Kombi Çalışma Esnasında Patlama Sesi Çıkartıyor ?

13.02.2021
171
Kombi Çalışma Esnasında Patlama Sesi Çıkartıyor ?

Kombi Çalışma Esnasında Patlama Sesi Çıkartıyor ? 

Kombi Çalışma Esnasında Patlama Sesi Çıkartıyor  gürültülü sesler çıkardığında, endişe duymaya hakkınız mevcuttur. O zaman bu sese neden olan ve tehlikeli olan nedir? Kombi yalnızca bir kez yanarsa , tek bir Bom yaparsa, büyük ihtimalle gecikmeli ateşleme nedenidir . Bu problemlerin her ikisini, bunlara neyin sebep olduğunu ve sesleri nasıl durduracağımızı açıklayacağız.

Kombi Patlamalı Yanması

  • Kombi gaz ayarı bozuk olabilir.

Gaz ayarı hususundaki yardımları uzman servis ekibinden almalısınız.

  • Gaz valfi arızalı olabilir.

Bu durumda parça tamiri olabilecek değildir. Sorun fakat parça değişimi ile çözülebilir. Bu sebeple de servis teknik desteğine başvurmalısınız.

  • Ateşleme elektrotları ayarı bozuk olabilir.

Yeniden bir ayarlama adına mutlaka yardımları servis personellerinden almalısınız.

  • Bacalı kombilerde baca tıkalı olabilir.

Baca çekişleri düzenli olarak yapıldığında bu ve buna benzer sorunlar daha az yaşanılır. Bu sebeple de önerimiz baca çekişlerini düzenli olarak kontrol ettirmeniz ve baca çekimi fakat kuvvetli olduğunda cihazı kullanmanızdır.

Kombide Patlamalı Yanma Sorunu

Kombi Çalışma Esnasında Patlama Sesi Çıkartıyor Bu bir kombi arızasıdır. Kombinin patlamalı yanma probleminda kullanıcı olarak yapabileceğiniz işlem bulunmaz. Cihazın çeşidine göre yapılacak uygulamalar değişir. Bu sebepledir ki kombi patlamalı yanıyor ise ya da çalışma esnasında ses çıkarıyor ise bu duruma uzman servis müdahalesi gerekmektedir.

Öncelikle arıza yerinde görülerek tespit edilmelidir. Arıza tespitinden sonra yapılması gereken uygulamalar ne ise ekipler sizi konu ile alakalı bilgilendirecektir. Sunulan bilgiler ışığında hangi müdahale gerekiyor ise onayınız alınarak gereken uygulamalar yapılmaya başlanır.

Gecikmeli ateşlemeye neden olan problemler

  • Yetersiz gaz
  • Yeteri kadar hava yok
  • Kirli brülörler
  • Kötü bir gaz pilot ışığı
Ayrıca Bakınız.  Merkezi Isıtma Sisteminde Radyatör Arızaları

Gecikmeli ateşleme, gaz yakıtlı kazanlarda (elektronik ateşleme sistemlerinin aksine) pilot ışıkları kullanan ortak bir sorundur . Gördüğünüz gibi, normal çalışma esnasında, bir gaz kazanı ısı için çağrı aldığında, gaz vanası küçük “jetler” yoluyla kapalı bir yanma odasına az miktarda gazı açar ve serbest bırakır. Bu gaz daha sonra pilot ışık tarafından ateşlenir ve jet alevleri bir “ısı değiştirici” yi ısıtır. Bu ısı değiştirici daha sonra suyu ısıtmak için kullanılır.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Klima Arızaları