Termostat Nedir? Nasıl Çalışır?

28.02.2021
241
Termostat Nedir? Nasıl Çalışır?

Termostat Nedir? Nasıl Çalışır?

Klima çözümleri sitemizde siz değerli okurlarımız için Termostat Nedir? Nasıl Çalışır? konusuyla alakalı bir yazı hazırlamaya çalıştık. Termostat Nedir? Nasıl Çalışır? başlıklı yazımız umarım işinize yarar.

Termostat Ne İşe Yarar?

Evaporatör sıcaklığının belli değerler içinde kalmasını elde etmekte olan bir kumanda ve kontrol aygıtı olarak bilinmektedir.

Termostat hassas uç yani kuyruk olarak adlandırılır. Kılcal borudan buluşmaktedir. Kılcal boru içinde ise R12 gazı mevcuttur. Termostatın hassas olan uç kısmı yani kuyruğu soğutma devresi ısısının kontkarakterinin sağlanacağı yere bağlanmaktadır. Set edilen yani ayarlanan ısıya bağlı olarak elektrik devresini açıp kapatmaktadır. Bunun yanında sisteme kumanda etmektedir.

Termostat Nedir?

Termostat Nedir?

Termostat Nasıl Çalışır?

Tüm termostatların kontak uçları mevcuttur. Ortamda bulunan ısı değişimi neticesinde otomatik olarak kontak uçları konum değiştirmektedir ve bunun neticesinde ısıtma sistemini çalıştırmakta veya durmaktadır.

Termostatlar aslına bakılırsa ortam etkisi ile konum değiştirmekte olan rölelerdir. Isı etkisi ile kontaklarının konumunu değiştirmektedir. Genelde ısı üretmekte olan ürünlerde, klimalarda, fotokopi makinelerinde ısı düzeysinin kontrolünde kullanılabilmektedir.

Ayrıca Bakınız.  Kompresör Kısa Devre Yapıyor
YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Klima Arızaları