Klima neden su damlatır?

10.05.2020
175
Klima neden su damlatır?

Yazın bunaltıcı sıcakları başladığında evlerinde kliması olan herkes klimaya yoğunlaşacaktır. Peki klimayı kullanmaya başladığımızda karşımıza çıkacak sorunlardan biri de klimanın su damlatmasıdır.. Peki Klima neden su damlatır? , Klimadan neden su damlar? , Klima su damlatma sorunu? nelerdir gibi sorularına yanıt verelim..

Klimanız su akıtıyorsa eğer bu probleminn bir çok sebebi vardır. Bu sebepleri madde madde sizlere sıralayıp çözüm yollarını ele alacağız.!

Tahliye sorunu
Drenaj sorunu
Gider sorunu
Meyil sorunu
Çatlak/Kırık sorunu
Gaz sorunu

İlk olarak klima suyu nereden gelir, klima su üretirmi..? Bu konuyu bilmemiz gerekmektedir. Size net kolay anlaşılır bir şekilde anlatmaya çalışacağım.

Yazın soğutma amaçlı kullandığımız tüm klimalar su üretir..! üretir derken su deposu yoktur 🙂 Sebebi ise ortamda bulunan nem soğutucu evap boruları üzerinde yoğunlaşarak suya dönüşmesi ile gerçekleşir.

Klimadan çıkan su nasıl oluşur..? Klima çalışma prensibi olarak ortamdaki sıcak havayı radyan fan sayesinde emer soğumuş evap boruları arasından geçerken emdiği bu havayı soğutarak ortama üfler,

Bu kısır döngü (Sirkülasyon) sayesinde ortamda bulunan nem yoğunlaşarak suya dönüşür..! Keza ocağa koyduğunuz su dolu bir çaydanlığı ısıttığınız zaman, bu su, buharlaşıp atmosfere karışır, ve Nem meydana gelir. Olay bodur 🙂

Klima su damlatıyor

1. Tahliye sorunu..; Yazın Klima soğutma modunda çalıştığı zaman evaporatör’de biriken nem, suya dönüşür. Bu su Klima soğutucusu altında bulunan su tavasına damlar.

Damlayan su, tavada birikir, biriken su klimada bulunan su meyil sayesinde (Eyim) sayesinde tahliye hortumundan dışarı atılır.

Önemli Not…; Su tahliye esnasında arada her hangi bir pompa veya araç yoktur. Su meyil sayesinde akıp gider. Kaset tip (Tavan tip) Hariç. Bu cihazlarda pompa bulunur..!

Ayrıca Bakınız.  Yıldırım Klima Servisi

Zamanla tavada oluşan kir nedeni ile gider ağzı tıkanır, ve klima iç üniteden eve su damlatmaya başlar.

Çözüm..; Klima bakım zamanı gelmiş Servis çağırınız. Klima bakımı ile ilgili yazıyı Klima bakımı nasıl yapılır başlıklı yazıda bulabilirsiniz.

2. Drenaj sorunu..; Klima montajı yapıldığı zaman yeni drenaj hortumu takıldığı için hortum yumuşak ve esnektir. Zaman geçtikten sonra hortum sertleşir ve kırılma yapar,

Bu kırılma neticesinde tavada su birikir, dışarı atılamayan su tavadan taşıp klima iç üniteden damlatmaya başlar.

Çözüm..; Klima Drenaj hortumu değişmesi gerekir servis çağırınız.

3. Gider sorunu..; Klima tahliye hortumunu dış cephede bulunan balkon giderlerine 50 lik Pvc pimaş borusuna delik açılması sureti ile tahliye hortumu geçirilir,

Bir alt katın balkon gideri tıkanması sonucu pimaş su ile dolar su seviyesi yükseldikçe klima iç üniteden oda içine su damlamaya hatta akmaya başlar.

Önemli Not..; Bir hassa Kışın klima ısıtmada çalışıyor veya çalışmıyor iken bile 50 lik pimaşın tıkanması sonucu iç üniteden güldür güldür su geldiği görülmüştür 🙂

Çözüm…; Tesisatçıdan yardım alınız. Yada hortumu 50 lik Pvc borudan ayırınız. Ankastre tesisattada tahliye gideri tıkanması klimanın altından su akmasına yol açar.

Klima su akıtıyor

4. Meyil sorunu..; Klima montajında meyil’e dikkat edilmediğinde yani terazi ayarı doğru yapılmadığında klima iç ünitesi evin içine su akıtmaya, damlatmaya başlar.

Çözüm…; Servis çağırınız.

5. Çatlak/Kırık sorunu..; Klima iç ünite kasasında (Plastik) kasada çatlak veya kırık oluşması nedeni ile bu çatlaktan veya kırıktan odaya su sızar,

Keza su tavasının çatlaması veya kırılması sonucu su kırıktan sızarak oda içine akıtmaya, damlatmaya başlar.

Çözüm…; Servis çağırınız.

6. Gaz sorunu..; Klima gazının eksik olması peteğin kısmi buzlanmasına sebebiyet verir, pervanenin buzlara çarpması sonucu hem ses çıkar hemde buz parçaları menfezden dışarı fırlar

Ayrıca Bakınız.  Olefini H1-02 Klima Kumandası Nasıl Kullanılır?

Yaz havaların sıcak olması nedeni ile buz parçacıkları havada su haline dönüştüğü için odaya su damlaları şeklinde düşer klima iç ünitede kalan buz parçaları su olarak odaya akar

Çözüm..; Klima servisi çağırınız.

Klima su damlatıyor

Müşterilerimizin sık sık belirttiği şikayetler, Klima su damlatıyor, Klima su akıtıyor, Klima neden su damlatır, Klima su akıtma arızası nedir.?

Konu ile ilgili eksik gördüğünüz bir bilgi var ise lütfen bizleri uyarınız. Bir önceki yazıda Klima soğutmuyor yazısını okuyup bilgi sahibi olabilirsiniz.

Öncelikle Yazıda eksiklik görüp bizleri uyaran Tüketicilere Teşekkürü bir borç biliyorum. Yazıya eklememi istedikleri konu başlıkları şunlardır..;

Klima suyu içilir’mi..?
Klima suyu ütüde kullanılır’mı..?
Klima suyu ne işe yarar..?
Klima su atmıyor..!

1. Klima suyu içilir’mi..?

Cevap..; (Klima suyu içilmez..!) hem zehirli maddeler içerir hemde klima suyu temiz değil kirlidir.

2. Klima suyu ütüde kullanılır’mı..?

Cevap..; Klima suyu temiz olmadığı için ütüde kullanılmaz.

3. Klima suyu ne işe yarar..?

Cevap..; Klima suyunu sadece çiçeklerde sulama amaçlı kullanabilirsiniz.

4. Klima su atmıyor..!

Cevap..; Bu soru bizlere genellikle Kış aylarında sorulmaktadır. Kışın klima ısıtma modunda çalıştığı için drenaj hortumundan yaz gibi suyu atmaz.

Sadece dış ünite altında bulunan tahliye deliğinden su akıtır. Oda Klima Defrost moduna geçtiği zaman dış ünite kondanserinde oluşan buzları eritir.

Dış ünite borularında oluşan buzlar eriyince klima otomatik ısıtma modunda çalışmaya devam eder. Klima defrost konumuna geçince ekranda DF yazısı görülür.

Not..; Klima DF arıza kodu değildir.

Display led ışıklı göstergede 3 damla simgesi olan ışık yanar, Klima tekrar devreye girdiği zaman bu üç damla ledi ışığı söner.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Klima Arızaları