim olduğu kadar iyi performans göstermediğini fark edebilirsiniz.

Kombi Su Basma İşlemi Nasıl Yapılır ?

Kombi su doldurma işlemi kombi basıncı 1.5 bar altına düştüğü zaman yapılması gereken basit bir ayardır. Kombinin su basınç düzeysi ideal olarak 1.5 bar civarındadır. Kombi basıncı çok düştüğü zaman cihaz arızaya geçer çalışmaz. Kullanıcı bu ayar ile  kombi bar düzeysini ayarlayıp cihaza reset atarak tekrar çalıştırmalıdır.

kombi-su-basma-islemi-nasil-yapilir

Kombinin alt kısmında bulunan kombi su doldurma musluğu ile bu işlem yapılır. Genel olarak tüm kombilerde alt bölümde bulunan doldurma musluğu farklı renk ve tipte olabilmektedir. Bu musluğu saatin tersi yönde çevirerek açıp,  kombi bar göstergesi üzerinden takip ederek işlem yapılmaktadır. İstediğiniz ayara gelince tekrar kapatarak işlemi bitiriniz açık unutmayınız. kombi su doldurma musluğu vanası dönmüyor ve bu işlemi gerçekleşmiyorsa  bir kombi servisi çağırmanız gerekebilir.

Kombilerde Su Seviyesini Nasıl Kontrol Ederiz ?

Cihaz üzerinde bulunan manometre üzerinden basınç okunabilir. Analog manometre olmayan cihazlarda cihaz menüsü içinden basınç seçilerek anlık basınç okunabilir. Soğuk tesisatta minimum 1bar fakat optimum basınç 1-1,5 bar aralığında olmalı. Geniş dairelerde (su hacmi fazla olan tesisatlarda) basıncı fazla yükseltmemekte yarar var çünkü basınç yükseldikçe kullanılabilir genleşme tankı hacmi, küçülür. Kombi çalıştığında ısındıkça basınç artacaktır. Maks. çalışma basıncı 3 bar’dır. Su basıncı 3bar’ın üzerine çıktığında cihazın emniyet ventili açarak fazla suyu tahliye eder.

Ayrıca Bakınız.  Kombi Çalışma Esnasında Patlama Sesi Çıkartıyor ?

Kombi Bar Ayarı Nasıl Yapılır ?

Basınç sabit kalmıyorsa genleşme tankı ya da tesisatta kaçak olabilir bu durumda yetkili bayi ya da servis aranmalıdır. Genelde kaçaklar kombiden değil tesisattan kaynaklanır. Basınç 0,5 bar altına düştüğünde cihaz arızaya geçecek ve alakalı arıza kodunu ekranda gösterecektir. Her kombide düşük basınç uyarısı bulunmayabilir bu durumda belirli periyotlarda basınç kontrolü mutlaka yapılmalıdır. Haftada bir, ayda bir. Basınç azaldığında kombinin altında bulunan doldurma musluğu ile su basılabilir. Su basılırken cihazın bekleme modunda ve soğuk olduğundan emin olunuz.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Klima Arızaları