Klima Sensörleri Nelerdir?

28.02.2021
168
Klima Sensörleri Nelerdir?

Klima Sensörleri Nelerdir?

Klima çözümleri sitemizde siz değerli okurlarımız için Klima Sensörleri Nelerdir? konusuyla alakalı bir yazı hazırlamaya çalıştık. Klima Sensörleri Nelerdir? başlıklı yazımız umarım işinize yarar.

Klimada Bulunan Sensörler

Sensör kelime olarak algılayıcı demektir. Termik sensörler diğer ismi ile termistörler sıcaklık ile değeri değişen bir çeşit direnç demektir. Termik sensörlerin kendi içinde 2 çeşidi bulunmaktadır.

Klima Sensörleri Nelerdir?

Klima Sensörleri Nelerdir?

Klima Sensörleri Nelerdir?

  • Negatif Sıcaklık Kat Sayılı Termistörler ( NTC)

Ortam ısısı yükseldikçe direnç değeri azalır, ısı azaldıkça direnç değeri yükselir.

  • Pozitif Sıcaklık Kat Sayılı Termistörler (PTC)

Ortam ısısı yükseldikçe direnç değeri artar, ısı azaldıkça direnç değeri azalır.

Günümüze bakacak olursak eğer klimalarda kullanılan sensörler genelde negatif sıcaklık katsayılı sensörler yani NTC lerdir. Klimalarda bulunan sensörler 2 gruba ayrılmaktadır. Bunlar:

Klima Üfleme Havası Sıcaklık Sensörü

Ortamdaki hava sıcaklığının kullanıcısının talebi olan sıcaklıklarda olması için klimayı kontrol etme görevindedir. Ortamın ısısı istenen sıcaklığa geldiğinde elektronik kart üzerindeki mikro-işlemci sensör direnç değerini okur ve kompresörün çalışmasını durdurur.

Boru Sıcaklık Sensörü

Klima ısıtma modundayken sıcaklık değerlerine göre iç fan ile dış fanın çalışmasını sağlayan ve defrost işlemini kontrol eden elektronik devre elemanına boru sıcaklık sensörü denilmektedir. Boru sensörü; bakır boru serpantinin üstüne boru şeklindeki yuvası içine sıkıştırma yayı ile monteli durumdadır.

Sıcaklık Sensörlerinin (termistörlerin) Arızalı Olup Olmadığı Nasıl Anlaşılır?

  • Klima enerjisinden kapatılır.
  • Ön paneli yerinde dikkatlice sökülür.
  • Ortam ve boru sensörlerinin montajının doğru olup olmadığı kontrol edilir. Ortam sensörünün montajında serpantin kanatçılarına temas var ise ortam sensörünü taşımakta olan plastik ayak değiştirilir ve temas engellenmiş olur.
  • Boru sensöründe boru sensörünün içinde bulunduğu yuvaya temas durumu kontrol edilir. Temassızlık olduğunda sıkıştırma yayı değiştirilir ve teması sağlanır.
  • Arızanın devam etmesi durumunda sensör soketlerin kat fişlerine bağlantısına bakılır. Temassızlık durumu var ise temassızlık giderilir.
  • Sensör soketleri karttan sökülür. Avometre aracılığı ile sensör dirençleri ölçülür. Farklı direnç değerleri vermekte olan termistörü klimanın marka modeline uygun biçimde yeni bir sensör ile değişimi yapılır.
Ayrıca Bakınız.  Olefini E4-07 Klima Kumandası Nasıl Kullanılır?

Arıza tespiti ve tespit sırasında gerekli olan uygulamalar alanında uzman klima servis personellerince yapılmalıdır. Tespit ve müdahaleyi kullanıcı olarak yapmamanızı öneriyoruz.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Klima Arızaları