Buzdolabı Kar Eritme (Defrost) Nasıl Yapılır ?

Buzdolabı Kar Eritme (Defrost) Nasıl Yapılır ?

Buzdolabı Kar Eritme (Defrost) Nasıl Yapılır ? 

Buzdolabı Kar Eritme (Defrost) Nasıl Yapılır ? Buzdolabınız gerekli bir cihazdır ve olabileceken en kullanışlılarından biridir. Yiyecekleri taze tutar ve önümüzdeki zamanlarda kullanımlar için eşyaları güvenle saklayabilir. İçindeki duvarlarda donma, verimini düşürür ve enerji faturanızı artırır. Birçok yeni dondurucu modelleri var kendi kendine Defrost özelliği, fakat bu özelliği sahip olacak kadar şanslı gibi değilse?

Buzdolabı Kar Eritme (Defrost) Nasıl Yapılır ? Buzdolabınızı ne sıklıkta çözmeniz gerektiğine ve hızlı bir halde buz çözmenize yol gösterecek birkaç yönteme bir göz atalım.

Buzdolabı Kar Eritme (Defrost)

Soğutucu bölme tam otomatik eritme yapar. Buzdolabınızın soğuması esnasında soğutucu bölmenin iç arka duvarında su damlacıkları ve 7-8 mm. kalınlığına kadar karlanma oluşur. Bu oluşum soğutma sistemi gereği normaldir. Arka duvardaki otomatik eritme sistemi aracılığıyla belli aralıklarla otomatik eritme yaparak oluşan karın kendiliğinden erimesi sağlanır. Kullanıcı tarafından karın kazınmasına ve su damlacıklarının temizlenmesine gerek yoktur.

Buzdolabında Karlanma

Eritme sonucu oluşan su, su toplama oluğundan geçerek boşaltma borusu aracılığı ile buzdolabınızın arkasındaki buharlaştırma kabına akar ve burada kendiliğinden buharlaşır. Boşaltma borusunun tıkanıp tıkanmadığını belirli zaman aralıkları ile kontrol ediniz ve gerekirse delikte bulunan çubukla açınız. Derin dondurucu bölme, donmuş gıdaların bozulmaması için otomatik olarak eritme yapmaz. Buzdolabınızda karlanma söz konusu ise ilk olarak kontrol edeceğiniz nokta kapı contası dır.

Buzdolabı Karlanma Nasıl Çözülür ?

Delik, deforme var ise dolabınız hava alacaktır ve bu da buzlanmaya karlanmaya sebeptir. Bir ikinci olarak, üst bölümün aşırı doldurulmasından kaynaklanmaktadır. Buzdolabın fişini çekmeli dinlenmeye bırakmalı ve kapı contalarını kontrol ederek üst bölümü gerektiği kadar doldurmalısınız. Eğer bir sorun yok yinede buzlanma var ise teknik servisi çağırmanız gerekmektedir. Tek kapılı buzdolabı kullanıyor iseniz dile getirdiğimiz noktalar bu tip buz dolapları içinde geçerlidir.

Ayrıca Bakınız.  Kombi Sesli Gürültülü Çalışması Çözüm ve Arızaları

Conta kontrolü ve aşırı doldurmamak. Eritmeye bırakarak içini boşaltılmalı contasını kontrol etmelisiniz. Yeni sorunlar buzdolabınızda devam ederse mutlaka bir teknik servisi çağırmanız gerekebilir. Teknik desteğimizi geçmişten aldığımız tecrübelerimize dayanarak ve yeni gelişmeleri yenilikleri takip altında bulundurmakta, müşterilerimizin beklenti ve isteklerinizi bir teknik servise yakışır biçimde yerine getirmekteyiz. Kalite, güven, hızlı, zaman, müşteri tatminiyeti…

Buzdolabı Kar Eritme (Defrost) Nasıl Yapılır

Buzdolabı Buz Eritme Düğmesi

Dondurucu bölmesinde oluşan karlar 6 ayda bir eritilmelidir. Kar eritme işlemini, derin dondurucu bölgenizin çok dolu olmadığı ya da boşaldığı zamanlarda yapmanız tavsiye edilir. Bunun için dondurulmuş yiyecekleri kağıda sarıp olabilecek olan en serin yerde saklayınız  varsa başka bir buzdolabına koyunuz. Sıcaklık ayar düğmesini tercih ederek buzdolabınızın çalışmasını durdurunuz ya da elektrik fişini prizden çekiniz.

Buzdolabı Defrost Süresi

Buzdolabı Defrost Süresi Eritmeyi hızlandırmak için; dondurucu bölmenin içerisine sıcak su dolu bir kap, altına yumuşak bir altlık koyarak yerleştiriniz. Buzdolabınızın içine eritmeyi hızlandırmak için mum, gaz lambası ve ısıtıcı gibi malzemeler kesinlikle kullanmayınız.

Eritme spreyleri buzdolabınıza ve sağlığınıza zarar verebilecek sıvı madde ve gaz içerebilir. Bu maddeleri kullanırken dikkat ediniz. Temizlik esnasında buzdolabınızın kapısını kapalı tutmayınız. Eritme işleminden sonra dondurucu bölmenin alt haznesinde toplanan suyu, emici bir bez ya da sünger ile alınız. Dondurucu bölmesini iyice kurul ayınız ve sıcaklık ayar düğmesini eski durumuna getiriniz. Besinlerimizi derin dondurucuya  geri koymadan önce boş ve kapıları kapalı konumda 2 saat çalıştırınız.

Buzdolabı Defrost Arızası Nedir ?

1. Buzun Erimesini Bilave edin

Açık yöntem – fişten çekin, kapıyı açın ve buzun erimesini bilave edin.

Bu buz çözme yöntemi en basit olanıdır, fakat özellikle daha soğuk bir bölgede yaşıyorsanız en uzun süren metottur. Aynı zamanda çözmenin en güvenli yöntemi. Yalnızca kapıyı aç, çek git ve biraz sabırla. Buz erimeye başladığında, fazla suyu bir sünger ya da havlu ile silmek isteyebilirsiniz. Cihazdan çıkan suyu almak için eski havluları yere koymayı da düşünebilirsiniz.

Ayrıca Bakınız.  Kombi Nasıl Tasarruflu Kullanılır ?

Belki de benim gibisin ve çok sabırlı değilsin. Eğer öyleyse, buz çözme işlemini hızlandırabilmeniz için birkaç yola bakalım.

2. Bir Fön makinesi kullanın

Temel güvenlik önlemlerini aldığınız sürece dondurucu buzunu çözmek için taşınabilir bir saç kurutma makinesi kullanmak tamamiyle güvenlidir. Durdurulan sulardan uzak durduğunuzdan, kordonu ve kurutucuyu herhangi bir su ya da buzdan uzak tutun ve kurutucunuzun fazla ısınmaması için bir alana bir kez odaklanın.

Ek olarak, kurutucunun sonunun, cihazın sargılarına ya da yanlarına çok yakın olmasına asla izin vermeyin, çünkü yüksek ısı üniteye zarar verebilir. Dondurucunuzun içindeki plastik konstrüksiyona da zarar verebilir. Erimiş buzu yakalamak için dondurucunun tabanını havluyla hizalayın. Saç kurutma makinesini dondurucunun duvarına paralel biçimde hizalayın. Amacınız buzun arkasındaki sıcak havayı almak. Kenarlar serbest kalmaya başladığında, buzu arkasına sıcak hava üflemeye devam edin ve buzu duvarlardan yavaşça kaldırmak için plastik bir kazıyıcı kullanın.

3. Bir Fan kullanın

Bir fan, ılık havayı dondurucunuza göndermenize yardımcı olabilir . Ancak bu yöntem, evinizdeki hava gerçek bir fark yaratacak kadar sıcak olduğunda en iyi biçimde çalışır. Bu, özellikle garajlarında derin dondurucuları olan herkes için iyi sonuç verir .

Yalnızca, kapağı açıkken dondurucunun dışına bir fan monte edin. Hava akımı buzun daha hızlı erimesine yardımcı olmaktadır. Buzun kalınlığına bağlı olarak, bunun çalışması için hala biraz zamana ihtiyacınız olabilir. Ancak çok fazla çalışma yapmadan süreci hızlandırabilirsiniz.

4. Kase ya da Sıcak Su Kabı Raflara yerleştirin

Dondurucunuzun buzunu çözme işlemini hızlandırmanın geleneksel bir yöntemi, raflara kaynar su tavaları yerleştirip kapıyı kapatmaktır. Dondurucular iyi sızdırmaz olduğundan, sıcak sudan çıkan buhar buzu gevşetmeye yardımcı olmaktadır, böylece duvarlardan doğal olarak erir. Daha sonra ortalama 30 dakika sonra plastik bir kazıyıcı tercih ederek elle çıkarabilirsiniz.

Bununla birlikte, tencere ve tavalardaki ısı raflara zarar verebilir, bu sebeple dondurucunuzu çözdürmek için bu tekniği kullanırsanız, ısıtılmış kapların altına kalın bir katlanmış havlu koymanızı öneririz. Tavayı dondurucuya koymak için yeterli alan bulunduğundan emin olun.

Ayrıca Bakınız.  Kurutma Makinesi Işıkları Yanıp Sönüyor ?

İç bölümde oluşan buz miktarına bağlı olarak kaynayan su kabını her 10 dakikada bir değiştirmek zorunda kalacağınızı unutmayın. Suyu değiştirdiğinizde, erimiş buzu süngerle temizleyin.

5. Metal bir spatula ısıtın ( bu yöntemi önermiyoruz )

Hızlı bir defrost yöntemi ve olabileceken en tehlikeli olanı sıcak metal bir spatula kullanmaktır. Bir fırın eldiveni takmak için, bir alev üzerine metal bir spatula tutun. Sonra gevşetmek ve parçalamak için spatulayı buzun içine doğru bastırın.

Bu buz çözme yöntemini gerçekten önermiyoruz, çünkü kendinizi yakmaya ya da üniteye zarar vermeye yatkınsınız. Fakat biz burada bahsediyoruz, çünkü dondurucunuzdaki buzu hızlı bir şekilde eritmek için çalışacaktır. Buz çözme işlemini hızlandırmak için bu yöntemi kullanmaya karar verirseniz, lütfen dikkatli kullanın.

6. sıcak bir bez ve ovma alkol kullanın

Bir paçavrayı kaynar suya batırın, üzerine sürtünme alkolü dökün ve gevşetmek için buzun üzerine yerleştirin. Kenarlardaki küçük parçalara yoğunlaşarak, gevşek alanları kavrayıp çıkarmak için buzu silerek temizleyin. Don biraz çabuk erimeye başlamalıdır. Bu yaklaşım, en büyük buz parçalarından ziyade, ince bir don tabakasını temizlemeniz gerektiğinde en iyi sonucu verir.

7. Kazıma

Buzu kazımak, olabileceken buz çözme işlemini hızlandırmak için en popüler metottur. Bu rotaya giderseniz, güvenli bir halde yaptığınızdan emin olun.

Kendinizi incitmekten ya da dondurucunuzun duvarını ya da gaz hattını delmekten kaçınmak için geleneksel bir buz kazıyıcı, plastik bir spatula ya da tahta kaşık kullanın. Bu buz çözme yöntemini, bu listedeki diğer metotlarla birlikte kullanmanızı öneririz.

8. Islak / Kuru Vakum Kullanın

En küçük nozül aksesuarını ıslak / kuru vakumda tercih ederek, düğmeyi üfleyecek biçimde ayarlayın. Yukarıdan başlayın ve tüm yüzeyler üzerinde yavaşça aşağı doğru hareket edin. Bir fön makinesi kullanmak tercih edilir, çünkü daha az zaman alır ve kendiniz elektrot kesme riskini yok eder. Buz topakları gevşemeye başladığında, suyu ve buzu emmek için vakum ayarını değiştirin. Sonra bir sonraki katmana başlayın ve her şey kuruyana kadar tekrarlayın. Tam verimlilik için bu listedeki diğer metotlarla birlikte bu defrost yöntemini kullanın.

Tüm buzlar eridiğinde dondurucunuzu ılık sabunlu suda eritilmiş bir çorba kaşığı kabartma tozu ile temizleyebilirsiniz. Yalnızca karışıma bir sünger daldırın ve dondurucunun içini yıkayın. Temiz olana kadar tekrarlayın. İçini kuru bir havluyla sildiğinizden emin olun. Tekrar takın ve tekrar soğutmak için dondurucu kapağını kapatın. Yarım saat içinde, yiyeceği tekrar dondurucuya aktarabilirsiniz.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Klima Arızaları