Klima Alırken Dikkat Edilecekler Nelerdir?

01.03.2021
153
Klima Alırken Dikkat Edilecekler Nelerdir?

Klima Alırken Dikkat Edilecekler Nelerdir?

Klima çözümleri sitemizde siz değerli okurlarımız için Klima Alırken Dikkat Edilecekler Nelerdir? konusuyla alakalı bir yazı hazırlamaya çalıştık. Klima Alırken Dikkat Edilecekler Nelerdir? başlıklı yazımız umarım işinize yarar.

Klima Alırken Nelere Dikkat Edilir?

Yeni bir klima almaya karar verdiyseniz eğer size sunacağımız bilgileri okumadan tercih yapmayın. Klima seçimlerinizi doğru yönde etkileyecek bilgiler aşağıdaki metinde sunulmuştur.

Klima Alırken Dikkat Edilecekler Nelerdir?

Klima Alırken Dikkat Edilecekler Nelerdir?

Klima Alırken Dikkat Edilecekler Nelerdir?

 • Marka/Model

Klima alımında en mühim konulardan biridir. Piyasada o kadar çok klima markası ve markalara ait modeller var ki seçim yapmakta kuvvetlik çekebilmeniz gayet normaldir. Bu etapta mühim olan servis ağı geniş ve servis garantisi olan markaları tercih etmenizdir. Bilinen ve önerilen marka modelde klima seçmeniz demek, yarın bir gün bir sorun yaşadığınızda kısa bir sürede beklediğiniz en iyi hizmeti almanız demektir. Bu açıdan marka model hususunda mutlaka doğru seçim yapmalı, yakınlarınızın tavsiyelerine uymalısınız.

 • Enerji Sınıfı (Isıtma ve Soğutma)

Klimalar A ile G enerji sınıfı olarak piyasada yerini alır. Bu enerji sınıfları içinde Freon 410A ve Freon 12 gibi bir çok gazlar kullanılır. Özellikle de A enerji sınıfında olan bir klima ile G enerji sınıfında olan bir klima içinde hem sonuç farkı hem de yakıt tüketimi farkı olur. Maliyetini düşünmeden A sınıfı bir klima tercih etmeli ve gazının özellikle de 410A olmasına özen göstermelisiniz. Bunun yanında aldığınız sonuç daha iyi olur, tüketilen yakıt ise daha az olur.

 • Isıtma/Soğutma Kapasitesi (BTU/h)

Isıtma ve soğutma kapasitesi olarak genelde BTU kullanılır. BTU bir klimanın mevcut ortama 1 saatte verdiği ısı miktarıdır. Klimanın kullanılacağı ortama uygun kapasitede yani BTU da klima tercih etmelisiniz. Klima kullanılacak olan odaya ne çok büyük ne de çok ufak olmalıdır. İdeal BTU yu öğrenmek adına klimayı kullanacağınız odanın metrekaresini mutlaka bilmeniz gerekir. Bu bilgi ile uygun BTU da klima tercihi yapabilir ve beklentinize yanıt alabilirsiniz.

 • Klimanın Sesi

Klimanın çalışırken çıkarmış olduğu ses sizi rahatsız etmeyecek ses olmalıdır. Çalışma ses şiddeti 20 dBA iyi olurken -50 dBA kötü olarak nitelendirilmektedir. Ona göre tercihte bulunmalısınız.

 • Klimanın Çalışma Modları

Seçim yapacağınız klimada ısıtma, soğutma ve nem alma (DRY) modu olmalıdır. Ayrıca fiyat farkı çok yok ise Bio, anti bakteriyel gibi özellikleri olması da sizin açınızdan avantaj olacaktır. Seçim yaparken bu özellikleri dikkate almanızı öneririz.

 • Kompresör Besleme Metodu

Klimalarda Sabit Hızlı/İnverter olarak adlandırılan temel method bulunur. Sabit bi hayli hızlı klimaların kompresör motoru çalışıp durmaktadır. İnverter klimalarda ise kompresör motorunun hızı değiştirilir ve oda ısısına göre çalışır. Bunun yanında İnverter sistem klimalar hava koşullarına bağlı olarak yakıt tasarrufu sağlayabilecek özelliktedir. Önerimiz ise Sabit Hızlı klimalar yerine İnverter sistem klimaları tercih etmenizdir.

Bu öneriler dikkate alınarak klima seçimi yapılır ise odanıza uygun, beklediğiniz ısıtma ve soğutmayı sağlayabilen, umduğunuz tasarrufu yaşatabilen bir klimaya sahip olmuş olursunuz.

Kullanılacak Alana Göre Klima Kapasite Seçimi

 • 05-15 m2 alan için ideal klima ölçüsü 7.000 BTU/h
 • 10-20 m2 alan için ideal klima ölçüsü 9.000 BTU/h
 • 15-25 m2 alan için ideal klima ölçüsü 12.000 BTU/h
 • 20-30 m2 alan için ideal klima ölçüsü 14.000 BTU/h
 • 25-40 m2 alan için ideal klima ölçüsü 18.000 BTU/h
 • 30-45 m2 alan için ideal klima ölçüsü 22.000 BTU/h
 • 35-50 m2 alan için ideal klima ölçüsü 24.000 BTU/h
 • 40-60 m2 alan için ideal klima ölçüsü 28.000 BTU/h
 • 60-90 m2 alan için ideal klima ölçüsü 45.000 BTU/h olmalıdır.

Ayrıca geniş ve daha büyük bir ortam için 1 büyük klima yerine 2 ufak klima da tercih edilebilir. Mesela 55 m2 lik bir alan için 1 adet 28.000 BTU/h klima almak yerine 2 tane 14.000 BTU/h klima alabilirsiniz.

Ayrıca Bakınız.  Ariston-İndesit-Hotpoint Isıtma Soğutma
YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Klima Arızaları