Klima Resetleme (Yeniden Başlatma)

14.02.2021
182
Klima Resetleme (Yeniden Başlatma)

Klima Resetleme (Yeniden Başlatma) 

Klima Resetleme (Yeniden Başlatma) Bazen, bir ev klima sistemi sezon başında ya da elektrik kesintisi sonrasında devreye girmeyecektir. Bir uzmanı aramadan önce, birkaç dakika ayırın ve kendiniz yeniden başlatmak için birkaç basit adımı izleyin.

Klima Ünitesi Nasıl Sıfırlanır ?

Klima Resetleme (Yeniden Başlatma) Klima sistemleri, sıcak havalarda ev ortamımızı rahat ve serin tutmak için çalışır. Çoğu cihaz gibi, bu sistem de sorunlara eğilimlidir ve bazı zamanlar beklediğiniz kadar iyi çalışmaz.

Klima Resetleme

İnsanların çoğu, ünitelerinde problemlerle karşı karşıya geldiklarında, iklimlendirme servis sağlayıcısını içgüdüsel olarak ararlar. Ancak problemi kendi kendinize çözmek için atabileceğiniz bazı adımlar var. Misal verilecek olursa, Klima değişiminiz elektrik kesintisi sonrasında beklediğiniz gibi çalışmıyorsa, sıfırlamayı deneyebilirsiniz.

Neden Sıfırlanmalı ?

Klimayı sıfırlamanız gerekir çünkü devre kesici devreye girer ve kompresörün başlamasını sağlamaz . Güç kaynağında bir dalgalanma varsa ya da ani bir kesinti ya da kesinti olursa devre kesici açılır. Sistemin bu kısmı klima ünitesini korumak ve yangınlar ve patlamalar gibi poblemleri önlemek için çalışır. Devre kesici, herhangi bir ünitenin mühim bir bileşenidir ve bypass edilmemelidir. Termostat arızalıysa ve soğuğa ayarlı değilse, toptan klima ünitenizi de sıfırlamanız gerekebilir.

Klima Sistemini Nasıl Sıfırlarsınız ?

Klimayı sıfırlamaya başlamadan önce, düzenli güç kaynağınız olduğundan ve akımın düzgün biçimde aktığından emin olun. Son zamanlarda bir kesinti yaşadıysanız, bir ışık açın ve tam güç aldığınızdan emin olmamıziçin göz alıcılığı kontrol edin. Emin olduktan sonra, üniteye devam edebilir ve sıfırlayabilirsiniz. Yapman gerekenler:

Sıfırlama Düğmesini Bul – Birçok klima ünitesinin üzerinde bir sıfırlama düğmesi bulunur. Düğme genellikle kırmızı renkte ve boyutu bi hayli küçüktür. Sıfırlama düğmesi olarak açıkça işaretlenmelidir. Klima ünitenizin bu tuşa sahip olup olmadığını ve yerini bulup bulmadığını öğrenmek için kullanım kılavuzuna bakın. Düğmeye Basın – Düğmeyi bulduğunuzda, 3 saniye boyunca devamlı basılı tutup bırakınız. Birkaç dakika sonra, düğmeye 3 saniye boyunca tekrar basın. Klima üniteniz üç bip sesiyle cevap verecektir. Sistem hemen sıfırlanmalıdır.

Ayrıca Bakınız.  Pano Klimada Evaporatör Bakımı Nasıl Yapılır?

Klima Sıfırlama Düğmesi Nerede

Klimanızın sıfırlama düğmesi yoksa, manuel olarak sıfırlamanız gerekir. Bu fazla zaman ya da çaba gerektirmez. Manuel sıfırlama karmaşık değildir ve yapmanız gereken tek şey aşağıda belirtilen adımları takip etmektir:

Güç Kaynağını Kapatın – Açık kompresörünüzün yanında bir kapatma paneli olmalıdır.birimi. Ana AC kablosu bu üniteye takılacak ve normal koşullarda her daim açık olacaktır. Evinizdeki ana elektrik panelindeki 240 volt devresini bulmak için düğmeyi kapatın ve hareket ettirin. Bunu da kapatmalısın. Bu, tüm güç kaynağını klima ünitesine tamamiyle kesecektir.

Elektrik Bağlantısını Kapat – AC ünitesinin şebeke dışında olduğundan emin olmamıziçin ek önlem olarak, güç kaynağı kartından çıkarın ve sistemin bağlantısını kesin. 30 Dakika Bekle – Sistemi yeniden bağlamak için çok uzun süre beklemek zorunda değilsiniz, fakat çok hızlı bir halde tekrar bağlamamanız iyi bir fikir. Klimayı tekrar elektrik şebekesine tekrar bağlamadan önce sistemdeki tüm şarj yükünün dağıldığından emin olmanız gerekir. Dahili sistemlerin tamamiyle sıfırlanması için 30 dakika yeterli gelmektedir.

Elektrigi Aç – Birkaç dakika geçtikten sonra sistemi takın. Bu noktada klimayı hemen tekrar açmanıza gerek yoktur. Güç Kaynağını Açın – Klima bağlandıktan sonra, ana 240 volt anahtar panosuna geri dönün ve açın. Ardından harici ünitenin yanındaki fiş noktasına geri gelin ve açın. Gücü tamamiyle açmadan önce termostatınızın “soğumaya” ayarlandığından emin olun.

Bu adımları takip ederseniz, klimanız beklediğiniz gibi çalışacaktır. Klimanız hala etkin bir halde soğumadığında termostatı kontrol etmeye ve filtreyi temizlemeye çalışın. Kirli filtreler hava akışını engelleyebilir ve makinenin soğutma verimliliğini tehlikeye atabilir. Termostat sağ ayardayken ve filtre temizlendikten sonra, etkin bir halde soğumasını test etmek için klimayı bir kez daha çalıştırın.

Ayrıca Bakınız.  Klima Neden Sigorta Attırır?

Profesyonel Servis Ne Zaman Gerekir?

Klima ünitenizin devre kesicisinin tetikte kalması ve soğuması yavaş ise bir işinde uzman aramanız gerekir. Bu, hızlı bir halde ele alınması gereken daha oldukça önemli problemin bir göstergesidir. Kesici panelinin koruyucu kaplaması yoksa ve dış kompresör ünitesine giden kablolar açıksa bir işinde uzman de aramalısınız .

Klimayı bu gibi durumlarda sıfırlarsanız, güvenliğinizi riske atacaksınız. Açıkta kalan teller kıvılcım oluşturabilir ve yangınlara neden olabilir. Sistemin içinde gevşek bir bağlantı ya da açıkta kalan bir tel de güçte dalgalanmalara neden olabilir ve devre kesiciyi sık sık açar. Bu dalgalanmalar klima ünitesine kalıcı olarak zarar verebilir ve sizi bir AC değişimine götürmeye zorlar.

Klimanızı sistemde sorun çıkarmadan tekrar tekrar sıfırlayamazsınız. Bir işinde uzman, klimanızı dikkatlice inceleyecek ve neden sık sık sıfırlanması gerektiğini belirleyecektir. Soğutucu düzeylerini de kontrol edecekler , kompresörü inceleyecekler ve tüm fanları ve filtreleri temizleyecekler.

Düzenli Bakım Önemli

Ayrıca, kesintisiz çalışmasını sağlamak maksadıyla klima ünitesini düzenli olarak korumalısınız. Kötü bakımı yapılmış bir klima daha sık problemler doğuracaktır. Uzmanlar, ünitemizi yılda en az bir kez almanızı tavsiye eder.

Servis teknisyeni yıpranmış ve hasar görmüş herhangi bir kabloyu tespit eder ve değiştirir. Bu, klimanın devre kesici devreye girme olasılığını azaltacak ya da ünite verimli biçimde soğutulmayacaktır. Filtreyi düzenli olarak temizleyerek de evde bakım uygulayabilirsiniz.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Klima Arızaları