Klima İç Ünite Bakımı Nasıl Yapılır ?

13.02.2021
173
Klima İç Ünite Bakımı Nasıl Yapılır ?

Klima İç Ünite Bakımı Nasıl Yapılır ? 

Klima İç Ünite Bakımı Nasıl Yapılır ? Klimanın etkili ve güvenli bir halde çalışması için sistemin iç elemanlarının düzenli olarak temizlenmesi gerekir ve dışarının bunun yanında, iç ünitenin sökülmesi ve temizlenmesi zorunludur. Genelde ofislerde, dairelerde ve özel evlerde, farklı üreticiler ve modifikasyonlar tarafından temsil edilen duvar SPLIT cihazları kuruludur.

İç Ünite Klima Bakımı Nasıl Yapılır ?

İklim teknolojisine olan talep ve popülaritesi göz önüne alındığında, bir çok kişi olabileceken kendiniz yapabilmek için duvara monte bir klimanın iç ünitesini nasıl sökeceğini öğrenmekle ilgilenecektir.

İç Ünitenin Yapı Özellikleri

Klima İç Ünite Bakımı Nasıl Yapılır ? Daikin, Mitsubishi, Toshiba, Fujitsu, Samsung ve Hitachi gibi LG ve diğerleri tarafından duvara monte edilen SPLIT sistemleri benzer bir iç modül tasarımına sahiptir. Bu sebeple, klimayı sökmenin temel ilkelerini biliyorsanız, her bir sahibi kendi kendine bu tür bir görevi rahatlıkla başa alabilir, bunun için yalnızca bunun için böyle bir üniteyi oluşturan ana bileşenleri ve parçaları tanımlamanız gerekir:

 

Standart duvara monte klima tasarımı

 1. Ön (ön) panel
 2. Kaba filtre
 3. İnce filtre
 4. yelpaze
 5. buharlaştırıcı
 6. Yatay güneşlikler
 7. Gösterge paneli
 8. Dikey güneşlikler

Doğru sökme işleminin, temizlenmesi gereken öğelere aşamalı olarak erişmenizi sağlayan belirli bir eylem sırasına uygun olduğunu anlamanız gerekir. Yalnızca dikkatli sökme işlemi, dahili bileşenlere ve modüllere zarar gelme riskini ortadan kaldırabilir, bu sebeple aşırı fiziksel çaba sarf etmeden dikkatli davranmalısınız. Aletlerden, çeşitli şekillerde (çapraz şekilli) ve düz (düz) tornavidalara ve altı taraflı yıldızlara ihtiyaç mevcuttur.

Demonte etmeden önce klimanın güç kaynağından kapatıldığından emin olun! Elektrik çarpmasından kaçınmak için bu çok mühimdir.

İç Ünite Klimanın Sökülmesi

Üreticiye bağlı olarak klips elemanları (LG) ya da cıvatalarla (Toshiba) takılabilen ön plastik panelin çıkarılmasıyla klimayı sökmeye başlayın. İlk durumda, düz bir tornavida kullanmanız ve yukarıda ve altında bulunan klipsleri kaldırmanız ve ikincisinde uygun bir alet kullanmanız gerekir. Bir sonraki adım, ekran filtresini (kaba temizleme) ve iç üniteden plastik perdeleri çıkarmaktır; bunlar alakalı oluklardan basit bir şekilde çıkarılabilir.

Daha sonra, genellikle tepsi şeklinde yapılan iç ünite klimasının drenaj sistemini dikkatlice sökmelisiniz. Bazı modellerde, vücutla birleştirilebilir ve yalnızca onunla birlikte çıkarılabilir. Çıkarmadan önce, yoğuşma oluşumunu gidermek için önceden bir kap ya da kap hazırlayın. Tepsiyi LG modellerinde çıkarmak için bir cıvatayı sökmeniz ve altta bulunan klipslerin klipslerini açmanız gerekir.

Drenaj tepsisi (sağ tarafta panjurların elektrik motorundan bağlantısı kesilmiş)

Fan / Pervane Temizleme Seçenekleri

Daha sonra, şaft şeklinde yapılan iç ünite SPLIT sisteminin fanını çıkarmak istiyorsunuz. Klimanın iç bileşenlerine ve bileşenlerine zarar vermemesi mühim olduğundan, çok düzenli ve sorumlu bir çalışma gerektirecektir.

Mili çekmenin iki yolu mevcuttur:

 1. Elektrik motoru ve kontrol ünitesi ile işlem yapmanız gerekmeyen basitleştirilmiş versiyon (şaft aşağıdan çekilir). Genelde, işi kendi elleriyle yaparken, daha az zaman ve emek gerektiren, seçilen kişidir. İşte işlem sırası aşağıda bulunanlar gibidir:
 • Cıvataları / vidaları kapatın ve SPLIT sisteminin ana ana gövdesinin sol tarafındaki radyatörü serbest bırakın
 • Sağdaki montajı dikkatlice gevşetin, şaftın üzerindeki vidayı dikkatlice sökmeniz gerekir (kural olarak, çok sıkı bir halde sıkılır, bu sebeple tutturma elemanının kafasını çevirmemek için dikkatli ve yavaş hareket etmeniz gerekir)
 • Bıçaklara zarar vermemeye dikkat ederek brüt bileşeni yuvadan ve alttan dikkatlice çıkarın (vidayı bir tornavida ile tutarak)

Bu mühim! Aksamın montaj esnasındaki (kurulum) fan sabitleme vidası, orijinal olduğu konumda olmalıdır, aksi takdirde fan kanatlarının iç ünite duvarlarına temas etmesi yüksek bir risk taşır.

 1. Kontrol ünitesinin ve elektrik motorunun çıkarıldığı sağ taraftaki şaft söküldüğünde daha karmaşık bir alternatif. İşlemi gerçekleştirmek için aşağıdakileri yapın:
 • Elektronik tip kabloları ve sensörleri kontrol ünitesinden ayırıyoruz, klips klipslerini (bazı modellerde, tespit vidalarını sökerek) ayırıyoruz ve bloğu dikkatlice çıkartıyoruz.
 • Elektrik motorunun bağlantı elemanlarını kapatın, şaftı kasadan ayırın.
 • Çok dikkatli ve dikkatli, yavaş hareketlerle, şaftın motordan bağlantısını kesin ve bunun bunun yanında radyatör borularını kapatın

İş yaparken, SPLIT kurulumunun servisini yaptıktan sonra her şeyi doğru biçimde monte etmek için tüm manipülasyonları hatırlamak mühimdir.

Klimada Nelerin Temizlenmesi Gerekiyor ?

Bu manipülasyonları yaptıktan sonra, iç bileşenleri temizlemeye başlayabilirsiniz ve burada antibakteriyel bileşimler (aktif köpük), temiz su ve buhar (buhar üreten aletler) tercih ederek çamur birikintilerini rotordan ve buharlaştırıcıdan çıkarmak zorunludur. Kir bunun bunun yanında kondensat toplama banyosundan temizlenir, bundan sonra tüm parçalar iyice kurutulur. Ek olarak, tüm hareketli parçaların hizmetlerini uzatacak silikon gres ile yağlamak gereksiz olmayacaktır.

İç ünitenin klimasını sökmek için sabırlı olmalısınız, dikkatli ve acelesiz davranın. SPLIT sisteminin tüm dahili bileşenlerin birbirine çok yakın yerleştirildiği karmaşık bir cihaza sahip olduğunu hatırlamak her daim mühimdir. Bu talimat, duvara monte iklim teknolojisinin tasarım özelliklerinden bağımsız olarak gerçekleştirilen bir dizi eylem sağlar.

Ayrıca Bakınız.  Fan Motoru Çalışıyor Ama Klima Isıtma Soğutma Yapmıyor
YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Klima Arızaları