Fırın Sürekli Çalışıyor Kapanmıyor ?

Fırın Sürekli Çalışıyor Kapanmıyor ?

Fırın Devamlı Çalışıyor Kapanmıyor ? 

Fırın Devamlı Çalışıyor Kapanmıyor ? fırında hasar, en iyi servis merkezleri tarafından ele alınan yaygın bir sorundur. Elektrik mühendisliğinin onarımında beceri ve deneyime sahipseniz, makalemiz arızayı tanımlamanıza ve düzeltmenize yol gösterecektır. Onarıma başlamadan önce, en yaygın arızaları ve bunların nasıl çözüleceğini analiz edeceğiz.

Fırın Devamlı Neden Çalışır ?

Fırın Kontrol Panosu

Fırın Devamlı Çalışıyor Kapanmıyor ise Fırın kontrol panosunda, kullanıcı ayarlarına ve sensör girişine göre fırın ve kızartma devrelerine voltaj gönderen röleler bulunur. Kontrol kartlarından biri kısa devre yapıyorsa, kontrol kartıısıtma devresine devamlı voltaj gönderebilir. Fırın kapatıldıktan sonra ısınmaya devam ederse, kontrol panosu arızalı olabilir. Kontrol kartı arızalıysa, değiştirin.

Sıcaklık Kontrol Termostatı

Sıcaklık kontrol termostatı fırının içindeki sıcaklığı izler ve fırın sıcaklığı çok düştüğünde ısıya geçer. Sıcaklık kontrol termostatı arızalanırsa Ancak, bu çok yaygın değildir. Fırın termostatını değiştirmeden önce, daha yaygın bir şekilde arızalı bileşenleri, özellikle ateşleyiciyi ve pişirme ve kızartma elemanlarını kontrol edin. Bu bileşenler arızalı değilse, sıcaklık kontrol termostatı arızalı olabilir. Sıcaklık kontrol termostatı basit bir şekilde test edilemez. Termostatın arızalı olduğundan şüpheleniyorsanız değiştirin.

Fırın Isıtma Elemanı

Bazen, ısıtma elemanı yanarsa, fırının içine kısa devre yapabilir. Isıtma elemanı kısa devre yaptıysa, fırın kapanmayacaktır. Genelde, fırın elemanı kısa devre yaptıysa,gözle görülür biçimde hasar görür. Isıtma elemanında delik ya da kabarcık olup olmadığını kontrol edin. Pişirme elemanının kısa devre olup olmadığını belirlemek için, öğeyi devamlılik yönünden test etmek için bir multimetre kullanın. Pişirme elemanının devamlıliği yoksa değiştirin.

Rezistans Isıtıcı Elemanı

Kızartma elemanı kısa devre yapıyorsa, fırın kapanmayabilir. Genelde, eleman kısa devre yaptıysa, gözle görülür biçimde hasar görür. Kızartma elemanında delik ya da kabarcık olup olmadığını kontrol edin. Belirlemek için olup olmadığını belirlemek için, öğeyi devamlılik yönünden test etmek için bir multimetre kullanın. Kızartma elemanı terminallerden dış kasaya devamlılik gösteriyorsa, bu kısa devre yaptığını gösterir. Kızartma elemanı kısa devre yapıyorsa değiştirin.

Ayrıca Bakınız.  Çamaşır Makinesi Işıkları Yanıp Sönüyor ?

Röle Kartı

Bazı fırınlarda röle kartı bulunur. Röle kartında, ısıtma elemanının voltajını kontrol eden birkaç röle mevcuttur. Bu rölelerden biri ya da daha fazlası başarısız olursa, röle kartı devamlı gönderebilir . Röle kartı arızalıysa, değiştirin.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Klima Arızaları