Klimanın Görevi Nedir?

01.03.2021
148
Klimanın Görevi Nedir?

Klimanın Görevi Nedir?

Klima çözümleri sitemizde siz değerli okurlarımız için Klimanın Görevi Nedir? konusuyla alakalı bir yazı hazırlamaya çalıştık. Klimanın Görevi Nedir? başlıklı yazımız umarım işinize yarar.

Klima Ne İşe Yarar?

Klima herkes aracılığıyla iklimlendirme cihazı olarak bilinir. Yani yalnızca ısıtma ve soğutma özelliği ile bilinmektedir. Lakin klimaların ısıtma ve soğutma dışında da farklı işlevi yani görevi bulunmaktadır. Bu görevleri gözlemleyelim…

Klimanın Görevi Nedir?

Klimanın Görevi Nedir?

Klimanın Görevi Nedir?

  • Soğutma

Klimaların en bilindik görevidir. Genelde yaz dönemlerinde serinletmesi amacı ile tercih edilir. Ev ve iş yerlerinden tutun da avm lere kadar klimalar ile yaz dönemlerinde serinlik sağlanır. Klimanın mevcut olduğu yer bir ortamda yaz zamanında kavurucu sıcaklara karşı her daim serinletici konfor söz konusudur. Klima da genelde bu görevi sebebiyle kullanılır diyebiliriz.

  • Isıtma

Heat Pump özelliği bulunan her bir klima ısıtma görevi de sağlamaktadır. Bu özellik sebebiyle klimalar kış dönemlerinde bulundukları odaları ısıtabilir ve genelde ufak olan konutlarda ısıtma cihazı olarak yalnızca klima kullanılabilir. Klima bu bilinen özelliği sebebiyle de genelde tercih sıralamasında ilk sıralarda gelebilmektedir.

  • Nem Alma

Klimalarda genelde soğutma modu ile nem alma modu birbirine karıştırılmaktadır. Nem alma modunda ortamın nem düzeyi ayarlanırken soğutma modunda ortamın sıcaklığı ayarlanmaktadır. Nem alma modu açılırsa ortamın nemi tahliye edilir ve uygun nem ortamı sağlanır. Ayrıca nem alma modunda termometre yerine nemölçer kullanılır. Özellikle de nemli geçen günlerde klima soğutma yerine nem alma modunda çalıştırılırsa daha sağlıklı sonuçlar elde edilebilir.

  • Ortamın Havasını Değiştirme

Klimaların bilinen bir diğer özelliği ortamdaki havayı değiştirmektir. Bunun yanında ortamda bulunan kötü hava yerini sağlıklı havaya bırakıyor. Çoğu hastalıklarda (astım, bronşit gibi) doktorlar daha sağlıklı hava solunması yönünden klima kullanımını tavsiye ediyor. Durumlar bu şekilde idrak edince da klima bu görevi aracılığıyla de tercih edilerek tüm konut ve iş yerlerinde yerini alabiliyor.

Ayrıca Bakınız.  General Electric Klima Arıza Kodları
YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Klima Arızaları