Klimada Valf Arızaları ve Sebepleri

28.02.2021
199
Klimada Valf Arızaları ve Sebepleri

Klimada Valf Arızaları ve Sebepleri

Klima çözümleri sitemizde siz değerli okurlarımız için Klimada Valf Arızaları ve Sebepleri konusuyla alakalı bir yazı hazırlamaya çalıştık. Klimada Valf Arızaları ve Sebepleri başlıklı yazımız umarım işinize yarar.

Klima Valf Sorunları ve Çözümleri

Klimalarda Çek Valf ve Dört Yollu Valf bulunmaktadır. Klimada karşılaşılan valf arızalarını nedenleri ve çözümleri ile birlikte paylaşımımızda bulacaksınızdır.

Klimada Valf Arızaları ve Sebepleri

Klimada Valf Arızaları ve Sebepleri

Çek Valf Arızaları

Kış dönemlerinde klimanın ısıtma performansını yükseltmek için kullanılmaktadır. Klima soğutma sisteminde kullanılan kılcal boru boyunun uzun ve kısa kullanımını sağlamaktadır. Bu nedenle klima kış aylarında ısınma amaçlı kullanıldığı sırada akış yönünden dolayı çek valf yolu kesmektedir. Valf üzerinde baypas şeklinde bağlanmış olan kılcalı da kullanılabilmektedir.

Çek Valf Arızalarının Sebepleri Nelerdir?

  • Soğutucu akışkan ile gelmekte olan metalik, kaynak tortularının plastik yahut metal sürgüyü gövde içinde sıkıştırması durumunda,
  • Çek valfin yahut diğer elemanların oksigaz kaynağı ile montajı veya demontajı sırasında çek valf plastiğinin ısı ile zarar görmesi durumunda arızalanabilmektedir.

Klimada çek valf arızası var ise tamir işlemi olabilecek olmaz. Sadece iç sürgüsü plastik olan çek valfler, üzerinde kılcal boru ve ana boru bağlantısı ile piyasada bulunur. Yeni monte edilecek olan çek valfin ise; akış kapasitesi ve valf üzerindeki kaynaklı kılcal boruların çap ve boruları orjinali ile aynı olmalıdır.

Dört Yollu Valf Arızaları

Akış kontrollünün ters veya tespit edilen diğer devre elemanları üzerinden geçmesi istendiği klima sistemlerinde; çift akış yönü sağlayabilen dört yollu valfler bulunup kullanılır.

  • Klimada dört yollu valf arızası söz konusu ise; klima ısıtma veya soğutma işlerinden yalnızca bir tanesini gerçekleştirecektir. Ya da arada takılı kalıp kısa devre akışı sebebiyle soğutma yahut ısıtma işlemini yapamayacaktır.
Ayrıca Bakınız.  Electra Klima Isıtma Soğutma

Dört yollu valf arızalarında tamir işlemi olmamaktadır. Bazı firmalar soğutucu akışkanının getirdiği tortuları temizleyerek arızaya müdahale edebilir. Yalnız mühim olan arızanın giderilmesi amacı ile arızalı olan parçanın değiştirilmesidir.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Klima Arızaları