Kombi Genleşme Tankına Hava Basma

13.02.2021
314
Kombi Genleşme Tankına Hava Basma

Kombi Genleşme Tankına Hava Basma 

Kombi Genleşme Tankına Hava Basma Kombi ve sistemimizde bağlı olan radyatörlerin ısıyı mekanımıza transfer etmesinde içindeki sıvının (su) basıncı çok mühimdir. Bu basınç sistemde akışkanın rahatlıkla sirkülasyon edilmesini sağlar.Tabi bu sıvı genellikle su’dur. Su ısındıkça genleşme diye tabir ettiğimiz hacmindeki artış gözlenir.

Kombi için bilgi ve arıza kodları sistem yanlışları bakım onarım hakkında ayrıntılı bilgi almak için aşağıda bulunan SORU SOR kısmına sorularınızı sorabilirsiniz. 

Kombi Genleşme Tankına Nasıl Hava Basılır ?

Bu artış sistemimizdeki basıncı yükseltip tesisat elemanlarımızı ve kombi tehlike altına alacaktır. Bunu engellemek için cihazların içine ya da arkasına genleşme tankı eklenmiştir.Genleşme tankı içinde bir membran tankı ikiye böler. Membranın bir tarafında sistemimizdeki su diğer tarafında ise azot gazı bulunur.

Kombi’ ye Hava Nasıl Basılır?

Kombi ve sistemimizde bağlı olan radyatörlerin ısıyı mekanımıza transfer etmesinde içindeki sıvının (su) basıncı çok mühimdir. Bu basınç sistemde akışkanın rahatlıkla sirkülasyon edilmesini sağlar. Tabi bu sıvı genellikle su’dur. Su ısındıkça genleşme diye tabir ettiğimiz hacmindeki artış gözlenir. Bu artış sistemimizdeki basıncı yükseltip tesisat elemanlarımızı ve kombimizi tehlike altına alacaktır.

Bunu engellemek için cihazların içine ya da arkasına genleşme tankı eklenmiştir.Genleşme tankı içinde bir membran tankı ikiye böler. Membranın bir tarafında sistemimizdeki su diğer tarafında ise azot gazı bulunur.Sistemdeki sıcaklık arttıkça su genleşir ve hacmindeki artış kadar bu tankın içinde sistem basıncı dengelenir. Genleşme tankımızda azot gazı yahut hava kalmadıysa cihaz tank yokmuş gibi davranır. Bu durumda sistem basıncı 3 bar’ı geçerek emniyet ventilini devreye sokar ve suyu tahliye eder.

Kombi genleşme tankı ne işe yarar

Cihazımız durduğunda ise sistemdeki su büzüşür ve cihaz basıncı sıfır düzeylerine kadar düşebilir. Emniyet ventilinde genelde tahliye damla damla şeklinde görülür. Buna benzer durumlarda cihaz genleşme tankı havası kontrol edilmelidir.Tankın havasının kontrol edilmesi için sistemdeki su tahliye edilir. Tank üzerindeki sibop kapağı sökülerek bir basınç ölçer yardımıyla ölçüm yapılır. ( araç lastiklerinin basıncını ölçen aletlerde olabilir.) Ölçümlerimizde tankın hava basıncı ortalama olarak 21psi olmalıdır. ( 14 psi = 1 bar ) Ölçüm sonucu eksik bir değer görürseniz cihazın radyatör suyu tahliye vanası açılır her hangi bir pompa yardımıyla sisteme hava basılır uygun değerde bırakılır.

Kombi genleşme tankı arızası nasıl anlaşılır

Şayet emniyet ventilimiz su kaçırıyorsa onuda değiştirmek ya da onarmak gerekebilir. Cihazınızın bakımını periyodik yaptırıyorsanız servis elemanının genleşme tankı basıncını kontrol ettiğinden emin olun. Genleşme tankı hava kaybı yakıt sarfiyatını bir hayli arttıracaktır.

Ayrıca Bakınız.  Kombi Reset Atma Nasıl Yapılır ?
YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Klima Arızaları