Klimada Uyku Modu Nedir?

14.07.2018
226
Klimada Uyku Modu Nedir?

Klima uyku modunda çalıştırıldığında, sıcaklık ortamda uyumaya uygun konfor şartlarını sağlamak için gerektiği kadar artıp azalabilir. Örneğin yatak odasına konulacak klimalarda uyku modu çok önemli bir özelliktir. Çünkü uyku modunda çalışan bir klima, hava akımını ve ortam sıcaklığını otomatik olarak uyumakta olan insanları rahatsız etmeyecek seviyede ayarlar.

Klimada uyku modu ne işe yarar ?

İnsanlar uyurken vücut sıcaklığı 1-2 derece düşer; böyle bir durumda oda sıcaklığının aynı kalması bazen insanların uykusunun bölünmesine ve kalitesiz bir uyku süreci geçirmesine neden olur. Uyku modunda olan bir klima ise; yarım saat sonra 1 derece, 1 saat sonra da sıcaklığını 2 derece artırır. Klimanın bulunduğu oda da yatanlar da bu uyku modu özelliği sayesinde vücut sıcaklığı düşmüş bile olsa ortam sıcaklığının artması ve hava akımının düzenlenmesiyle üşümeden rahat bir uyku uyurlar. Yaklaşık 6 saat sonra da klima kendi kendisini kapatır. Yani kişi klimayı kapatmak için uyanmayacağı için uykusu da bölünmemiş olur.

Programlama özelliği olan klimaların en önemli yanı gereksiz enerji tüketimini azaltmak ve uyku esnasında kaliteli bir uyku geçirmenizi sağlamak olduğundan hem cebiniz hem de sağlığınız için önemlidir.

Klima uyku moduna nasıl alınır ?

Kumandanızdan SLEEP tuşuna basarak uyku modunda çalıştırabilirsiniz. Bu tuşa basıldığında klima uyku moduna geçer veya uyku modundan çıkar.

Uyku Modu İşlevi

Uzun çalışma sürelerinde klimanızda yapmış olduğunuz sıcaklık ayarlarının kademeli olarak arttırılması ya da azaltılması sağlanır. Bu nedenle ortamdaki sıcaklık artışı ya da azalması engellenmiş olur. Uyku modu ile iç üniteden çıkan havanın hızı da azaltılarak daha sessiz bir hava salınımı sağlanır. Uyku modu aktif edildiğinde kompresörün daha sessiz çalışması için çalışma değerlerinde değişimler olur. Ayrıca iç ünite fan hızlarında da daha düşük ses seviyeleri için azalmalar meydana gelir.

Ayrıca Bakınız.  R51D-E Isıtma Soğutma

Uyku modunu seçtiğinizde eğer soğutma modunda iseniz klimanız ilk bir saatin sonunda sıcaklığı 1°C, ikinci bir saatin sonunda da 1°C daha arttıracaktır. Klimanız 6 saat daha bu sıcaklık değerinde çalıştıktan uyku modu sona erer. Uyku modunu seçtiğinizde eğer ısıtma modunda iseniz klimanız ilk bir saatin sonunda sıcaklığı 2°C, ikinci bir saatin sonunda da 2°C daha düşürecektir. Klimanız 6 saat daha bu derecede çalıştıktan sonra uyku modu sona erecektir. Uyku modu tamamlandığında klima tamamen kapanacak ve 3 dakika sonra kumanda ekranı da kapalı duruma gelecektir.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Klima Arızaları