Alarko Carrier Salon Tipi Klima Kumandası Nasıl Kullanılır?

27.02.2021
278
Alarko Carrier Salon Tipi Klima Kumandası Nasıl Kullanılır?

Alarko Carrier Salon Tipi Klima Kumandası Nasıl Kullanılır?

Klima çözümleri sitemizde siz değerli okurlarımız için Alarko Carrier Salon Tipi Klima Kumandası Nasıl Kullanılır? konusuyla alakalı bir yazı hazırlamaya çalıştık. Alarko Carrier Salon Tipi Klima Kumandası Nasıl Kullanılır? başlıklı yazımız umarım işinize yarar.

Alarko Carrier Salon Tipi Kumanda Kullanım Kılavuzu

Önemli Bilgi:Aşağıda sunulan bilgiler Alarko Carrier Salon Tipi klimaların kumanda üzerindeki tuşların ve LCD ekranındaki göstergelerin anlamı ile alakalıdır.

Kumanda LCD Ekran Gösterge Sembollerinin Anlamı

Alarko Carrier Salon Tipi Klima kumandası LCD ekranında beliren göstergeler ve anlamları en üst soldan başlayarak sırası ile aşağıda açıklanmıştır.

Alarko Carrier Salon Tipi Klima Kumandası Nasıl Kullanılır?

Alarko Carrier Salon Tipi Klima Kumandası Nasıl Kullanılır?

Kumanda Düğmeleri ve Anlamları

 • 1.sembol

Otomatik çalışma gösterge sembolü

 • 2.sembol

Soğutma çalışma gösterge sembolü

 • 3.sembol

Nem alma çalışma gösterge sembolü

 • 4.sembol

Kilit gösterge sembolü

 • 5.sembol

Fan çalışma gösterge sembolü

 • 6.sembol

Isıtma çalışma gösterge sembolü

 • 7.sembol

Oda sıcaklığı, sıcaklık ayarı, zamanlayıcı ayarı gösterge sembolü

 • 8.sembol

Test bilgi gösterge sembolü

 • 9.sembol

Yukarı-aşağı hava akışı gösterge sembolü

 • 10.sembol

Sağ-sol hava akışı gösterge sembolü

 • 11.sembol

Uyku çalışması gösterge sembolü

 • 12..sembol

Turbo çalışma gösterge sembolü

 • 13.sembol

Kapalı zamanlayıcı gösterge sembolü

 • 14.sembol

Açık zamanlayıcı gösterge sembolü

 • 1 numaralı düğme

ON/OFF düğmesi. Klima kapalıyken düğmeye basıldığında cihaz açılır, klima açıkken düğmeye basıldığında cihaz kapanır.

 • 2 numaralı düğme

MODE düğmesi. Uygun çalışma modu seçme düğmesidir. Düğmeye bastığınızda çalışma modu ok yönünde değişmektedir.

Auto (otomatik) çalışma modu: Gerçek oda ortam sıcaklığı ile uzaktan kumanda ünitesinden ayarlanan sıcaklık içindeki farkı algılayarak çalışma modunu otomatik seçer. Fan hızı otomatik olarak kontrol edilmektedir.

Cool (soğutma) çalışma modu: Tercih edilen sıcaklık ayarında soğutma tesirinin keyfini sürmenizi sağlar. Sıcaklık ayarı 17-30°C arası ayarlanabilir.

Dry (nem alma) çalışma modu: Odada nem alma özelliğini etkinleştirir, düşük fan hızında istenen sıcaklık değerini ayarlamanızı sağlar. Nem alma modunda fan hızı ve uyku modu seçilememektedir. Sıcaklık aralığı ise 17-30°C arasıdır.

Heat (ısıtma) çalışma modu: Isıtma çalışmasına olanak sağlamaktadır. Sadece soğutmalı ve ısıtmalı modellerde bulunan fonksiyondur. Sıcaklık ayar aralığı ise 17-30°C arası olmaktadır.

Fan only (yalnızca fan) çalışma modu: Soğutma veya ısıtma olmadan fan çalışmasına izin verilen fonksiyondur. Bu durumda ayarlanan sıcaklık değeri görüntülenmez. Ayarlanan sıcaklık değeri değiştirilemez.

 • 3 numaralı düğmeler

ADJUST olarak isimlendirilen düğmelerdir. ▼ ve ▲ düğmeleridir.

►►► Düğmelerin bir çok işlevi mevcuttur.

1-Sıcaklık ayarı yapılabilir. Düğmelere bastığınızda sıcaklık ayarını düşürebilir veya yükseltebilirsiniz.

2-Zamanlayıcı ayarı yapılabilir. Klimanın çalışması veya kapanması gereken zaman ayarlarını bu düğmeler ile uygulayabilirsiniz.

3-Yardımcı fonksiyon seçimi yapılabilir. İstenen yardımcı özelliği seçmenize yardımcı olmaktadır.

4-Test çalışma modu bilgileri kontrol edilebilir. Düğmelere bastığınızda T1, T2, (T3), (T4), P0, P1, P8 detaylarını kontrolünü yapabilirsiniz. Hiçbir korum devrede değilse eğer kod değişmektedir.

5-Arıza durumları kontrol edilebilir. Düğmelere bastığınızda E1, E2, E3, E4, E7, E8 veya Ed gibi arıza kodlarını kontrolünü yapabilirsiniz. Defrost sırasında ekranda “dF” görüntüsü yer alır.

Yukarıda sözü edilen durumlar için ▼ ve ▲ düğmelerine basılı tutarsanız eğer ayarlar saniyede 4 defa değişebilmektedir.

 • 4 numaralı düğme

FAN SPEED düğmesi. Fan hızını seçmek için kullanılan düğmedir. Düğmeye her basıldığında fan hızı ok yönünde değişmektedir.

LOW → HIGH → AUTO şeklinde değişir.

 • 5 numaralı düğme

AUXILIARY FUNCTION düğmesi. Yardımcı özellikleri seçmek veya iptal etmek adına kullanılan düğmedir. Düğmeye her basıldığında çalışma modu ok yönünde değişmektedir. İstenen özellik ayarlandığı zaman kaydetmek adına bu düğmeye yeniden basmak gerekir.

Değişik mod ayarlarında alakalı gösterge ışıkları yanmaktadır.

Yukarı-aşağı hava akışı: İstenen dikey hava akışını ayarlamanızı sağlar.

Sol-sağ hava akışı: İstenen yatay hava akışını ayarlamanızı sağlar.

Uyku çalışması: Enerji tasarrufu sağlamak maksadıyla bu özellik kullanılabilir. Sadece soğutma, ısıtma ve otomatik modlarda uyku özelliği kullanılabilir. Uyku modunda, cihaz otomatik olarak ayarlanan sıcaklığı saat başı 1°C artırır. Bunu soğutmada yapar. Isıtmada ise ayarlanan sıcaklığı saat başı 1°C kadar düşürür. Ayarlanan sıcaklık derecesi 2 saat sonunda sabit kalır. Fan hızı otomatik olarak ayarlanmaktadır.

Turbo çalışması: Soğutma modunda seçildiğinde, fan motoru süper yüksek fan hızında çalışma yapar. Ayarlanan sıcaklık değerine en kısa bir sürede ulaşılmasını sağlar. Yarım saat sonra ise fan hızını önceden ayarlanan fan hızına geri döndürür. Fan hızı Turbo çalışması yapılırken ayarlanabilmektedir. Bu fonksiyon ısıtma modunda seçildiğinde (yalnızca ısıtıcı olan ünitelerde geçerlidir) ısıtıcı etkinleşir, daha hızlı ve daha kuvvetli ısıtma sağlar. Bu fonksiyon uyku modunda kullanılamaz.

Açma zamanlayıcı çalışması: İstenen bir zamanda klimanın çalışmasını sağlayan fonksiyondur. Zaman ayarı 0-24 saatleri içinde ayarlanabilmektedir. Açma zamanlayıcı özelliğini açtıktan sonra ok tuşları ile zaman ayarı seçmeniz gerekir. Düğmelere her bastığınızda otomatik zaman ayarı 30 dk. kadar artar veya azalır. İstenen zaman ayarlandığında Otomatik AÇMA zamanlayıcı programını kaydetmek adına “AUXILARY FUNCTİON” düğmesine basmanız gerekir.

Kapatma zamanlayıcı çalışması: İstenen bir zamanda klimanın kapanmasını sağlayan fonksiyondur. Zaman ayarı 0 ile 24 saatleri içinde ayarlanabilir. Kapatma zamanlayıcı özelliğini seçtikten sonra ok tuşları ile zaman ayarı seçmelisiniz. Düğmelere her bastığınızda otomatik zaman ayarını 30 dk. kadar artırır veya düşürürsünüz. İstenen zaman ayarlandığında ise Otomatik KAPATMA zamanlayıcı programını kaydetmek adına “AUXILARY FUNCTİON” düğmesine basmalısınız.

 • 6 numaralı düğme

TEST RUNNING düğmesi. Bakım teknisyenlerine özel tasarlanan bir düğmesidir. Düğmeye basılarak test çalışması başlatılır. Çalışmayı durdurmak için düğmeye yeniden basılması gerekir. Test çalışması, ayarlanan sıcaklık değerinden tamamen bağımsız 30 dk. kadar sürer. Bu durumda T1, T2, T3 ve T4 (yalnızca ısıtmalı ve soğutmalı modellerde) koruma kodlarını kontrol etmek adına ayar düğmesine basılmalıdır.

 • 7 numaralı düğme

LOCK düğmesi. Kilit düğmesi olarak adlandırılmaktadır. Düğmeye bir kez basarak mevcut tüm ayarları kilitlemiş olursunuz. Yalnız uzaktan kumanda ünitesi kullanılabilmektedir. Ekranda ise “kilit sembolü” belirecektir. Kilit (LOCK) modunu iptal etmek isteğe göre eğer düğmeye yeniden basmanız yeterli gelmektedir.

Ayrıca Bakınız.  2. El Klima Seçiminde Dikkat Edilecekler
YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Klima Arızaları