Klima Bakımını Yetkili Firmalara Yaptırın

26.07.2018
134
Klima Bakımını Yetkili Firmalara Yaptırın

Ülkemizde özellikle Antalya gibi sıcak iklime sahip bölgelerde, split klima kullanımı çok yaygındır. Split klimalar ortamı soğutmak ve ısıtmak amacıyla kullanılır. Klimalarda bulunan hava, bu mekânlardaki insanların sağlığını direkt olarak etkilemektedir. Bu nedenle klimaların seçimikullanımı ve bakımı büyük önem taşımaktadır.

Klima Alırken Nelere Dikkat Etmelidir?

Klima alırken markasına ve kalitesine  dikkat edilmelidir. Marka tercihine göre satış sonrası destek ve bakım hizmetinin olması da çok önemlidir.

Klima seçimi odanın hacmine, cephesine, kaçıncı kat olduğuna ve izolasyonuna vb. kriterler ile oda ısı ihtiyacı kapasitesine uygunluğu belirlenerek yapılmalıdır. Bu anlamda vatandaşlarımızın iklimlendirme hizmeti veren yetkili klima mağazalarını tercih etmeleri ve alacakları klimanın gereken üretim ve kalite belgelerinin olmasına dikkat etmelerini öneriyorum.

· Klimanın iç ve dış ünitenin montaj edileceği yerler teknik olarak uygun olmalıdır.

· Az enerjiyle yüksek verim sağlayan A sınıfı veya özellikle inverter olan, elektrik tüketimi az olan klimalar tercih edilmelidir.

· Markanın satış sonrası hizmetlerdeki uzmanlık ve güvenilirliği soruşturulmalıdır.

• Tüm hizmet, bakım ve yedek parça temininin uzman yetkili servis tarafından yapılması sağlanmalıdır.

 Klimanın Kullanırken….

Konutlarda klima kullanımı hem sağlık açısında hem de enerji tasarrufu açısından dikkat edilmesi gereken bir konudur. Klimayı ilk çalıştırdığımızda genellikle kumanda sıcaklığını 22-27 dereceye ayarlamamız yeterlidir. Klima kullanırken iç ortam sıcaklığı ile dış ortam sıcaklığı arasındaki fark 8-10 derece olması soğuk algınlığı başta olmak üzere birçok hastalıktan bizi korur. Öte yandan klima çalışırken hava üflemesi, kesinlikle vücudumuza temas etmeyecek şekilde olmalıdır, aksi takdirde daha çok hasta olmamıza ve hatta felç olmamıza kadar etki oluşturabilir.

Klima Bakımı Neden Önemlidir?

Ayrıca Bakınız.  Avcılar Klima Servisi

Split klimalar, mevcut ortamdaki havayı sirküle ederek çalışır. Bir kişi hapşırık veya öksürükle virüsü ortama saldığında, klimanın çalışma prensibi gereğince, havayı iç ünitenin içinden geçirerek tekrar bulunduğu ortama bırakır ve o ortamın sağlıksız olmasına neden olur. Bu nedenle kullanım yerine göre 6-12 ayda bir split klimaların yetkili kişilerce özel kimyasal maddelerle temizlenmesi gerekir. Klimaların bakımı sadece hijyenik bir bakım değildir. Aynı zamanda klimanın bağlı olduğu elektrik tesisatının kontrol edilmesi, voltaj ve akım  değerlerinin kontrol edilmesi, tüm soket ve kablo bağlantılarının da kontrol edilmesi gerekmektedir.

Klima kullanılan ortamlar belli aralıklarla dış pencere veya dış kapı açılarak havalandırılmalıdır. İçerideki havayı arada sirküle ettirmek klima kullanılan ortamdaki hava kalitesini arttırmaktadır.

Split klima yoğuşma tavaları içerisine, yoğuşan sudan oluşabilecek mikrobiyolojik kirlenmeyi ve drenajların tıkanmasını engelleyecek uzun etkili bir biocid (mikrop barındırmayan) temizleyici maddeler kullanılmalıdır. Klimaların kullanımında meydana gelecek olumsuzluklar alışveriş merkezlerinde, okullarda, hastanelerde, sinema, otel ve ulaşım araçları gibi toplu alanlarda daha fazladır.Bu tür mekanlarda klimanın bakımı ve kullanımları daha da önemlidir. Çünkü toplu yaşam yerleri olduğu için hastalık riski her zaman daha fazladır. Toplu yaşam yerleri için klima sistemlerinin yasal olarak periyodik kontrollerinin yapılması zorunluluğunun getirilmelidir. Alım ve satım sürecinde çeşitli yaptırımların uygulandığı bu makinelerin bakımlarının da kanunen zorunlu ve denetime tabi olması gerekmektedir.  Sağlığınız için, konforunuzu sağlamanız ve korumanız için, birçok hastalıktan korunmanız için (baş ağrısı,sinüzit,kronik yorgunluk,yüz felci,alerji ve lejyoner, astım),  kötü koku, polen ve bakterilerden arınmış temiz bir hava solumanız için, klimanızın ömrünü uzatmak için, klimaya en çok ihtiyacınız olduğu bir anda devre dışı kalmaması ve enerji tasarrufu sağlamak için klimalarınızın bakımını yaptırmalısınız.

Ayrıca Bakınız.  Samsung ARH-1362 Isıtma Soğutma
YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Klima Arızaları