Kombi Kaç Derecede Kullanılmalı ?

Kombi Kaç Derecede Kullanılmalı ?

Kombi Kaç Derecede Kullanılmalı ? 

Kombi Kaç Derecede Kullanılmalı ? nasıl daha verimli kullanabileceğinizi hiç düşündünüz mü? Belki de ısıtma sıcaklığınızı çok yüksek ayarladınız ya da bir jumper’a ulaşmak yerine sıcaklığı artırdınız. Enerji kullanımınızı ve faturalarınızı azaltmak için kombinizi daha verimli kullanabileceğiniz bazı kolay yollar bulduk.

Kombiyi Kaç Derecede Çalışmalı ?

Kombi Kaç Derecede Yanmalı , Evlerimizde artık soba devri kapanmak üzere. Herkes doğal gazlı sistemlere geçmiş durumda. Doğal gazlı sistemlerin ana cihazı olan kombiyi seçerken bin bir ayrıntıyı gözden geçirmemiz gerektiği doğru. Benzer detaylarla, evimize kombiyi ve doğal gaz hattını getirirken de karşılaşıyoruz. Peki, kombiyi satın alıp evimize yerleştirdikten sonra sorular bitiyor mu ?

Kombili sisteme geçen bireyler için, soba kullanım zamanlarında edindikleri alışkanlıklardan kurtulmak biraz zaman alabiliyor. Burada ki en fazla cevaba ihtiyaç duyan soru, evimizi kombili sistemde kaç derecede tutmamız gerektiğidir.

Tasarruf etmek için gece kombiyi kapatmayın. Geceleri kapayıp sabah kombiyi yeniden çalıştırdığında gereksinim duyduğu gaz ve elektriği iki kat harcayacaktır. Tasarruf edeyim derken daha çok kaynak tüketmiş olacaksınız.

Kombi Kaç Derecede Yanmalı

Kaloriferli sistemde, evin sıcaklığını tutmamız gereken değer; evde yaşayan halkın çeşitli niteliklerine göre şekillenir. Misal verilecek olursa evdekilerin bünyeleri soğuğa ya da ılığa karşı hassas ise, bu evlerde dereceyi daha yüksek tutmamız gerekir. Ya da küçük çocuklar bulunan evlerde sıcaklık birkaç derece daha yüksek tutulabilir. Elbette bunun tam tersi de uygulanabilir. Fazla sıcağa karşı alerjisi olan kimseler, sıcaklığı bir iki derece azaltabilir. Şimdi buradaki ortalama değerlerden ve değiştireceğimiz derecelerden söz edelim.

Ayrıca Bakınız.  Kurutma Makinesi Isı Pompalı Mı Yoğuşmalı Mı ?

Kombi derecesi ve ideal oda sıcaklığı

Çoğu kombili ev için ortalama sıcaklık 20 – 22 derecedir. Normal bir ev için bu sıcaklık idealdir. 20 – 22 derecelerde normal bir giyim ile çok rahat yaşanabilir. Yaşlı kimselerin ya da küçük çocukların bulunduğu evlerde, derece biraz yükseltilerek 25 santigrat a çekilebilir. Böylelikle üşüme ve hasta olma riskleri biraz olsun ortadan kalkmış olur.

Kombi ayarları nasıl yapılır

Yaz aylarında sıcaklık çok yüksektir. Bu aylarda denemeler yapılarak evimiz için en uygun sıcaklığı bulabiliriz. Misal verilecek olursa yazın ortalarında sıcaklığın 32 – 33 derecelerde seyrettiği bir yeri ele alalım. Bu sıcaklık bunaltıcı gelir. Yazın sonlarına doğru sıcaklıklar düştükçe, kaç dereceye kadar rahat hissettiğimizi test edebiliriz.

Kombiyi Kaç Derecede Tutmalı

Geceleri tasarruf amaçlı sıcaklık derecesini 16 – 18 derecelere çekebiliriz. Fakat uyurken üzerimize örttüğümüz eşyalar hususunda hassas davranmalıyız. Yine çocukların ve yaşlıların bulunduğu evlerde geceleri de 20 – 22 derecelerde tutarak ekonomiyi bir kenara bırakıp sağlığı emniyete alabiliriz.

Kombide en az kaç petek açılmalı

Yoğuşmalı Kombileri, Konvensiyonel hermatik kombiler yerine tercih edilerek hem doğaya hem cebinize katkı sağlamış olursunuz. Yoğuşmalı kombiler, buharı yoğuşturan teknoloji aracılığıyla ısı bacadan geri kazanıldığı için verim değeri diğer kombilere göre daha yüksektir. Isıtılan alanın sıcaklığını kontrol eden ve istediğimiz sıcaklıkta kalmasını otomatik olarak ayarlayan oda termostatı ve ya radyatörler üzerinde bulunan termosta tik vanalar kullanılmalı. Bununla birlikte ideal ortam sıcaklığını sağladığınızda otomatik olarak ateşleme duracak ve yakıt tasarrufu sağlanmış olacaktır.

Petekleri kapatmak tasarruf sağlar mı

Her yıl kış aylarına girerken periyodik olarak radyatör temizliği ve kombi bakımını yaptırmak gereklidir. Daha güvenli ve daha kaliteli ısınma için özellikle periyodik bakımlar mutlaka yetkili servislere yaptırılmalıdır. Isıtılacak alanın, yapının doğru bir halde ısı yalıtımının sağlanmış olması mühimdir. Bununla birlikte içerideki sıcak havanın dışarıya kaçması engellenmiş olur. Kışın yakıt tasarrufu sağlayan yalıtım, yazın ise ortamın daha serin olmasına yardımcı olmaktadır.

Ayrıca Bakınız.  Buzdolabı Aylık Ne Kadar Elektrik Tüketiyor ?

Yoğuşmalı kombi kaç derecede kullanılmalı

Mümkünse ısıcam kullanılmalı, çift cam gibi ısı yalıtımına katkı sağlayan pencere sistemleri ile bütünlük sağlanmalı Radyatörlerin önleri ve üstleri kapatılmamalı, açık tutulmalı, alanın dekorasyonu radyatörler göz önüne alınarak doğru biçimde yapılmalı ki ortamda ki sıcak hava akışı ve dağılımı engellenmemiş olsun. Odaların sık sık havalandırılarak içeriye taze O2 (oksijen) girmesi sağlanmalı. Bununla birlikte oluşabilecek bağ ağrısı şikayetleri de azaltılabilir. Yapılan en büyük hata, yalnızca evde olunan vakitlerde kombiyi yakmak ya da sıcaklık ayarını yapmak için kombiyi açıp kapatmaktır.

Kış başladığında, kombinizi çalıştırma ihtiyacı hissettiğiniz tarihten beri mevsim sonuna kadar düşük sıcaklıkta devamlı açık kalması tavsiye edilir. Böylelikle cihazın daha fazla gaz harcayarak ateşleme yapmasını engellemiş ve daha az gaz ile daha uzun süre kullanım sağlamış olursunuz. Kombi yıllık bakımlarını mutlaka yetkili servislere yaptırarak cihazınızın kullanım ömrünü uzatarak yakıt tasarrufu sağlarsınız.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Klima Arızaları