Portatif (Mobil) Klima Nedir? Çeşitleri Nelerdir?

28.02.2021
145
Portatif (Mobil) Klima Nedir? Çeşitleri Nelerdir?

Portatif (Mobil) Klima Nedir? Çeşitleri Nelerdir?

Klima çözümleri sitemizde siz değerli okurlarımız için Portatif (Mobil) Klima Nedir? Çeşitleri Nelerdir? konusuyla alakalı bir yazı hazırlamaya çalıştık. Portatif (Mobil) Klima Nedir? Çeşitleri Nelerdir? başlıklı yazımız umarım işinize yarar.

Portatif Klima Nedir ?

Portatif klimaların en fazla bilinen özelliği bir odadan diğerine tekerlekli yapısı ile basit bir şekilde taşınabilir olması, oda içinde esnek ve bükülebilir hortumlarının müsaade ettiği ölçüde hareket ettirilebilir olmasıdır.

Portatif yani Mobil klimaların pratik olarak dizayn edilmiş ve taşınabilme özelliğinin olması sebebiyle klimanın sabit bir yerde soğutma yapması zorunluluğu ortadan kalkmıştır.

Portatif (Mobil) Klima Nedir? Çeşitleri Nelerdir?

Portatif (Mobil) Klima Nedir? Çeşitleri Nelerdir?

Portatif (Mobil) Klima Çeşitleri

  • Mono Blok (Tek Gövdeli) Klimalar

Isının içerden dışarıya doğru taşınabilmesi adına ortalama 100 mm çapında spiral borusunun ağzının cam, duvar veya bacadan dışarı çıkarılması gerekmektedir. Soğutma esnasında yaşanan nem, cihazın içindeki su toplama tankında toplanmaktadır. Tankın doldurulması ile cihaz kendi kendine durmaktadır. Cihazın yeniden çalışması için ise bu suyun boşaltılması tankın yerine takılması gerekmektedir. Bu tür klimalarda kondanser, evaporatör ve kompresör bir ünite içinde bulunmaktadır.

  • Kondanseri Ayrılabilen Klimalar

Tıpkı split klimalardaki gibi iç ve dış olmak üzere iki ünitesi bulunmaktadır. Bu üniteler birbirine kıvrılabilen bir boru demeti yardımı ile bağlanmıştır. Bu tip klimalar kondansör ayrılarak dış mekana asılmaktadır. İç ünitede ise kompresör ve evaporatör aynı yapıya monte edilmiş durumdadır.

  • Portatif Split Klimalar

Diğer split klimalarda olduğu gibi kompresör ve kondansör dışı üniteyi, evaporatör de iç üniteyi oluşturmaktadır. Bu cihazların farkı ise gaz borularının takılıp sökülebilir olmasıdır. Bu işlem için de uzman bir teknisyene bile gerek yoktur. Mono blok ve kondanseri ayrı tip portatif klimalar kompresörün iç ünitede olması sebebiyle aynı güçteki split cihazlara nazaran biraz daha sesli çalışabilmektedir.

Ayrıca Bakınız.  Damper Nedir, Çeşitleri Nelerdir?
YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Klima Arızaları