Klima Kompresör Çeşitleri Nelerdir ?

14.02.2021
147
Klima Kompresör Çeşitleri Nelerdir ?

Klima Kompresör Çeşitleri Nelerdir ? 

Klima Kompresör Çeşitleri Nelerdir ? İmalat, teknoloji ya da operasyona göre, klima ve soğutma üniteleri için kullanılan birkaç tip kompresör mevcuttur, burada kısa bir özeti.

Klima Kompresör Çeşitleri Nelerdir ?

Her klima ünitesinin içinde bir kompresör bulunur. Kompresör, sıcaklığını arttırmak için makineye girerken soğutucu akışkanın sıkıştırılmasında çok mühim bir rol oynar. Isıtıldıktan sonra, gaz kompresörden ayrılır ve soğutma işleminin başlaması için kondensere gider. Tüm AC kompresörler aynı işe sahip olsalar da, farklı şekillerde çalışırlar ve farklı artılar ve eksiler sunarlar.

Pistonlu Klima Kompresörü

Pistonlu kompresör AC kompresör en popüler türüdür. Bir piston, silindirin içinde aşağı yukarı hareket ederek havayı sıkıştırır. Piston aşağı doğru hareket ettikçe, soğutucu akışkanı emen bir vakum etkisi yaratır. Yukarı hareket ettikçe, gaz sıkıştırır ve yoğunlaştırıcıya doğru hareket eder. Pistonlu bir klima kompresörü çok verimlidir, çünkü AC üniteleri kompresör içinde sekiz taneye kadar silindire sahip olabilir.

Kaydırma AC Kompresörü

Scroll klima kompresörleri, bu LG kompresörü gibi , sahnede daha yenidir. Ünitenin ortasında bir sabit bobin – kaydırma adı verilir – ve etrafında dönen başka bir bobin mevcuttur. Bu işlem esnasında, ikinci kaydırma soğutucu akışkanı merkeze doğru iter ve sıkıştırır. Scroll kompresörleri hızlı bir halde pistonlu kompresörler kadar popüler hale gelmektedir çünkü hareketli parçalara sahip değildirler ve bu sebeple daha güvenilirdirler.

Vidalı AC Kompresör

Vidalı kompresör son derece güvenilir ve verimli olmakla birlikte, devamlı soğutma gerektiren bir hava çok miktarda olduğu yerde başta, büyük binalarda kullanılmaktadır. Vidalı bir klima kompresörü havayı bir uçtan diğer uca hareket ettiren iki büyük sarmal rotor içerir. Soğutucu kompresörden geçerken, alan küçülür ve sıkıştırılır.

Ayrıca Bakınız.  Demirdöküm-Vaillant-Sigma-Gree-York Isıtma Soğutma

Döner Klima Kompresörü

Döner kompresörler küçük ve sessizdir, bu sebeple gürültünün endişe duyduğu yerlerde popülerdir. Bu tip AC kompresörünün iç kısmında, üzerine birkaç bıçak takılı bir şaft bulunur. Kanatlı şaft, dereceli silindirin içinde döner, sonuç olarak soğutucuyu silindirden iter ve aynı anda sıkıştırır.

Santrifüj Klima Kompresörü

Son AC kompresör tipi santrifüj kompresördür. Adından da anlaşılacağı gibi, soğutucu gazını çekmek için merkezkaç kuvveti kullanır ve daha sonra sıkıştırmak için bir pervane ile hızla döndürür. Santrifüj klima kompresörleri genellikle ekstra büyük HVAC sistemleri için ayrılmıştır.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Klima Arızaları