Klimalarda Nem Alma Modu

14.07.2018
348
Klimalarda Nem Alma Modu

Konforumuzu sağlayan klimalar, sadece ısıtma ya da soğutma amacıyla değil bulunulan ortamda iklimlendirme yapmak için de kullanılıyor. Klimalarda bulunan nem alma modu ise iklimdirmeyi sağlayan temel özelliklerden biri oluyor. İklimlendirmenin diğer özellikleri ise soğutma, ısıtma ve hava değişimi.
Yapılan araştırmalara göre insanlar için konfor bölgesi olarak tanımlanan alan nemin % 60 ila % 30 sıcaklığın ise 20 ila 27 derece olduğu ve temiz havalı bölgeler oluyor. Sıcaklık 20-27 dereceden az ya da çok ise insanlar rahatsız olmakta nem düzeyi de az olursa boğaz kuruluğu ya da gözlerde yanma gibi rahatsızlıklara nem düzeyi fazla olursa da terin buharlaşmaması, bunaltıcı bir sıcaklık hissi ve uyku isteği gibi durumlara sebep olur.
Temiz hava için de toz, duman, polen ve diğer zararlı maddelerin filtre edilerek hava dolaşımı sağlanması klimanın iklimlendirme özelliğini tamamlayarak bulunulan ortamın konforlu ve havasının da kaliteli olmasını sağlar.

 

Klimalarda bulunan nem alma modu ile soğutma modları birbirine karıştırılmaktadır. Fakat nem alma modunda ortamın nem düzeyi, soğutma modunda ise ortamın sıcaklığı ayarlanır. Klimanın nem alma modu açıldığında ortamın nemi tahliye edilerek uygun nem ortamı sağlanır. Nem alma modunda termometre yerine nem ölçer kullanılmalıdır. Özellikle nemli günlerde klimaların bu moda çalıştırılması cihazlardan en uygun şekilde yararlanmak için önemlidir.

Ayrıca Bakınız.  Mamak Klima Servisi
YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Klima Arızaları