Derin Dondurucu Buzlanma Nasıl Çözülür ?

Derin Dondurucu Buzlanma Nasıl Çözülür ?

Derin Dondurucu Buzlanma Nasıl Çözülür ? 

Derin Dondurucu Buzlanma Nasıl Çözülür ? Dondurucunuz gerekli bir cihazdır ve olabileceken en kullanışlılarından biridir. Yiyecekleri taze tutar ve önümüzdeki zamanlarda kullanımlar için eşyaları güvenle saklayabilir. Dondurucunuzun içindeki duvarlarda donma, verimini düşürür ve enerji faturanızı artırır. Birçok yeni dondurucu modelleri var kendi kendine Defrost özelliği, ama şanslı değilseniz yeterince bu detaya sahip mi ?

Derin Dondurucu Buzlanma Çözme

Dondurucunuzu ne sıklıkta çözmeniz gerektiğine ve hızlı bir halde buz çözmeniz için birkaç yönteme bakalım.

Derin Dondurucuda Ne Zaman Buz Çözmelisiniz ?

Derin Dondurucu Buzlanma Nasıl Çözülür ? Ne tür bir dondurucuya sahip olursanız olun , ortalama olarak yılda bir kez ya da buz katmanları bir inç kalınlığında çeyrekten fazla olduğunda buzunu çözmeniz tavsiye edilir. Buz çözme işlemine başlamadan önce lütfen dondurucunuzu çıkarmayı unutmayın . Bu listede hangi yöntemi kullanırsanız kullanın, bu birinin göz ardı etmemesi gereken mühim bir güvenlik önlemidir.

Ayrıca, tüm yiyecekleri cihazın içinden çıkardığınızdan emin olun, zemini havlu ya da büyük bir plastik duş astarı ile koruyun. Nemi emmeye yardımcı olmak için dondurucunun alt rafındaki bezleri ya da eski banyo havlularını toplamak isteyebilirsiniz. Dondurucunuzu dışarıya çıkarabiliyorsanız, dondurucunuz çözüldükten sonra temizlemek için daha az karışıklık yaşarsınız.

Bununla birlikte, burada dondurucunuzu hızlı bir şekilde çözebileceğiniz sekiz farklı yol var.

Buzun Erimesini Bilave edin

Açık yöntem – fişten çekin, kapıyı açın ve buzun erimesini bilave edin.

Bu buz çözme yöntemi en basit olanıdır, fakat özellikle daha soğuk bir bölgede yaşıyorsanız en uzun süren metottur. Aynı zamanda dondurucunuzu çözmenin en güvenli yöntemi. Yalnızca kapıyı aç, çek git ve biraz sabırla. Buz erimeye başladığında, fazla suyu bir sünger ya da havlu ile silmek isteyebilirsiniz. Cihazdan çıkan suyu almak için eski havluları yere koymayı da düşünebilirsiniz.

Ayrıca Bakınız.  Bulaşık Makinesi Işıkları Yanıp Sönüyor ?

Belki de benim gibisin ve çok sabırlı değilsin. Eğer öyleyse, buz çözme işlemini hızlandırabilmeniz için birkaç yola bakalım.

Bir Fön makinesi kullanın

Temel güvenlik önlemlerini aldığınız sürece dondurucu buzunu çözmek için taşınabilir bir saç kurutma makinesi kullanmak tamamiyle güvenlidir. Durdurulan sulardan uzak durduğunuzdan, kordonu ve kurutucuyu herhangi bir su ya da buzdan uzak tutun ve kurutucunuzun aşırı ısınmaması için bir alana bir kez odaklanın.

Ek olarak, kurutucunun sonunun, dondurucunun sargılarına ya da yanlarına çok yakın olmasına asla izin vermeyin, çünkü yüksek ısı üniteye zarar verebilir. Dondurucunuzun içindeki plastik konstrüksiyona da zarar verebilir. Erimiş buzu yakalamak için dondurucunun tabanını havluyla hizalayın. Saç kurutma makinesini dondurucunun duvarına paralel biçimde hizalayın. Amacınız buzun arkasındaki sıcak havayı almak. Kenarlar serbest kalmaya başladığında, buzu arkasına sıcak hava üflemeye devam edin ve buzu duvarlardan yavaşça kaldırmak için plastik bir kazıyıcı kullanın.

Bir Fan kullanın

Bir fan, ılık havayı dondurucunuza göndermenize yardımcı olabilir . Ancak bu yöntem, evinizdeki hava gerçek bir fark yaratacak kadar sıcak olduğunda en iyi biçimde çalışır. Bu, özellikle garajlarında derin dondurucuları olan herkes için iyi sonuç verir .

Yalnızca, kapağı açıkken dondurucunun dışına bir fan monte edin. Hava akımı buzun daha hızlı erimesine yardımcı olmaktadır. Buzun kalınlığına bağlı olarak, bunun çalışması için hala biraz zamana ihtiyacınız olabilir. Ancak çok fazla çalışma yapmadan süreci hızlandırabilirsiniz.

Kase ya da Sıcak Su Kabı Raflara yerleştirin

Dondurucunuzun buzunu çözme işlemini hızlandırmanın geleneksel bir yöntemi, raflara kaynar su tavaları yerleştirip kapıyı kapatmaktır. Dondurucular iyi sızdırmaz olduğundan, sıcak sudan çıkan buhar buzu gevşetmeye yardımcı olmaktadır, böylece duvarlardan doğal olarak erir. Daha sonra ortalama 30 dakika sonra plastik bir kazıyıcı tercih ederek elle çıkarabilirsiniz.

Ancak, tencere ve tavalardaki ısı raflara zarar verebilir, bu sebeple dondurucunuzu çözdürmek için bu tekniği kullanırsanız, ısıtılmış kapların altına kalın katlanmış bir havlu yerleştirmenizi öneririz. Tavayı dondurucuya koymak için yeterli alan bulunduğundan emin olun.

Ayrıca Bakınız.  Kombi Bakımı Nasıl Yapılır ?

İç bölümde oluşan buz miktarına bağlı olarak kaynayan su kabını her 10 dakikada bir değiştirmek zorunda kalacağınızı unutmayın. Suyu değiştirdiğinizde, erimiş buzu süngerle temizleyin.

Metal bir spatula ısıtın

Hızlı bir defrost yöntemi ve olabileceken en tehlikeli olanı sıcak metal bir spatula kullanmaktır. Bir fırın eldiveni takmak için, bir alev üzerine metal bir spatula tutun. Sonra gevşetmek ve parçalamak için spatulayı buzun içine doğru bastırın.

Bu buz çözme yöntemini gerçekten önermiyoruz, çünkü kendinizi yakmaya ya da üniteye zarar vermeye yatkınsınız. Fakat biz burada bahsediyoruz, çünkü dondurucunuzdaki buzu hızlı bir şekilde eritmek için çalışacaktır. Buz çözme işlemini hızlandırmak için bu yöntemi kullanmaya karar verirseniz, lütfen dikkatli kullanın.

Sıcak bir bez ve ovma alkol kullanın

Bir paçavrayı kaynar suya batırın, üzerine sürtünme alkolü dökün ve gevşetmek için buzun üzerine yerleştirin. Kenarlardaki küçük parçalara yoğunlaşarak, gevşek alanları kavrayıp çıkarmak için buzu silerek temizleyin. Don biraz çabuk erimeye başlamalıdır. Bu yaklaşım en iyi biçimde büyük buz parçalarından ziyade ince bir don tabakasını temizlemeniz gerektiğinde işe yarar.

Kazıma

Buzu kazımak, olabileceken buz çözme işlemini hızlandırmak için en popüler metottur. Bu rotaya giderseniz, güvenli bir halde yaptığınızdan emin olun.

Kendinizi incitmekten ya da dondurucunuzun duvarını ya da gaz hattını delmekten kaçınmak için geleneksel bir buz kazıyıcı, plastik bir spatula ya da tahta kaşık kullanın. Bu buz çözme yöntemini, bu listedeki diğer metotlarla birlikte kullanmanızı öneririz.

Islak / Kuru Vakum Kullanın

En küçük nozül aksesuarını ıslak / kuru vakumda tercih ederek, düğmeyi üfleyecek biçimde ayarlayın. Yukarıdan başlayın ve tüm yüzeyler üzerinde yavaşça aşağı doğru hareket edin. Bir fön makinesi kullanmak tercih edilir, çünkü daha az zaman alır ve kendiniz elektrot kesme riskini yok eder. Buz topakları gevşemeye başladığında, suyu ve buzu emmek için vakum ayarını değiştirin. Sonra bir sonraki katmana başlayın ve her şey kuruyana kadar tekrarlayın. Tam verimlilik için bu listedeki diğer metotlarla birlikte bu defrost yöntemini kullanın.

Ayrıca Bakınız.  Fırın Sürekli Çalışıyor Kapanmıyor ?

Tüm buzlar eridiğinde dondurucunuzu ılık sabunlu suda eritilmiş bir çorba kaşığı kabartma tozu ile temizleyebilirsiniz. Yalnızca karışıma bir sünger daldırın ve dondurucunun içini yıkayın. Temiz olana kadar tekrarlayın. İçini kuru bir havluyla sildiğinizden emin olun. Tekrar takın ve tekrar soğutmak için dondurucu kapağını kapatın. Yarım saat içinde, yiyeceği tekrar dondurucuya aktarabilirsiniz.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Klima Arızaları