Ankastre Elektrikli Ocak Nasıl Temizlenir ?

Ankastre Elektrikli Ocak Nasıl Temizlenir ?

Ankastre Elektrikli Ocak Nasıl Temizlenir ? 

Ankastre Elektrikli Ocak Nasıl Temizlenir ? Ocağın tamamiyle kapalı ve soğuk olduğundan emin olun. Bir bez ya da kağıt havlu ile ocağın yüzeyindeki birikintileri alın. Kazıyarak çıkartmaya çalışmayın. Temizleme solüsyonunu hazırlarken ellerinize eldiven giyin. Sıcak musluk suyunu bir kovaya boşaltın. sıcak suyun içine 1 ya da 2 çorba kaşığı sıvı bulaşık deterjanı ilave edin. Suyu köpürttük ten sonra Ocağın tüm yüzeyine eşit dağılacak biçimde bir fincan karbonatı serpin. Ardından, eski bir bez ya da tişörtü deterjanlı suya daldırın ve sıkın.

Siyah Cam Ocak Nasıl Temizlenir

(bez biraz sulu kalmalı fakat damlayacak biçimde de olmamalıdır) Kovadaki suyu atmayın. Onunla işimiz daha bitmedi. Islak bezlerin tüm ocağın yüzeyini kaplayacak biçimde örtün. 15 ila 30 dakika kadar beklemede bırakın. Islak bez ocak üzerindeki karbonatı kurumasını engelleyecek ve nemli bir ortam oluşturacaktır.15 ila 30 dakika bekledikten sonra bezlerin yüzeyden alın ve tekrar deterjanlı suya batırın ve fazla suyu sıkın.

Ankastre Elektrikli Ocak Nasıl Temizlenir

Ankastre ocak lekeleri nasıl temizlenir

Tüm ocağı dairesel hareketlerle hassas yüzeye zarar vermeden nazikçe silin. Artık geri kalan suyu dökebilirsiniz.Temiz bir bulaşık süngerini suyla ıslatın ve hafifçe fazla suyunu sıkın. Ve sünger tarafıyla ocağı silin. Daha sonra mikrofonik bezle tüm yüzeyi kurulayın. Yüzeyin daha göz alıcı bir görünümde olmasını dilerseniz beze birkaç damla sirke koyabilirsiniz.

Ankastre elektrikli ocak nasıl temizlenir 

Yemek pişiricilerin en mühim parçası ocaklarımız zamana bağlı olarak değişimler göstererek teknolojik değişimlere rahatlıkla ayak uydurmayı da başarmıştır. Gazlı ocaklar, elektrikli ocaklar derken şimdi de indüksiyon ocaklar yaşamımıza girdi. Bu makalemizde bir sonraki makalemizde yer vereceğimiz indüksiyon ocaklar ile elektrikli ocakların çalışma sisteminin daha rahat anlaşılabilmesi için radyan sistemine sahip elektrikli cam seramik ocakları inceleyeceğiz.

Ayrıca Bakınız.  Kombi Nasıl Tasarruflu Kullanılır ?

Çalışma mantığı olarak cam yüzey içinde bulunan yuvarlak ısıtma alanları, üzerine yerleştirilen kabın boyutu fark etmeksizin yuvarlak alan boyunca ısıtma yapıyor. Bu ısıtma ise cihazın içindeki radyan yardımı ile gerçekleştiriliyor.

Ocak demirleri nasıl temizlenir

Çalışmaya başladığında ısınan alan resimdeki gibi kızarıyor ve yüksek bir sıcaklığa ulaşıyor. Önce radyan sonrasında da sırasıyla cam, cam ısısı ile kap ısınıyor. Kabın ısısı ile de içindeki yiyecekler pişiyor. Pişirme süresi olarak da gazlı ocaklara göre daha hızlıdır. Temizliği yine gazlı ocaklara göre daha basittir. Bir araştırmaya göre hanımlar ellerini en fazla bıçağa ikinci olarak da gazlı ocak temizlerken ocak malzemelerine kestiriyorlar. Bunu göz önünde barındırdığımuz taktirde temizlik yaparken ele zarar verecek bir kısmın olmadığını aktarabiliriz.

Kararan ocak gözleri nasıl temizlenir

Temizliği hususundan sözü açmışken biraz daha konuyu açalım. Isınma anında ocak yüzeyi çok sıcak olabiliyor. Taşmalarda ne yazık ki taşan malzeme ocak yüzeyine yapışıyor ve orada yanıyor. Haliyle biraz inatçı bir hale geliyor. Bu noktada yine söylememiz gerekiyor ki gazlı ocaklara göre temizliği daha kolay. Yetkili servislerde ocak yüzeyine zarar vermeyen sıyırma bıçaklarından temin ederek bu probleme çözüm bulabiliyoruz. Yine bir çok şirketin cam seramik ocaklar için üretilen yağ çözücü temizlik ürünlerinin bulunduğunu da hatırlatmak isteriz.

Cam yüzey her daim kullanıcılara endişe vermiştir sağlamlığı hususunda. Ancak bu durumda biraz daha bilgi sahibi olmamız için cam ocak ile cam seramik ocağın farkını sizlere aktarmamız gerekiyor. Sert cam ocaklar (gazlı modellerde kullanılan) normal darbelere dayanıklıdır. Cam seramik ocaklar ise çok daha dayanıklıdır. Bundan dolayı elektrikli cam seramik ocakları gönül rahatlığı ile evimizde kullanabiliriz.

Ayrıca Bakınız.  Çamaşır Makinesi Işıkları Yanıp Sönüyor ?

Kararan ocak gözleri nasıl parlatılır

Markaları incelediğimizde de kumandaların dokunmatik ve elden kumandalı olarak iki ana grupta toplandığını görebiliyoruz. Her ikisi de çok kullanışlıdır fakat dokunmatik daha da yaşamımızı kolaylaştıracak seçenekleri sunuyor. Bazen “acaba dokunmatik çabuk bozulur mu” diye kendi kendimize sorabiliriz fakat bu hiç de gerçeği yansıtmayan bir soru olur.

Hayatımızın artık her alanında dokunmatik ürünler yer alıyor ve bizlere ulaşmadan önce defalarca kez testten geçiyor. Hemen hemen bütün ürünlerde artık ısı göstergesi ile ocağın kapanmasından sonra hala sıcak kalan alanlar gösterilmektedir. Yine bazı modellerde “boost” dediğimiz hızlı kaynatma özelliği yer almakta. Dokunmatik modellerde çocuk kilidi, zaman ayarı gibi seçenekler de sunulabiliyor.

Ankastre ocak lekeleri

Toparlayacak olursak cam seramik ocaklar günlük kullanımımızı daha rahat hale getirecek teknolojileri ve konforu yanında getiriyor. Ülkemizde elektriğin pahalı olması sebebiyle ve elektrik kesintilerinin fazla yaşanması sebebiyle eskiden tercih edilmezken son bir kaç senedir bu ürünlerin kullanıcı sayısı artıyor.

Gerçek kullanımda incelediğimizde ise aylık ocak kullanımından doğan elektrik faturasının gaza göre daha tasarruflu olduğunu göze çarpıyor. Yapılan alt yapılar, yeni binalarda bulunan jeneratörler de elektrik kesintilerini minimize ettiği için tercih edilebilir duruma geldi. Eminiz ki böyle bir ürün kullandığınızda gazlı ocaklara göre daha rahat ve hızlı olduğunu fark edeceksiniz. İndüksiyonlu ocaklarla alakalı makalemizde buluşmak üzere…

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Klima Arızaları