İnverter Klima Özellikleri Nelerdir?

14.07.2018
136
İnverter Klima Özellikleri Nelerdir?

Ev ya da ofise klima almaya karar verildikten sonra klima cihazının kapasitesi en uygun şekilde seçilmelidir. Ancak bir gün içerisinde örneğin odanın birisine 12000 btu/h’lık cihaz yerleştirildi ise bir gün içerisinde 24 saat ya da 1 sene içinde her ay 12000btu’lık kapasiteye ihtiyaç olmaz.  Set adı verilen oda içinde 12000 btu’lık kapasite klima cihazının kompresör dönme hızını ayarlayabilmek için frekans kontrolüyle klima cihazını çalıştırmakta olan klimalar inverter teknolojisine sahip olan aletlerdir.

İnverter Klimanın Faydaları

1- Enerji verimliliği vardır.  Senelik çalışma giderlerinde yüzde 30 civarında tasarruf vardır.
2- Kontrolü hassastır.  Oda sıcaklığında sıcaklık dalgalanmasını giderir.
3- Güçlü çalışır.  İnverter klima olmayan klima aletlerine kıyas ile daha kısa bir süre içerisinde soğutma ve ısıtma aktif hale gelir.
4- Kış mevsiminde yüksek verim sağlar.

Kullanılan Klimalar Ne kadar Elektrik Harcıyor?

Klima çalıştığı zaman belli oranda soğutma enerjisi sağlaması için elektrik enerjisi harcar.  Alınmış olan soğutma enerjisinin vermiş olduğu elektrik enerjisine bölünmesi ile meydana çıkan sabit sayı ne kadar çok büyürse klima aletinin enerjisinin verimli olması bir o kadar iyi olur.  COP adı verilen sabit sayı 2,5′in altında olmaması gerekir.  Bununla birlikte az enerji harcayan klima kullanıcısı doğal olarak az elektrik faturası ödemektedir.

İnverter Split Klima Nedir ?

İnverter kontrolü, elektrik devir frekansını değiştirip klima mekanizmasını düzenlemekte olan bir sistemdir.  Kompresörü belli aralıklar ile çalışarak durma yerine, kontrollü bir şekilde çalışır ve bu şekilde oda sıcaklığı sabit olur. Isıtma ve soğutma gücü otomatik olarak ayarlanmaktadır.

İnverter Klimalar ile Klasik Klimalar Arasındaki Farklar

1– Klasik klimada istenilmekte olan oda sıcaklığına gelenceye kadar kompresör aynı devirce durur ve çalışır.  Bu nedenle klima oda sıcaklığı ne olursa olsın aynı enerjiyi harcar.  İnverter klimalar istenilmiş olan oda sıcaklığına geldiği zaman kompresör devri azalır ve daha az enerji harcar. İnverter klima daha ekonomiktir.

Ayrıca Bakınız.  Hava Perdesi Nedir, Nasıl Çalışır?

2– Klasik klimada kompresör oda sıcaklığına göre durarak tekrar çalışır. İnverter klimalardakompresör kesinlikle durmaz, kendisini en az devre alır ve kesintisiz bir şekilde çalışır.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Klima Arızaları