Klima Sensör Arızası Nasıl Giderilir?

16.07.2018
1.379
Klima Sensör Arızası Nasıl Giderilir?

Sensörler sıcaklık ile değeri değişen bir çeşit dirençtir. Elektronikte termistör denilmekte olup iki çeşittir.

 • Negatif sıcaklık kat sayılı termistörler (NTC): Bu direncin ısı arttıkça direnci azalır, ısı azaldıkça direnci artar.
 • Pozitif sıcaklık kat sayılı termistörler(PTC):Bu dirençlerde ısı arttıkça direnç artar, ısı azaldıkça direnci azalır.

Günümüzde klimalarda kullanılan sensörler genellikle negatif sıcaklık kat sayılı yani NTC tiptir. Klimalarda kullanılan sensörleri de aşağıdaki şekilde gördüğümüz gibi iki gruba ayırabiliriz.

Üfleme havası sıcaklık sensörü arızası olan klima cihazı ısıtma veya soğutma konumunda belli bir süre (15 ila 30 dakika arası) çalışma sonunda tamamen durur ve arıza sinyali verir. Bu arıza sinyali değişik klima markalarına göre farklılıklar gösterir.

Boru sıcaklık sensörü arızası olan cihazda ise ısıtma konumunda iç ve dış ünite fanlarının kontrolü mümkün olmaz. Cihazın defrost işlemi gerçekleşmez. Bu durumu algılayan mikroişlemci belli bir süre sonunda cihazı tamamen durdurarak arıza sinyali verir.

Her iki sensör arızası durumunda da, sensör direnç değerleri bir avometre yardımı ile değişik sıcaklıklarda uygun değerde direnç gösterip göstermediği kontrol edilir. Sensöre ait okumuş olduğumuz bu direnç değeri o klimaya ait sensör direnç değerleriyle karşılaştırılarak arıza durumu tespit edilir. Bu direnç değerleri klima markalarına göre değişiklik gösterebilir.

Bu şekilde arızası tespit edilen sensörün yerine aynı özelliklere sahip çalışır durumdaki sensör elektronik kart bağlantısı yapılarak monte edilir.

Ayrıca Bakınız.  Hitachi RAR-35Z Isıtma Soğutma
YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR
 1. Hüseyin dedi ki:

  Merhaba sayın yetkililer öncelikle vermiş olduğunuz bilgiler için teşekkür ederim bosch inverter fd 9201 model adı sanırım 12 bin btu bir siplit klimam var çocuklarım ufak mağdur durumdayım bazen çalışıyor bazen çalışmıyor E1 arızası veriyor yada bazen çalışıp bazen bir müddet sonra E1 arızası veriyor sensörü oda sıcaklığında elektronikçi arkadaşıma ölçtürdüm önce 12 khom la başlıyor sıcaklığı arttırdığımızda ölçüm yaptığımız rakamlar düşüyor bu çalıştığı anlamına gelmezmi çünkü arıza koduna göre iç sıcaklık sensör arızası anlamına geldiği yazıyor yardımcı olursanız sevinirim teşekkürler iyi çalışmalar dilerim

 2. Pınar Yıldız dedi ki:

  Bizler Şehirler arası Nakliyat Yapanlar bir firmayız. Bizimde araçlarımızın kliması bozuluyor Bu şekilde güzel paylaşımlarınız için çok teşekkür ediyoruz. Elinize emeğinize sağlık. Uğraş vererek güzel web sitesi hazırlamışsınız . Tebrikler… İlerleyen zamanlarda başarılarınıza başarı katmanız dileğiyle..

  1. admin dedi ki:

   Güzel yorumunuz için teşekkür ederiz Pınar Hanım..

Klima Arızaları