Klima Neden Su Akıtır? Detaylı Anlatım

01.03.2021
141
Klima Neden Su Akıtır? Detaylı Anlatım

Klima Neden Su Akıtır? Detaylı Anlatım

Klima çözümleri sitemizde siz değerli okurlarımız için Klima Neden Su Akıtır? Detaylı Anlatım konusuyla alakalı bir yazı hazırlamaya çalıştık. Klima Neden Su Akıtır? Detaylı Anlatım başlıklı yazımız umarım işinize yarar.

Klima İç-Dış Üniteden Su Akıtıyor

Klimalar dış üniteden su akıtması normal bir durum olurken, iç üniteden su akıtması arıza durumu olmaktadır. Klima iç ünitede oluşan nemi dış ünite hortumu aracılığı ile gönderir ve bu yüzden dış ünitede su akıntısı olur. Böyle bir durumda servis yardımı almak gerekmez. Lakin klima iç ünitesinden su akıtıyor ise servis çağırmak gerekir. Bu durumun nedenleri ise şu biçimde sıralanabilir:

Klima Neden Su Akıtır? Detaylı Açıklama

Klima Neden Su Akıtır? Detaylı Açıklama

Klima Neden Su Akıtır?

  • Su haznesinde tıkanıklık olabilir

Klimanın su haznesi tıkandı ise bundan dolayı iç üniteden su gelebilir. Bu durumda su haznesindeki tıkanma durumu giderilir ve sorun çözümlenir.

  • Buzlanma sonrası tıkanma olabilir

Klimada buzlanma ardından tıkanma durumları olabilmektedir. Böyle bir durumda klima iç ünitede su akıntısı oluşturacaktır. Tıkanma giderilir ise sorun da çözümlenecektir.

  • İç ünite fanında problem yaşanabilir

Klimanın iç ünite fanı arızalı ise düşük ihtimalle su akıntısı sorunu oluşabilir. Böyle bir sorunda fan değişimi gerekli olabilir.

  • Klimanın gazı eksik yahut yüksek olabilir

Klimanın marka model ve çeşidine bağlı olarak gaz değişkenlik gösterir. Her klimada aynı gaz bulunmaz. Gazın azalması yahut olması gerekenden fazla olması gibi durumlarda da bazı zamanlarda de olsa su akıntısı sorunu görülebilir. Klima gazı ölçülür, eksik çıkarsa gaz basılır, fazla çıkarsa fazla gaz alınır ve sorun çözümlenir.

  • Klima petekleri kirlenmiş olabilir

Klimanın iç ünite peteklerinin kirlenmesi sebebiyle su akıntısı olabilmektedir. İç ünite petekleri temizlenir ise arıza da çözümlenecektir.

  • İç ünite hortumu tıkanmış olabilir

İç ünitede bulunan hortumun tıkalı olması sebebiyle su akıtma arızası meydana gelebilmektedir. İç ünite hortumunda yaşanan tıkanma durumu giderilir ve sorun da çözümlenmiş olur.

  • Montaj yanlış olabilir

Klimanın iç ünite yahut dış ünite montajında problem yaşanabilir. Montaj yerleri ve konumları kontrol edilir, gerektiğinde yeniden montaj uygulaması yapılarak problem çözümlenir.

  • Drenaj hortumu duruşunda problem olabilir

Klimalarda drenaj hortumunun eğimi mühimdir. Eğim yanlış verildi ise yani duruşunda sorun var ise su akıtma problemi olabilir. Genelde çok fazla karşımıza çıkan bir durumdur. Eğim verilir ise sorun çözümlenecektir.

  • Klimada çatlama yahut delinme olabilir

Çok eski klimalarda genelde karşımıza çıkan durumdur. Böyle bir sorun var ise genelde cihazın değişimi önerilmektedir.

  • Denge bozukluğu söz konusu olabilir

Klimanın ünitesinde denge bozukluğu var ise su akıtabilir. Böyle bir durum var ise denge bozukluğu giderilir, sorun da çözümlenmiş olur.

Ayrıca Bakınız.  Klima Kumandası Çalışmıyor
YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Klima Arızaları