Klimalarda Elektrik Tasarruf Yolları

13.02.2021
149
Klimalarda Elektrik Tasarruf Yolları

Klimalarda Elektrik Tasarruf Yolları 

Klimalarda elektrik tasarrufu yolları Yazın, ve ya kış aylarında iklimlendirmeden yaşamak hemen hemen imkansızdır, fakat kullanımının elektrik faturasının büyük bir kısmını alması, bir çok insanın ısıdan daha az “terlemesine” sebep olmaktadır. Ortalama olarak, yaz aylarında toplam enerji tüketiminin ortalama yüzde 40-50’si klimaya harcanmaktadır.

Klima Kullanımında Tasarruf

Klimalarda Elektrik Tasarruf Yolları Özellikle elektrik maliyetinin yüksek olduğu ülkelerde bi hayli pahalıdır. Bu, klimayı kullanmaktan kaçınmanız gerektiği manasına mı geliyor? Bir şey değil! Enerji tasarrufu için basit ipuçları aracılığıyla klima sistemlerinden daha verimli enerji üretebilirsiniz.

Klima Elektrik Tüketiminden Tasarruf Etme

Klimalarda Elektrik Tasarruf Yolları Klimayı başarılı bir halde kaydetmek için, en azından ideal olarak A + enerji verimliliği sınıfı olan modeli seçmelisiniz. Evet, bu model B sınıfı cihazdan daha pahalı olacaktır. Ancak, düşük enerji tüketimi sebebiyle fiyat farkı iade edilecektir. Ekonomik ev modelleri 1 ila 2 kW içerisinde tüketir. Yukarıdaki herhangi bir şey – para kaybı.

Klima Tasarruf Yöntemleri

Yaygın hata – yanlış seçilen sıcaklık. En uygun sıcaklık 23-24 C olarak kabul edilir. Bu değerlerin altındaki her bir derece, enerji tüketimini% 5-8 artırır.

Tasarruflara ek olarak, “doğru” sıcaklık, sizi burun akıntısı olarak adlandırır. Sokaktan (+36 C) + 18 C’lik bir odaya girdiğinizde vücudun nasıl bir şok aldığını hayal edin.

Doktorların önerilerine göre, dış ve iç sıcaklığın maksimum farkı 12 dereceyi geçmemelidir. Termostatı, çok sıcak bir sıcaklıkta (sizin için rahatça) olabilecek olduğunca ayarlamanız tavsiye edilir.

Ayrıca Bakınız.  Osmangazi Klima Servisi

Klima Bakım Önemi

Klima iyi teknik durumu, enerji verimliliğinin bir başka adımıdır ve bu da sizi aylık elektrik faturalarında azalmaya götürür. İdeal olarak, klima filtrelerini ayda bir kez kontrol etmeli ve gerekirse bunları temizlemelisiniz. Klima sisteminin gerekli serinliği sağladığını kafanızı yoruyorsanız, filtreleri kontrol etmeli ya da bu iş için en kısa bir sürede bir işinde uzman çağırmalısınız. Sorunlu cihaz ekstra elektrik kuvveti harcayabilir.

Klima 5-10 yıl boyunca kullanırsanız, yeni bir modelle değiştirmenin zamanı gelmiştir. Modern enerji tasarrufu sağlayan klimalar, enerji tüketiminde en az yüzde 40 oranında mühim bir düşüşe sahip olabilir.

Klimanın Elektrik Tüketimini Azaltmak için Tasarruf Yöntemleri

Evinizden çıkan hava miktarını en aza indirin

Tüm bireylerin, klimayı kullanırken kapıların ve pencerelerin kapatılmasının gerektiğini bilmesine rağmen, çok az insan bu kuralı takip ediyor. Böylelikle soğuk hava odadan ayrılır ve sıcak gelir ve soğutma işlemini zorlaştırır. İdeal olarak, klima açıldığında evi / odayı sık sık terk etmenizi gerektiren aktivitelerden kaçınmalısınız.

Havanın evi bacadan (yüzde 15-25) terk ettiği düşünüldüğünde, AC’nin minimum elektrik tüketimine ulaşacaksanız, art arda gelmesi sizin için bir öncelik haline gelmelidir.

Tasarruflu Klima Kullanımı İçin Püf Noktalar

Evde doğrudan güneş ışığı ve ısı üretimi miktarını azaltın

Klima masraflarını azaltmanın en temel önlemlerinden biri, ısının evin içine girmesine izin vermediğinizden emin olmaktır. Bunu yapmak için, bir toner, kanopiler, perdeler vb. Kullanarak evinizi doğrudan güneş ışığından korumak zorundasınız. Buna ek olarak, ev ağaçlarının etrafında büyümek size yol gösterecektır, yalnızca evinizin gölgede olduğundan emin olun. Ayrıca evde ekstra ısı oluşmadığını da kontrol etmelisiniz.

Doğru ve Tasarruflu Klima Kullanma

Bunu yapmak için, ihtiyaç duyulmadığında zamanında elektrik kesintileri izlemeniz gerekir, aksi halde aydınlatma teçhizatını, hava soğutmasını önleyen bir ısı kaynağı olarak düşünmelisiniz. Klima ihtiyaç duyulduğunda gündüz vakti çamaşır yıkamak ya da ütü yapmak gibi enerji tüketen aktivitelerden kaçının.

Ayrıca Bakınız.  Klima Bakımı Neden Önemli?

Klima Tasarruf Yöntemleri

Bunlar iklimlendirmeden tasarruf etmenin basit yolları. Ama bunun yanında klima kullanımında birkaç basit gerçek dikkat:

Misal verilecek olursa, güneş ışığına monte edilen Klima, gölgede kurulu bir Klima yüzde beş daha fazla enerji gerektirir.

Benzer biçimde, klimanın uzun süre devamlı çalışması, sık sık açma / kapamamodunda aynı cihaza göre daha az güç tüketir.

Buna benzer ipuçlarını takiben şüphesiz elektrik maliyetlerini mühim oranda azaltmanıza izin vermeyecektir.

  • Günün sıcak dönemlerinde güneş ışınlarını evden uzak tutmak için örtüyü, perdeyi ve gölgeyi kapatın .
  • Dışarısı sıcakken ısıya neden olan cihazları kullanmayın. Talep düşük olduğunda akşamları fırın, bulaşık makinesi, çamaşır makinesi ve kurutucu kullanın.
  • Sıcak günlerde yaptığınız yemek miktarını azaltın. Mümkün olduğunda ızgarada pişirin.
  • Nem kontrolü. Kuru hava nemli havaya göre daha kolay soğutulur. Duş yaparken aşırı nemi çıkarmak için banyo egzoz fanını kullanın.
  • Soğuk günlerde, evinizdeki ısıyı temizlemek için bir fan kullanın. Klimanızla birlikte kullanılan tavan fanları, konforunuzu azaltmadan termostat ayarınızı 4 dereceye kadar yükseltmenize izin verecektir. Tavan fanınız tersinirse, sıcak havayı tavana kadar çekmek için fanın dönüşünü ayarlayın.
  • Klimanızdaki termostatı olabilecek olduğunca sorunsuz bir halde ayarlayın. İç ve dış ortam sıcaklıkları içindeki daha az fark, genel soğutma faturası ne kadar düşük olacaktır. Termostat yükseltildiğinde her derece Fahrenheit için% 1 ile% 2 içerisinde soğutma maliyetleri kaydedilebilir.
  • Soğutma faturalarımızda yılda% 10 kadar tasarruf edin, termostatınızı 8 saatte% 10 ile% 15 içerisinde bir değere getirin. Klimanızdaki otomatik gerileme ya da programlanabilir termostatı kullanın.
  • Klima termostatınızı yanına lamba ya da televizyon yerleştirmeyin. Termostat, bu cihazlardan gelen ısıyı algılar ve bu da klimanın gerekenden daha uzun süre çalışmasına neden olabilir.
  • Temiz filtreler klima ünitesini iyi çalışır durumda tutmaya yardımcı olmaktadır. Kirli filtreler klimanın verimliliğini azaltır.
YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Klima Arızaları