Banka Şubeleri için Klima Seçimi

11.03.2021
199
Banka Şubeleri için Klima Seçimi

Klima çözümleri sitemizde siz değerli okurlarımız için Banka Şubeleri için Klima Seçimi konusuyla alakalı bir yazı hazırlamaya çalıştık. Banka Şubeleri için Klima Seçimi başlıklı yazımız umarım işinize yarar.

Banka Şubeleri için Klima Seçimi

Özellikle de tesisat uygulamalarında banka şubeleri özel bir hal oluşturmaktadır. Bu uygulamalarda seçilecek olan sistemin sağlaması gereken nitelikler ile önerilen çözüm özellikleri aşağıda geniş bir şekilde biçimde sunulmuştur.

 1. HAVALANDIRMA

Bankalar bilindiği gibi insan yoğunluğu ve sirkülasyonu fazla olan kapalı bir alandır. Bu nedenle önlen alınmadığı taktirde ortamdaki oksijen oranı bi hayli hızlıca düşebilir. Bu durum ise içeride hava akışının ağırlaşmasına neden olmaktadır. Banka müşterileri dahil olmak üzere çalışanların da bu gibi durumlarda sağlıklı bir ortamda bulunmaları; müşteri tatminiyeti için bunun bunun yanında çalışanların verimli olması için mühimdir.

Çalışanların zinde kalması yönünden ortam havası bi hayli mühimdir. Tabi ortamdaki bireylerin zinde olmaması doğrudan para alım-satımı olan bir işletme yönünden kabul edilebilir bir durum değildir. Bankalarda mutlaka havalandırmanın sağlanması gerekir. Tabi ortama bireylerin gereksinimlerine göre filtre edilmiş, mevsime uygun sıcaklığa getirilmiş taze hava verilmesi bunun yanı sıra mekanik egzoz yapılması gerekmektedir.

 1. POZİTİF BASINÇ

Bankalardaki taze hava ve egzoz miktarları ortamı pozitif basınçta tutacak biçimde ayarlanmış olmalıdır. Bunun yanında dışarıdan kontrolsüz biçimde girebilecek olan kirli hava ile tozlar engellenmiş olur. Ortamda daha sağlıklı, solunabilir hava sağlanmış olur.

 1. İDEAL ISITMA VE SOĞUTMA

Soğutmanın tavan kotundan, ısıtmanı ise yer kotundan yapılması gerekir. Böylelikle ortam için en ideal koşullar sağlanmış olur.

 1. AZ SERVİS VE BAKIM

Sistemin öyle bir kurulması gerekir ki; servis gereksiniminin en az olması bunun bunun yanında bakım işlemlerinin de doğrudan müşteri ile çalışanları etkilemeyecek-rahatsız etmeyecek biçimde olması gerekmektedir.

 1. YÜKSEK EMNİYET

Kurulacak sistemin emniyeti mühimdir. Tam eksiksiz ve yüksek emniyet özellikli olması gerekir. Özellikle de kazanlarda yangın riski olasılığının olmaması gerekir.

 1. KULLANIMI KOLAY-BASİT SİSTEM

Banka şubesinde her zaman için mekanik bir tesisat için ayrı teknisyen görevlendirilemez. Bundan dolayı kurulacak sistemin hem kolay olması hem de kolay kullanılabilir biçimde olması gerekir. Bankada çalışan hemen herkesin sistemi basit bir şekilde kontrol edebilecek biçimde olması gerekir.

 1. İŞLETME ESNEKLİĞİ

Bankaya kurulacak olan sistemin esnek olan çalışma saatlerine yanıt verecek biçimde olması gerekir. Bankalarda mesai durumu, mesai saatleri değişebilmektedir. Bu değişikliğe ayak uydurabilecek, akıllı ve kolay bir sistem olması gerekmektedir.

 1. KONFOR VE SESSİZLİK

Banka şubeleri genel müşteri ve çalışanlar sebebiyle zaten yoğun olan ortamlardır. Bu tür mekanlarda mühim olan bir diğer konu; ortamda rahatsız edici bir sesin olmamasıdır. Ortamda rahatsız edici hava hareketi oluşturmadan homojen bir sıcaklık dağılımı sağlayan bir özellikte olması gerekir. Ortam havasının kuruması gibi nedenlerle çalışanlar üzerinde olumsuz etki yaratılmış olur, çalışanların performansı düşerken, şubeye gelen müşterilerin de huzursuzluk yaşamasına, hastalık vermesine neden olmaktadır.

 1. DÜŞÜK MALİYET

Bankaya kurulacak olan sistemde bir diğer mühim durum ilk yatırım ve işletme maliyetleridir. Bu maliyetlerin az olması çok daha sağlıklı olacaktır.

 1. İKLİM ŞARTLARINA UYGUNLUK

Banka şubesi için bir sistem seçilecekse eğer iklim koşullarına mutlaka uygun olması gerekir. Mesela; Antalya ilinde soğutma sisteminde konfor mühim oluyorken, İstanbul ilinde ısıtmadaki konfor mühimdir. Sistem seçimi yaparken de mutlaka bu ilk kezri göz ardı etmemek gerekir.

 1. MİMARİYE UYGUNLUK

Sistem seçimi yaparken fonksiyonellik ön planda olmalıdır. Lakin estetik endişelar da göz önünde bulundurulmalıdır. Mesela; kanal tip klimalar dolap içinde bunun bunun yanında asma tavan içinde gizlenebilmektedir. Bunun yanında gösterilen iki gereksinimi de karşılamış olurlar. Burada tabi önemle üstünde durulması gereken konu yalnızca estetik endişeları değildir.  Soğuk bir bölgede kalorifer sistemi kullanılmamasının son derece kötü sonuçlar doğuracağını da unutmamak gerekir.

 1. EKSTRA MALİYET
Ayrıca Bakınız.  Kompresör Nedir? Çeşitleri Nelerdir?

Bir sistem seçiliyorsa eğer o sistemin binanın özelliklere uygun olması ek maliyetler çıkarmaması gerekir. Mesela bir apartmanın alt katında olan banka şubesinin ısıtma sistemi mesai saati dışında kaldığında mutlaka kapatılmalıdır. Yani çalışma olmayan saatlerde şubenin ısıtılması önlenmeli, gereksiz sarfiyatın önüne geçilmelidir. Bu nedenle doğru bir sistem kurarak ekstra çıkacak maliyetlerin önüne geçmek gerekir.

 1. TOZDAN KORUMA

Bankalarda bilgisayar, para sayma makinesi, ATM gibi birden fazla aygıtlar bulunur. Bu aygıtların çalışması bunun yanı sıra uzun ömürlü olması yönünden sıcaklık kontrolü ve ortamın tozdan korunmuş olması gerekir. Bu koşullar çalışanların sağlıklarının olumsuz biçimde etkilenmemesi yönünden da mühimdir.

 1. ÖZEL HACİMLER

Banka şubelerinde genelde jeneratör, UPS odaları gibi özel mekânlar mevcuttur. Bu mekânlarda istenen sıcaklık şartlarının sağlanması gerekir. Bu özellikler de unutulmadan, göz ardı edilmeden seçim yapılması gerekir.

Belirtilen bu özellikleri göz önünde bulunduracak olursak bankalar için önerilen en ideal çözüm “Amerikan Sistem” olmaktadır. Bu sistem termostatik vana monte edilmiş kalorifer + kanal tipi klima ile sağlanmaktadır.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Klima Arızaları