Kombi Sesli Gürültülü Çalışması Çözüm ve Arızaları

Kombi Sesli Gürültülü Çalışması Çözüm ve Arızaları

Kombi Sesli Gürültülü Çalışması Çözüm ve Arızaları 

Kombi Sesli, Gürültülü Çalışması Çözüm ve Arızaları Kombinizden gelen garip sesler hususunda endişeli misiniz? Hepimiz biliyoruz ki bazı ev aletleri çalışırken biraz gürültü yapıyor ve genellikle arka plana yerleştirmek için yeterince kolay. Bununla birlikte, ikinci bir şey doğru gelmiyor, biz buna odaklanıyoruz ve bir şeyin kesinlikle yanlış olduğundan endişelenmeye başlıyoruz.

Kombi Sesli Çalışıyor ?

Kombi Sesli Gürültülü Çalışması Çözüm ve Arızaları Sık sık endişeli müşterilerden garip kazan sesleri hakkında çağrı alıyorum ve genellikle her daim basit bir açıklama ve düzeltme var , bu yüzden bu sorun giderme merkezi ısıtma blog yazısı için gerçek bir çağrı olduğunu karar verdim.

Kombi Gürültülü Çalışması

Aşağıda, kombi alakalı bir sorun olduğunu ve bunları nasıl düzelteceğinizi gösteren bazı garip seslerden bahsedeceğim

Tehlikeli olabilir mi?

Merkezi ısıtmanın giderilmesi söz konusu olduğunda, güvenliğiniz kesinlikle ilk önceliğimizdir, bu yüzden aklınızı rahat bırakmama izin verin: Çoğu kazanlarda termostatlar, aşırı ısınma istatistikleri, basınç tahliye vanaları ve halihazırda yerleştirilmiş oksijen tükenme sensörleri gibi güvenlik önlemleri bulunur .

Yani, kazanınız ile oldukça önemli problem yaşanıyorsa, büyük olasılıkla kesecek ve işe reddedecektir. Şansınız, eğer kazanınız hala garip sesler çıkarırken normal biçimde çalışıyorsa, olabileceken tehlikeli olmayacaktır .

Şimdi, kazanınızın olası en yaygın seslerinden bazılarına daha yakında zamandan bakalım:

Kombiler içinde motorlu ,pervaneli parçalar barındırdığı için ve bu parçalar devamlı çalışmadan dolayı yıprandıkları için sesli çalışabilirler. Bazende kireçlenmeden dolayı sesli çalışabilirler. Bu tarz arızaları şöyle açıklayabiliriz:

Ayrıca Bakınız.  Model Ve Seri Numarasını Cihaz Üzerinde Bulma

Kombi Fan Motoru

Hermetik kombilerde baca fanı devamlı çalışmada olduğu için balansi bozulabilir ve rulmanları yıpranabilir, Hermetik kombi mantığında iç içe geçmiş iki farklı görevde baca ve fan motoru bulunur.Dış baca yanma odasında alev oluşması için gereken-

oksijeni dışardan alır , iç baca ise yanma odasında oluşan atık gazı baca fanı aracılığı ile dışarı atar. Baca fan motoru dışarıdan oksijen aldığında herzaman temiz olmuyor. Havanın içinde tozlar gibi kirli maddeler de hava ile birlikte baca fanının kanatlarına yapışıp kalıyor ve bu da baca fan motorunun balansının bozulmasına ve fan motorunun zamanla sesli çalışmasına ve ömrünü tamamlamasına sebeb olur.

Kombi Sirkülasyon Pompası

Kombi petekleri ısıtmada kullanılan , alev oluşumundan sonra sıcak suyu peteklerde dolaşmasını sağlayan devirdaim pompası zamanla tesisatta ve peteklerde oluşan çamurlanmadan dolayı burçları çamurla kaplanır ve pompa rotorunun zamanla balansına ve bir süre sonra ömrünü bitirmesine sebep olur. Bu balans durumunda da
kombiler sesli çalışır.

Kombi Ana Esanjör ve Plaka Esanjör

Sirkülasyon pompasının dolaştırdığı su yalnızca tesisatta ve petekerde dolaşmaz. Hali ile kombinin içinden de geçer. Pompaya takılan çamurlar pislikler ana ve plaka esanjörden de geçerek esanjörlerin kanatçıkları içerisinde tıkanmalar meydana getirir. Bu durumda da esanjörlerde ıslık sesine benzer bir ses meydana gelmeye başlar. Bu ses çok sinir bozucu bir sestir ve çözümü ana ya da plaka esanjörü kireç çözücü ile temizlemektir. Temizlikle bu sesten kurtulamıyorsanız bu esanjörlerin değiştirilmesi manasına gelmektedir. Çünkü esanjörler tıkanıklıktan ömrünü doldurmuş demektir.

Kombi Genleşme Tankı ve Kombi Panelleri

Genleşme tankı sistemde ısınmadan dolayı oluşan basıncı dengeleyen içinde yarı su yarı azot bulunan kombinin en mühim ve önemle üstünde durulması gereken parçalarından biridir. Bazen genleşme tanklarında bakım zamanlarında tankı sabitleyen vidayı bakımcının söküp yerine takmayı unutması durumlarında ya da tankın içindeki membranın delinmesi durumlarında ya da sibobunun bozulup hava kaçırması gibi durumlarda ses meydana getirir. Bunun gibi kombinin yan ve ön panelleride bakım zamanlarında yerine takılması unutulan ya da bilerek takılmayan vidalar aracılığıyla kombiden sinir bozucu sesler gelmeye başlar.

Ayrıca Bakınız.  Ankastre Fırın Temizliği Nasıl Yapılır ?

Bazende yan , ön ve yanma odasını kapatan kapaklardan ısınma ve soğumadan dolayı genleşme sesleri meydana gelir. Metallerde ısınma soğumadan dolayı her daim ses gelir fakat bazı ucuz yollu yapılmış kombilerde masraflardan kaçınıldığı için kapakların malzemeleride kalitesiz metallerden yapılır. Bu sebepten dolayı en ufak ısınma soğumada sesli çalışırlar.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Klima Arızaları