Klimada Genleşme Valfi Çeşitleri Nelerdir?

27.02.2021
152
Klimada Genleşme Valfi Çeşitleri Nelerdir?

Klimada Genleşme Valfi Çeşitleri Nelerdir?

Klima çözümleri sitemizde siz değerli okurlarımız için Klimada Genleşme Valfi Çeşitleri Nelerdir? konusuyla alakalı bir yazı hazırlamaya çalıştık. Klimada Genleşme Valfi Çeşitleri Nelerdir? başlıklı yazımız umarım işinize yarar.

Klima Genleşme Valfi Türleri

Klimada Genleşme Valfi Çeşitleri Nelerdir? mevcut genleşme valfi çeşitleri ve özellikleri sayfamızda bulacaksınızdır.

Klimada Genleşme Valfi Çeşitleri Nelerdir?

Klimada Genleşme Valfi Çeşitleri Nelerdir?

  • Otomatik Genleşme Valfleri

Soğutucu akışkan valfde P basıncına genişledikten sonra buharlaştırıcıya geçer. P basıncı ayar edilebilir bir yaygın gerilimi altında mevcut olan diyaframa tesir edilir. Buharlaştırıcı da P basıncını düştüğünde diyaframın aşağı doğru hareket etmesini, valfteki iğnenin bundan dolayı açılmasını ve buharlaştırıcıveyaha fazla soğutucu akışkan gelmesini sağlamaktadır.

Ayar vidası kullanılarak üst yayın gerilimi değiştirilebilir ve istenen po basıncı elde edilebilir. Buna benzer valfler büyük tesisler için kullanıma uygun değildir. Çünkü yalnızca ayar edilen belirli bir buharlaşma basıncını sabit tutmaktadır.

Soğutma yükünde ani değişiklikler olursa otomatik genleşme valfi ters çalışmaktadır. Bu durumda ise genişleme valfi kapanır buharlaştırıcıya gereken soğutucu akışkanın gelmesini engellemiş olur. Bunu önlemek adına ayar vidası ile manuel gevşetme yapılmalı ve üst yayın gerilimi azaltılmalıdır.

  • Termostatik Genleşme Valfleri

Yapısı gereği hassastır. Soğutucu akışkan akışını ve buharlaşmayı hassas biçimde kontrol altına alır. İçten ve dıştan dengelemeli olarak 2 çeşidi bulunur. Otomatik genişleme valflerine nazaran basınç ayarı ve akışkan miktarını daha hassas yapar.

Evaporatör içine likit haldeki soğutucunun girişini ayarlamaktadır. Püskürtme işlemi soğutucunun kızgınlığına bağlı olarak kontrol edilebilir.

Ayar kabiliyeti yönünden otomatik genişleme valfine göre daha üstündür. Soğutma yükündeki artışa göre soğutucu akışkanın debisini ayarlamak sürekli olarak olarak olabilecek olmaktadır. Buna ek olarak termostatik valfte kızma derecesini ayarlayarak buharlaştırıcı çıkışında soğutucu akışkanın bir miktar kızdırılması sağlanabilir. Çok ufak kızma derecesinde kompresör durduğu vakit genişleme valfinin tam anlamıyla kapanması güç olabilir. Bu durumda ise sisteme genişleme valfinden önce bir manyetik valf takmak gerekir. Kompresörü tahrik etmekte olan elektrik motorunun akımı kesildiğinde, manyetik valf de kapanmaktadır.

Ayrıca Bakınız.  Hava Filtresi Çeşitleri Nelerdir?

Termostatik genleşme valfleri basınç dengeleme şekline göre çeşitlendirilir. Bunlar;

► İçten dengelemeli termostatik genleşme valfi

► Dıştan dengelemeli termostatik genleşme valfi

  • Kılcal Borulu Genleşme Valfi

Yoğuşturucu ile buharlaştırıcı arasına yerleştirilmiş durumda olan iç çağı ve uzunluğu soğutma sisteminin kapasitesine bağlı seçilen, genelde çapı 0,5 ile 2,16 mm içinde değişebilen fazla ufak çaplı boru kısımdır. Adını iç çapının ufaklüğünden almıştır.

Kullanım alanları; Küçük soğutma yüklerine sahip oldukları için paket tipi ve ev tipi buzdolaplarında kullanılır.

Avantajları

  • Basit ve basit bir şekilde imal edilmektedir.
  • Soğutucu akışkan miktarını az göndererek kontrol etmektedir.
  • Sıvı deposuna gereksinim duyulmaz.
  • Soğutma sistemi durduğunda basınç, çevrim boyunca her yerde aynı olmaktadır.
YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Klima Arızaları