Nem Alma Cihazı Nedir, Nasıl Çalışır ?

14.07.2018
143
Nem Alma Cihazı Nedir, Nasıl Çalışır ?
 • Nem alma cihazı, soğutma çevrimi ile çalışan bir makinadır. Soğutulmuş bir yüzeyle temas eden havanın, içerisindeki suyu bu kendisinden daha soğuk olan yüzeyde bırakması fiziksel prensibine dayanır.
 1. Filtre
 2. Evaporatör
 3. Kondanser
 4. Fan
 5. Su tankı
 6. Mikro anahtar
 7. Higrostat ( Nem ayarı)
 8. Elektronik devre
 9. Kompresör
 • Fan: Etraftaki havayı toplayarak nem alma cihazının içine doğru yönlendirir.
 • Evaporatör: Hava, nem alma cihazı içerisinde soğutulmuş serpantinlerden geçer. Bu serpantinler havanın ihtiva ettiği nemin bir kısmının yoğunlaştırarak toplar. Yoğunlaşan su , evaporatör yüzeyinde birikir ve altta bulunan drenajla tahliye edilir.
 • Kondenser: Evaporatörden geçen havanın ihtiva ettiği su miktarı azalmış fakat sıcaklığı da düşmüştür. Bu durumda bağıl nem hala yüksektir. Hava kondenserden geçirilir, havanın sıcaklığı yükselir. Böylece artık daha az su ihtiva eden hava oda sıcaklığına ulaşır, bağıl nemi düşürür.
 • Mikro anahtar: Şamandıra sistemi ile çalışan kova dolduğunda makinanın çalışmasını durdurur.
 • Higrostat: Odadaki bağıl nem, önceden ayarlanmış olan bağıl nem seviyesinin üzerine çıktığında makinayı çalıştırır.
 • Elektronik devre: Defrostu kontrol eder ve kompresörün arka arkaya kısa aralıklarla çalışmaya başlamasını önler.
Nem ayarı nasıl yapılır ?
Higrostat: İstenen bağıl nem seviyesinin ayarlanmasına izin veriri. İki parçadan oluşur: sensör ve amplifikatör. Duyarga elemanı iki farklı iletken metalden oluşur ve bağıl nemdeki değişimler bu iletkenlerin arasında elektriksel direnç ölçer ve nem alma cihazının açılması ya da kapanması için sinyal gönderir. Ayarlanan değerin altına düşüldüğünde higrostat cihazı durdurur, ayarlanan değerin üzerine çıktığında ise otomatik olarak tekrar çalıştırır.
Yoğunlaşan su nasıl tahliye oluyor ?
Nem alma cihazlarında rezervuar olarak genelikle taşınabilir plastik kova kullanılır. Kova ile kullanım için suyun taşmasını önlemek amacıyla, otomatik kapanma özelliği bulunur. Dolduğunda sinyal verir.
Nem alma cihazlarında bulunan boru bağlantı tertibatı vasıtasıyla evaporatörde yoğunlaşan su sürekli tahliye edilebliir. Bu durumda kova kullanılmasına gerek kalmayacaktır ve cihaz hiç durmadan sürekli olarak çalışabilecektir. Yüksek bağıl neme sahip, büyük mahher için sürekli drenaj uygun bir seçenek olabilir.
Ayrıca Bakınız.  Goodman B1100108 Isıtma Soğutma
YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Klima Arızaları