Buzdolabı Ünlem İşareti

Buzdolabı Ünlem İşareti

Buzdolabı Ünlem İşareti 

Buzdolabı Ünlem İşareti Neden Yanar ? Ne Anlama Gelir ? Buzdolabı arızalar için bir uyarı sistemi ile donatılmıştır. Yani, ön panelde aniden kırmızı bir ışık uyarı yanmaya başlarsa, bunun nedeni büyük olasılıkla buzdolabındaki ya da dondurucudaki sıcaklığın kullanım kılavuzunda önerilen değerden sapmasıdır.

Buzdolabı Kırmızı Ünlem İşareti

Tüm modern buzdolapları, herhangi bir arıza, arıza bildiren bir sistemle donatılmıştır. “Dikkat” lambası aynı sistemlere aittir. Ünitenin kendisi bi hayli normal çalışırken bazı zamanlar bu düğme yanar. Ünitede (Alarm) yanmasının en yaygın nedeni, soğutma ve dondurucularda yetersiz hava sıcaklığının olmasıdır. Sıcak havanın odaya girmesinin birkaç nedeni mevcuttur.

Buzdolabı Uyarı İşareti Neden Yanar ?

Arçelik Beko Altus Bosch Siemens Profilo Vestel Regal Electrolux General electric Westinghouse Buzdolabı Ünlem İşareti veren markalardır.

Buzdolabı Yüksek Sıcaklık Uyarısı Sinyali

Buzdolabınız kullanım şeklinize göre bazı zamanlarda beklemediğiniz davranışlar gösterebilir. Bu davranışları size sağlayacağımız bilgileri tercih ederek tanımlayabilir ve çözüme ulaşabilirsiniz. Uzun süreli elektrik kesintileri yaşanması ya da yeterli elektrik gelmemesi, buzdolabı kapaklarının açık kalmış olması, oda sıcaklığından yüksek sıcaklıktaki gıdaların buzdolabı içine konulması, yeterli soğutma düzeysinin ayarlanmamış olması gibi durumlar buzdolabınızın yüksek sıcaklık uyarısı vermesine sebep olur.

Hızlı Soğutmayı Devreye Al

Uzun süreli elektrik kesintileri meydana geldiğinda buzdolabınızın içindeki soğuk hava ısınır. Buzdolabı, içeride yeterli soğuk hava algılayamadığında kırmızı ünlem işareti ile birlikte yüksek sıcaklık uyarısı verir. Bu durumda buzdolabınızın üzerindeki ekranda kar simgesi ile gösterilen hızlı soğutma tuşuna basarak, 2 saat süreyle kapakları açmadan bilave edin.

Buzdolabı Ekranında Kırmızı Ünlem İşareti

Buzdolabına kapasitesinden fazla yiyecek ve içecek yüklenmesi, pişirilen yiyeceklerin oda sıcaklığına gelmeden buzdolabına koyulması gibi durumlarda içerideki hava ısınacağı için buzdolabınız yüksek sıcaklık uyarısı verir. Bu durumu önlemek için yiyeceklerin buzdolabınızın kapasitesinden fazla olmamasına, arka duvarı kapatacak biçimde konumlandırılmamasına ve çok sıcak olarak buzdolabına yerleştirilmemesine dikkat edin.

Bir uyarı ışığı – Buzdolabı Ünlem İşareti ne kadar tatsız olursa olsun, çift kapı buzdolabının mühim parçalarının arızası sebebiyle her daim yanmayabilir. Bazen bu, sahiplerinin hatasıyla olur. Özellikle talimatlarda belirtilen ünitenin çalışma kaidelerinı ihlal ederse.

Ve aşağıdaki durumlarda kırmızı ışığın yanabileceği söylenmektedir :

 • buzdolabı ya da derin dondurucu ilk kez açıldıysa. Belki de buz çözme işleminden sonra;
 • bir kompresörlü iki bölmeli bir buzdolabının dondurucuda hiç ürün yoksa.

Bu durumların her ikisi de arızalarla alakalı değildir. Ancak, dondurucu ayarlanan sıcaklığı ayarlayana kadar (-18 ° C’den yüksek olmayan) kırmızı ışık ilk durumda açık kalacaktır. Buzdolabının ortalama 6-10 saat gerekebilir.

Ve ikincisinde – dondurucuya yiyecek koymanız gerekir. Boşsa, soğuğunu hızla kaybeder. Ve ürünler don birikmesine yardımcı olmaktadır. “Dondur” modunu 10-12 saat boyunca açmayı deneyebilirsiniz.

Buzdolabında kırmızı “dikkat” Buzdolabı Ünlem İşareti ışığının yandığı diğer tüm durumlar, onarım uzmanı gerektiren arızaları ifade eder :

 • kırmızı ışık 24 saat boyunca devamlı yanar;
 • dondurucuda soğutma yoktur;
 • motor kısa bir süre sonra açılır / kapanır.
 • buzdolabı ürünleri iyi soğutmaz.

Önemli: yanık kokusu varsa, derhal cihazın fişini çekin.

Genel olarak, buzdolabının gösterge panelinde kırmızı bir ışık yandığında, sahibi buzdolabının ya da dondurucunun arızalanmasına neyin neden olabileceğini bulmalıdır.

Buzdolabı Ünlem İşareti Yanıp Sönüyor

Bunun en basit nedeni, kapının düzgün kapatılmamasıdır. Sıkı preslemeye neyin engel olduğunu belirleyin ve cihazın çalışması hızlı bir halde normalleşir. Ayrıca dondurucunun ya da buzdolabı bölmesinin kapısını da bağımsız olarak ayarlayabilirsiniz.

Ayrıca Bakınız.  Elektrikli Ocak Kapatılmıyor ?

Kırmızı olarak bir tehlike uyarısıdır. buzdolabında kırmızı bir ışık “Dikkat” açık, ne yapmalı, problemi çözen incelemeler oluyor. Şu anda her şey hakkında bilgi edinebilirsiniz. Makale, hangi poblemlerin ekipmandan böyle bir sinyale yol açtığu ve bunların nasıl düzeltileceği hakkında konuşuyor.

Buzdolabı, bir dereceye kadar, içeriğini yiyen sahiplerin sağlığından sorumludur. Arızalar sebebiyle bozulan ürünler yalnızca insan vücudunu değil, bunun yanında aile bütçesinin durumunu da etkileyebilir. Soğutma sisteminin açıkladıği poblemleri zamanında düzeltmek çok mühimdir.

Buzdolabı ve dondurucu normal sıcaklıkta çalıştığı ve yiyecekleri olağanüstü bir halde tuttuğu için bazı zamanlar durum iyi gitmez. Ancak kırmızı ışık devamlı yanıyor ya da yanıp sönüyor. Bu sensör davranışının birkaç nedeni mevcuttur:

 1. Son zamanlarda sıcak ürünler koydu. Yanıp sönmekten kurtulmak için 15 dakika beklemeniz gerekir.
 2. Sistemin yeniden başlatılması gerekir. Kabloyu çıkarmak gerekir.
 3. Mekanik önüne geçer sebebiyle kapı tamamiyle kapalı değil. Yiyecekleri ya da eşyaları uzaklaştırın.
 4. Kauçuk tabaka kirli. Yapışan kalıntıları yumuşak, sabunlu bir bezle çıkarmak daha güzeldir.
 5. Kapı contası bitti. Bunu düzeltmek için, özel bir mağazadan yeni bir ürün satın almanız ve talimatlara uygun olarak parçayı değiştirmeniz gerekir.
 6. Buzdolabı çözülürse, uyarı ışığı saat 11’e kadar açık kalacaktır.
 7. Sıcaklık üçe ayarlanmalıdır. Dondurucu rahat çalışma için uygundur -18 derece.
 8. Bazen kırık bir termostatı değiştirmek daha basittir. Bunu yapmak için kapağı sökün, parçayı çıkarın ve buraya yeni bir tane yerleştirin.
 9. Soğutucu gaz kaybı freon. Sonra sistem donmaz. Bu durumda, bir uzmanı aramak daha güzeldir.
 10. Kompresörde hasar.
 11. Kılcal damarda birikinti durgunluğu.
 12. Bağlantı yönteminde hata.
 13. Mekanik gerilim sebebiyle valf şeklindeki değişiklik.

Her sebep bireysel bir yaklaşım gerektirir. Tek noktadan sorun giderme aracı yoktur. Ancak yanıp sönmekten kurtulmak için önce buzdolabının bozulmasının nedenini bilmeniz gerekir.

Evde bir uzman aramak için, kaptanın geldiğinden emin olmanız gerekir. Sıklıkla sıkıntılar kendi ellerinizle ortadan kaldırılabilir, nedeni kendiniz belirlersiniz. Bunu yapmak için gerekli olan:

 • Sıcaklığın kendiliğinden düzelmediğinden uzun süre emin olun.
 • Soğuk havaya girip girmediğini görmek için tüm çevre etrafındaki kapıyı elinizle kontrol edin.
Ayrıca Bakınız.  Kurutma Makinesi Işıkları Yanıp Sönüyor ?

Buz çözüldükten bir gün sonra sıcaklık normale dönmezse ve kapının termostatı ve kauçuk tabakası iyi çalışırsa, motorun ya da soğutma borusunun diğer arızalarında nedeni aramalısınız.

Genelde bu tür sorunlar fazlasıyla ürün satın alındığında ortaya çıkar. Kapı uzun süre açıktır ve soğuk, sıcak yiyecekler serbest bırakır, sıcaklık dengesini bozarak enerji verir. Satın alma uzun zaman önce yapılmışsa ve buzdolabı normal çalışıyorsa, sinyalin diğer nedenlerini ortadan kaldırmalısınız.

Buzdolabı Kapısı

Bu kir ya da malzeme aşınmasından kaynaklanır. Yapışan lekeler kapanmaya müdahale ederse, yüzeyi sabunlu bir sünger ve temiz bir havluyla yıkayın. Eski lastik bant en iyi elle değiştirilir.

Sıcaklık Kontrol Cihazı Arızası

Buzdolabındaki ve dondurucudaki sıcaklık rejimine uyum, termostatın ana işlevidir. Bir parça arızası durumunda, yeni bir cihaz satın aldığınızda değiştirmek basittir.

Freon Gaz Sızıntısı

Bu, cihazın kendi soğutma fonksiyonuna sahip olduğu gazdır. Devreyi birkaç sebepten dolayı bırakabilir:

 • çatlaklar;
 • fazla kıvrımlar;
 • mekanik dış etkilerden hasar;
 • pas görünümü.

Motor Arızası

Buzdolabından gelen motor bazı zamanlar görevlerini kötü yapar ve istenen negatif sıcaklığı pompalamaz. Bu birkaç sebepten dolayı olur:

 1. Kılcal tüpler tıkanmış.
 2. Bağlantı yanlışları.
 3. Giriş vanalarında hasar.
 4. Motor aşınması.

Video: Atlant buzdolabında kırmızı “Dikkat” ışığı yanıyorsa ne yapmalı?

Kırmızı “dikkat” sinyaline ek olarak, diğer renkteki ampuller de yanıp sönebilir. Soğutma ünitesinin bu tür sinyallerinin nedenleri nelerdir?

 • Yeşil renk. Dondurucu normal çalıştığında her daim Indesit buzdolabında yanar. Dondurucu kapatıldığında yeşil ışık yanmıyor. Bu ürünlerin bozulmasına neden olabilir.
 • Sarı ya da turuncu ampul. Ürünlerin tamamiyle dondurulmasına katkıda bulunan düşük sıcaklık modunun ayarlandığını söylüyor. Sistem bağımsız olarak açıldığında, kontrol panelinde sorun olduğu manasına gelmektedir.

Renk çubuğu sinyalleri devamlı yanıyorsa ya da sık sık renk değişikliği ve yanıp sönüyorsa, endişelenmenin birkaç nedeni mevcuttur:

 • elektrik kesintileri;
 • kontrol panosunun bozulması.

Sebepler oldukça önemli sebepten kaynaklanıyorsa, Servisten yardım istemek en iyisidir.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Klima Arızaları