Kombi Akış Şalteri Nasıl Değiştirilir ?

13.02.2021
155
Kombi Akış Şalteri Nasıl Değiştirilir ?

Kombi Akış Şalteri Nasıl Değiştirilir ? 

Kombi Akış Şalteri Nasıl Değiştirilir ? Kombiniz açılmıyorsa, bunun nedeni akış şalterinin bir sorun algılaması ve vericiye Kombiniz ateşlemesini engelleyen bir sinyal göndermesi olabilir. Bu sebeple bir akış anahtarı olağanüstü bir güvenlik cihazıdır. Siz ve aileniz için tehlikeli olabilecek bir problem yaşanıyorsa, Kombiniz açılmasını istemezsiniz.

Kombi Akış Şalteri Değiştirme

Akış anahtarları ile alakalı en yaygın sorun sistemde enkaz birikimidir. Kalıntı ve pas mekanizmayı tıkayabilir, bu da akış anahtarının açık ya da kapalı konumda sıkışmasına neden olur. Uygun niteliklere sahip bir mühendis bunu sizin için kontrol edebilir ve kalıntıları uygun biçimde çıkarabilir ya da parçanın tamamiyle değiştirilmesini önerebilir.

Kombi Akış Şalteri Nasıl Değiştirilir ?

Ayrıca soruna neden olan hatalı bir akış anahtarınız da olabilir. Kazanın açılmamasının mühim nedenleri olup olmadığını belirlemek için sisteminize göz atmak için uygun nitelikli bir mühendis almalısınız. Kazanın başlatılmamasının yaygın nedenlerinden bazıları şunlardan oluşmaktadır:

  • Hatalı bir fan
  • Kırık baskılı devre kartı (PCB)
  • Bir bloke baca

Yukarıda altı çizildiği gibi, bir akış anahtarı fan düzgün çalışmıyorsa kazanın ateşlemesini önleyecektir. Tıkanmış bir baca da akış şalteri tarafından tespit edilebilen bir sorundur. Bu, gazın hiçbir yere gidemeyeceği manasına gelmektedir ve bu da karbon monoksitin evinize salınmasına neden olabilir. PCB ile alakalı bir elektrik arızası da olabilir. PCB, kazanı çalıştıran ve kontrol eden ana karttır. Yanma kokusu duyarsanız ya da ekran panelinde güç yoksa, kazanın devre kartında bir problem yaşanabilir.

Bir mühendis bu alternatiflerin tümünü devre dışı bırakırsa fakat problemi hala bulamıyorsa, hatalı bir akış anahtarınız olabilir. Çoğu gaz kazanı , kazanın içine monte edilmiş bir akış anahtarı ile birlikte gelir. Uygun bir kalifiye mühendisin elektrik kablolarını sökmeden ya da anahtarı sökmeden yapabileceği için akış anahtarını test etmesi bi hayli kolay olacaktır .

Ayrıca Bakınız.  Kombi Sıcak Su Vermiyor Çözüm Ve Arızaları

Servis yeni bir akış anahtarına ihtiyacınız olduğunu belirlerse, sizin için değiştirir. Muhafazayı kazanınızdan çıkarmamalı ya da problemi kendiniz çözmeye çalışmamalısınız.

Kombi Akış Şalteri Nasıl Çalışır ?

Bir kazan akış şalteri ilk önce gaz akışıyla alakalı bir sorun tespit ettiğinde, kazanı kapatmak için yapılması gereken bir dizi eylem mevcuttur.

Akış anahtarı ilk kez bir sorun algıladığında, çok fazla ya da çok az akış olduğu başka bir cihazı – genellikle bir dönüştürücü – uyaracaktır. Sahip olduğunuz anahtarın türüne bağlı olarak, borudan akan gaz sebebiyle yer değiştirebilir ya da dönebilir. Dönüştürücüye bir sinyal gönderen bu harekettir.

Dönüştürücü bu sinyali yorumlayabilir ve mesajı vericiye iletebilir. Verici verileri alır ve gaz akışının nasıl olduğunu görmek için önceden ayarlanmış parametrelere karşı ölçer. Ayrıca akış problemina engel olmak için bir eylem gerçekleştirebilir. Eylem bir alarmın çalmasını, bir pompanın çalıştırılmasını ya da sistemin kapatılmasını içerebilir.

Kombi Akış Şalteri Nedir?

Yukarıda tarif edildiği gibi, bir akış anahtarı bir borudan gaz ya da sıvı akışına izin vererek ya da durdurarak çalışır. Bir kazanda, sistemde dışarı atılmamış çok fazla gaz varsa, kazanın ateşlemesini önlemek için akış anahtarı mevcuttur. Kazanın yalnızca aşırı gazdan kurtulmak için fanların gerekli hızda döndüğünü tespit etmesi durumunda yanmasına izin verir. Kazan akış şalteri bunun bunun yanında su akışının kesildiğini ya da tamamiyle durduğunu söyleyebilir ve bu durumda kazanın ateşlenmesini önler.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Klima Arızaları