Pano Klimalarda Kondanser Bakımı Nasıl Yapılır?

27.02.2021
143
Pano Klimalarda Kondanser Bakımı Nasıl Yapılır?

Pano Klimalarda Kondanser Bakımı Nasıl Yapılır?

Klima çözümleri sitemizde siz değerli okurlarımız için Pano Klimalarda Kondanser Bakımı Nasıl Yapılır? konusuyla alakalı bir yazı hazırlamaya çalıştık. Pano Klimalarda Kondanser Bakımı Nasıl Yapılır? başlıklı yazımız umarım işinize yarar.

Pano Klimada Kondanser Temizliği

Pano Klimalarda Kondanser Bakımı Nasıl Yapılır? hususundaki bilgiler sayfamızda bilgisi verildi. Yalnız işlemin uzman servis personellerince uygulanması gerekmektedir. Bu ikazmızı dikkate alarak uzman yardımı almanızı öneririz.

Pano Klimalarda Kondanser Bakımı

Pano Klimalarda Kondanser Bakımı

Pano Klimalarda Kondanser Bakımı Nasıl Yapılır?

  • Öncelikle klimanın enerjisi kapatılır.
  • Ardından ön kapağı açılır.
  • Kondansere yapışan kir, toz ve yağ gibi maddeler basınçlı hava ile temizlenir. Kirli kondanser ısı transferlerinin yeterli olmamasını sağlar. Ayrıca klimanın kısa bir sürede arızalanmasına ve yüksek miktarda enerji sarfiyatı yapmasına neden olmaktadır. Temizleme uygulaması basınçlı hava ile yeterli gelmiyorsa yağ çözücü solvent kullanılabilir.
  • Fan kanatlarındaki mevcut kirler temizlenir.
  • Drenaj hortumu kontrol edilir. Tıkanma veya kırılma var ise sorun giderilir. Aksi halde pano içine yoğuşma suyu sıçrama olasılığı bulunmaktadır.
  • Elektrik bağlantı kabloları kontrol edilir. Sürtünme, yerinden çıkma ve aşınma gibi durumlar klimanın arızalanmasına ve kısa devre oluşmasına neden olmaktadır.
  • Klimanın termostat ayarları kontrol edilir. Satış yapan şirketin tavsiye ettiği ısı değerlerinde olmasına dikkat edilmelidir. Bu da genelde 34°C ile 38°C arasıdır. Pano içini gereksinim altında soğutmak gereksiz enerji sarfiyatı demektir. Ayrıca bu durum cihazın daha kısa bir sürede tahriş olmasına neden olmaktadır.
  • İşlemlerden sonra cihazın kapağını kapatın. Kapandığından eminseniz enerjisini verin. Kapak açık olursa eğer cihaz verimli çalışmaz bunun yanı sıra iş kazasına neden olabilir.

BİLMENİZİ İSTERİZ!Cihazınız eğer “Er2” yahut “Ch2” arıza kodu verirse kondanser bakımının yapılması gerektiği anlaşılır. Bu durumda işin uzmanından yardım almak gerekir.

Ayrıca Bakınız.  Klima Alırken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

DİP NOT:Sunduğumuz bu bilgiler Uludağ Pano Klima kondanser bakımı ile alakalı bilgilerdir.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Klima Arızaları