Klima Neden ısıtmaz?

09.05.2020
152
Klima Neden ısıtmaz?

Çoğumuz dünya kadar para verip satın aldığımız klimaların ısıtmamasından şikayetçiyizdir.. Peki Klima Neden ısıtmaz? işte size cevabı.. Klimanız ısıtmıyor mu? Eğer Klimanız Kış Ayına girdiğinizde evinizi iyi ısıtmıyorsa yetkili servisi çağırmadan önce sizin yapmanız gereken bir kaç işlem vardır.

İlk olarak Klimanızın kumandasındaki yer alan Ayar Düğmesini 30 Dereceye ve Güneş (*) sembolüne getiriniz yada Heat yazan yazıya Getiriniz.

Eğer kullandığınız klimanızın markası Arçelik ise sizin için paylaştığımız Arçelik klima kumanda ayarı pdf dosyasını indirerek ayrıca kontrol edebilirsiniz.

KLİMA NEDEN ISITMAZ

Kumandada bulunan küçük ok işaretini ilgili konuma getiriniz. Sıcak ise heat, soğuk ise cool yazısına veya Auto yazısına getirebilirsiniz.


Klima kumandasının on-off tuşuna basıp Klimayı çalıştırınız. Klima ilk etapta hemen devreye girmeyecektir…!

ilk önce Dış ünite motoru devreye girer 3-5 dakika sonrada İç ünite fanı devreye girer evap iyice ısındıktan sonra iç ünite fanı tam kapasite çalışacaktır.

Eğer iç ünite fanı devreye girmesi uzun sürüyor ise Klima gazı eksiktir. Eğer iç ünite fanı hiç devreye girmiyor ise klimada Hiç gaz yok demektir.

Eğer klima doğru ayarlı vede devreye girip ısıtma yapmaya başladı ise İç Ünitesinde Bulunan Filtreleri Kontrol Ediniz Filtreler Kirli İse Temizleyiniz

Klimanın Hava Akımı Engellenmemelidir..! Klimanızın Önünde Dolap, Perde vb Varsa Kaldırınız.

Klima Neden ısıtmaz

Klima Neden ısıtmaz

Klima neden ısıtmıyor, Klimadan neden soğuk hava geliyor, Bu Arıza nedenlerini sizlerle paylaşacağım. Ama bu bilgileri sizlerle paylaşmadan önce,

Klimayı sakın siz değerli Müşterilerimiz müdahale etmeye kalkışmasın Klima bilir kişi olmadan müdahale edilmesi son derece tehlikelidir.

Müdahale edecek kişilerin iklimlendirme ısıtma ve soğutma bölümünden mezun olmaları gerekmektedir. Bu bilgiler amatör teknisyenlerimize ışık tutmak amacı ile hazırlanmıştır..!

Ayrıca Bakınız.  Daikin Klimada İşletim Lambası Yanıp Sönüyor

Onun için, sizleri fazla bekletmeden hemen konuya girmek istiyorum.

Klima Gazı yok ise nasıl anlarız
Klima Gazı var ama fan dönmüyor
Fan dönüyor ama ısıtmıyor
Klima Gazı yok ise nasıl anlarız ; Klima da gaz olup olmadığı (Manometre) denilen Gaz saati ile anlaşılır, Bunun için klima dış ünitesinin yanına gidip,

Gaz saati Dönüş borusuna bağlanır. ibre kontrol edilir ibre 0 veya sıfıra yakın ise sistemde gaz yok demektir. Cihazda gaz olmayışı gaz kaçağı olduğu anlamanı taşır.

Bunun için öncelikle gaz kaçağını bulup onarmamız gerekir. Bu işlemi yapabilmek için Klimaya azot basıp kaçak kontrolü yapılır. Kaçak bulunup giderildikten sonra,

klima vakum edilip gaz şarjı yapılır. Kışın klimaya gaz basa’bilmemiz için Elektrik kesilir ve 4 Yollu vana kablosu çıkartılır. Daha sonra klima sıcak konumda çalıştırılır. 4 Yollu vana kablosu çekik olduğu için

evap soğutma yapacaktır, fakat fan devreye girmeyecektir. Nedeni ise ısıtma konumunda olduğu için sensör sıcaklığı hissetmediğinden dolayı fan dönmeyecektir. Böylelikle yavaş yavaş gaz şarjı yapılır.

Klima gazı dönüş borusuna vurduktan sonra gaz verme işlemine son verilir. Klima kapatılıp elektriği kesildikten sonra 4 Yollu vana kablosu takılır.

Daha sonra Klima tekrar sıcak konumda devreye alınır, ve çalıştırılır, ilk çalışma esnasında fan hemen devreye girmez 3-4 dk sonra klima evap ısındıktan sonra fan dönmeye başlar, Ve sürpriz Klima ısıtıyor.

b. Klima Gazı var ama fan dönmüyor ; klima gazını ölçtünüz gaz var, fakat fan dönmüyor, bunun nedeni ise boru sensörü arızalı, boru sensörünü değiştirin

Daha sonra klimayı tekrar devreye alınız fanın çalıştığını göreceksiniz. Led göstergeli klimalarda 2. led yanıp yanıp söner bunun anlamı boru sensörü arızalı

LCD ekranlı klimalarda ise arıza kodu marka ve modeline bağlı olarak değişmektedir. Bu arıza kodları E2- veya E3 olarak görebiliriz. Sensörü değiştirmenize rağmen fan devreye girmez

Ayrıca Bakınız.  LG-BKE 7635 D Klimaların Üstün Özellikleri Nelerdir?

çalışmaz ise fan arızalı olabilir fanı nasıl tamir edeceğinizi öğrenebilmeniz için Klimanın Fanı neden çalışmaz yazısını okuyup gerekli tamir işlemlerini yaparak fanı tamir edebilirsiniz.

c. Fan dönüyor ama ısıtmıyor Fan dönmesine rağmen yüzünüze soğuk hava vuruyor ve klima ısıtmıyor ise büyük bir ihtimalle klimayı soğuk cool konumunda çalıştırıyor olabilirsiniz.

Kumanda ayarını sıcağa ve 30 dereceye ayarlayınız. Klimanın sıcak konumda olduğuna emin olunuz. Yada derece düşük konumda olabilir. Derece ayarını 30 dereceye alınız.

Önemli Not ; Ucuza alınmış start-stop klimalar +4+8 derece ve üstü sıcaklıklarda performans vermektedir. +4 derecenin altında Klimanın sizleri ısıtmasını istiyorsanız

Bu klima inverter A++ plus özelliği olan klimayı tercih edebilirsiniz. Unutmayınız ki ucuza alınmış start-stop klimadan kışın +4 derecenin altında sizi ısıtmasını beklemeyiniz.

Çok soğuk karlı havalarda klima sık sık defrost moduna girer..! Defrost moduna girdiğini klima eğer dijital ekranı varsa DF yazısı ile görüntülenir.

Eğer klima led ışıklı Display model klima ise 3 adet damla sembolü olan led ışığı yanar bu led ışığı klima buzu erittikten sonra otomatik söner ve ısıtma moduna geri döner.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Klima Arızaları