Klima Neden Soğutmaz? Detaylı Anlatım

01.03.2021
132
Klima Neden Soğutmaz? Detaylı Anlatım

Klima Neden Soğutmaz? Detaylı Anlatım

Klima çözümleri sitemizde siz değerli okurlarımız için Klima Neden Soğutmaz? Detaylı Anlatım konusuyla alakalı bir yazı hazırlamaya çalıştık. Klima Neden Soğutmaz? Detaylı Anlatım başlıklı yazımız umarım işinize yarar.

Klima Soğutmuyor

Klimanın çalışmasına rağmen yaz zamanında soğutmama nedenleri nelerdir? Sorunun yanıtını merak edenler yazımıza göz atabilir.

Klima Neden Soğutmaz?

Klima Neden Soğutmaz?

Kullanıcı Ne Yapabilir?

 • Klimayı soğutma moduna aldığınızdan emin olun.

Klimada soğutma modu “cool” yahut “kar sembolü” ile belirtilir. Mode düğmesine kumanda ekranında kar sembolü veya cool yazısı görene dek basın. İdeal bir soğutma derecesi ve fan hızı belirleyerek cihazı deneyin.

 • Odada herhangi bir ısıtıcı olmadığından emin olun.

Ortam içinde ısıtma sağlayan bir cihaz varsa eğer klima ortamı beklediğiniz biçimde soğutamayacaktır. Buna benzer durumlarda ortamda ısıtıcı bir ürün bulundurmamalı, varsa da mutlaka ortamdan çıkarmalısınız.

 • Klima filtresinin tıkalı olmadığından emin olun.

Klima filtresinin 15 günde bir temizlenmesi önerilmektedir. Özellikle de klima uzun süredir kullanılmasına rağmen filtresi temizlenmediyse yahut uzun süredir kapalı kalıp yeni açıldıysa filtresinin tıkalı olması sebebiyle yeterli soğutma yapmayacaktır. Bundan dolayı filtreyi kontrol ederek temiz olduğundan emin olmalısınız. Temiz değilse yahut tıkalı durumda ise mutlaka temizleyerek yerine takmalı ve cihazı denemelisiniz.

 • Klima önünün açık olduğundan emin olun.

Klimanın üfleme kanatçığının önünü kesen bir mobilya veya eşya varsa eğer soğutmayı beklenen biçimde yapamaz ve bu yüzden sorun yaşanır. Bu nedenledir ki klimalarının önü her zaman açık olmalıdır.

 • Oda içinde açık pencere yahut kapı olmadığından emin olun.

Açık kalan pencere dışarıdan içeri sıcak hava girmesini sağlar. Bu durumda klima ortamı beklenen biçimde soğutamaz. Aynı biçimde oda kapısı açıksa eğer diğer odalardan gelen ısı da yine klimalı odanın ısınmasını sağlar ve klimanın soğutma işlemi zorlaşır. Açık kalan kapı ve pencereleri mutlaka kapatın.

Bu kontrol ve uygulamalardan sonra yine de klima soğutma yapmıyorsa eğer teknik bir sorun var demektir.

Klima Neden Soğutmaz?

 • Montajı yanlış yere yapılmış olabilir, montaj yeri ve tesisatı düzeltilmelidir,
 • Cihaz kapasite yönünden yanlış olabilir, ortamı soğutmada yeterli olmayabilir, uygun bir cihaz elde etmek gerekir,
 • Filtreler kirli olabilir, cihazın bakımı veya filtre temizliği yapılmalıdır,
 • Serpantinler kirlenmiş olabilir, cihazın bakımı yahut filtresinin temizliği gerekmektedir,
 • Hava emişi kapalı olabilir, cihazın yeterli havayı alması sağlanmalıdır,
 • Dışarıdan soğutmayı engelleyici durumlar olabilir, kapı yahut pencereler açık ise kapatmalı, dışarıdan gelecek sıcak havaya engel olmalısınız,
 • Kullanım sorunu olabilir, cihaz yanlış ayarda veya yanlış modda çalışıyor olabilir, doğru ayarda ve doğru modda çalıştığından emin olunmalıdır.
 • Gazı eksik olabilir, gaz ölçülüp eksik ise tamamlanmalıdır,
 • Parçalarda problem yaşanabilir, yerinde genel kontrol yapılmalı parçalarda sorun var ise onarımı yahut değişimi sağlanmalıdır.

Klimanın çalışmasına rağmen soğutmamasının nedenleri bu biçimde sıralanabilir. Bu arıza durumunda sorunun net tespit edilerek çözümlenmesi yönünden mutlaka uzman yardımı almanız gerekmektedir.

Ayrıca Bakınız.  Eyüp Klima Servisi
YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Klima Arızaları