Buzdolabı Sensör Sigorta Bimetal Nasıl Değiştirilir ?

13.02.2021
245
Buzdolabı Sensör Sigorta Bimetal Nasıl Değiştirilir ?

Buzdolabı Sensör Sigorta Bimetal Nasıl Değiştirilir ? 

Buzdolabı Sensör Sigorta Bimetal Nasıl Değiştirilir ? Buz çözme termostatınızı test etmeye başlamadan önce, cihazın güç kaynağını çıkardığınızdan emin olun. Bunu yapmanın en kolay yolu, üniteyi duvardan çıkarmaktır. Alternatif olarak, devre kesici panelindeki uygun anahtarı açabilirsiniz ya da uygun sigortayı evinizin sigorta kutusundan çıkarabilirsiniz.

Buzdolabı Sensör Sigorta Bimetal Değiştirme

Bu onarımı başarıyla tamamlayabileceğinizi ya da kabiliyetinizi bilmediğinizi kafanızı yoruyorsanız, bir cihaz onarım teknisyenine danışın.

  1. Buzdolabınızın buz çözme termostatını bulun. Üstteki dondurucu modellerde, ünitenin zeminin altına yerleştirilebilir ya da dondurucunun arkasında bulunabilir. Yan yana buzdolabınız varsa, buz çözme termostatı dondurucu tarafının arkasında bulunur. Termostat defrost ısıtıcı ile seri olarak bağlanır ve termostat açıldığında ısıtıcı kapanır. Dondurucunun içeriği, dondurucu rafları, buz yapıcı parçaları ve iç arka, arka ya da alt panel gibi yolunuzdaki nesneleri çıkarmanız gerekebilir.
  2. Çıkarmanız gereken panel, tutucu klipsler ya da vidalarla yerinde tutulabilir. Paneli yerinde tutan klipsleri çıkarmak için vidaları sökün ya da bir tornavida kullanın. Bazı eski buzdolapları, dondurucu tabanına ulaşabilmeniz için plastik bir kalıbı çıkarmanızı isteyebilir. Kalıpları çıkarırken bi hayli kolay kırıldığı için dikkatli olun. Önce sıcak, ıslak bir havluyla ısıtmayı deneyebilirsiniz.
  3. Termostattan çıkan iki kablo mevcuttur. Geçmeli konnektörlere sahip terminallere bağlanırlar. Kabloları terminallerden ayırmak için konektörleri yavaşça çekin. Size yardımcı olması için iğne burunlu pense kullanmanız gerekebilir. Kabloları kendileri çekmeyin.
  4. Termostatı sökmeye devam edin. Bir vida, klips ya da kelepçe ile yerine sabitlenebilir. Bazı modellerde termostat ve kelepçe bir gruptur. Diğer modellerde, termostat evaporatör borusunun çevresine kenetlenir. Diğer bazı durumlarda, termostat klipsin üzerine sıkıştırılarak ve termostatın yukarı çekilmesiyle çıkarılır.
  5. Multitester cihazınızı RX 1 ohm ayarına getirin. Multitester uçlarının her birini bir termostat kablosuna yerleştirin. Termostatınız soğuk olduğunda, multitesterde sıfır değeri üretmelidir. Sıcaksa (kırk ila doksan derece Fahrenheit içerisinde herhangi bir yerde), bu test sonsuzluk okuması üretmelidir. Testinizden aldığınız sonuçlar burada sunulanlardan farklıysa, buz çözme termostatınızı değiştirmeniz gerekebilir.
Ayrıca Bakınız.  Buzdolabı Röle Termik Nasıl Değiştirilir ?

Buzdolabı Sensör Sigorta Bimetal Nasıl Değiştirilir ?

01. Elektrik bağlantısını kesin

Buzdolabı kapalıyken bozulabilecek yiyecekleri güvenli bir halde saklayın. Ardından buzdolabının fişini çekin ya da buzdolabının devre kesicisini kapatın.

02. Raf desteklerini dondurucudan çıkarın

Rafları ve sepetleri dondurucu bölmeden çıkarın. Dondurucunun sağ iç duvarındaki raf desteklerinden vidaları sökün ve destekleri dışarı çekin.

İpucu: Gerekirse, sepetleri ve rafları dondurucudan çıkarmayla alakalı yardım için kullanım kılavuzunuza başvurun.
Dondurucu sepetini çıkarın.

Dondurucu raf desteklerini sökün.

03. Arka paneli çıkarın

Dondurucunun iç arka panelini sabitleyen montaj vidalarını sökün. Serbest bırakmak için panelin alt kısmını hafifçe dışarı doğru çekin.

Evaporatör paneli vidalarını sökün.

Evaporatör panelini sökün.

04. Buz çözme sensörünü evaporatörden ayırın

Buz çözme sensörünün konumunu not edin. Buz çözme sensörünü tutan metal klipsi evaporatörün üzerinde bulunan soğutucu akışkan hattına bırakın.

İpucu: Değiştirmeyi doğru biçimde konumlandırmanıza yardımcı olmak için buz çözme sensörünün dijital fotoğrafını çekin.
Buz çözme sensörü klipsini serbest bırakın.

05. Buz çözme sensörünü sökün

Buz çözme sensörünün yanındaki kahverengi ve pembe telleri kesin ve buz çözme sensörünü dondurucudan çıkarın.

06. Yeni buz çözme sensörünü takın

Yeni sensördeki pembe telin ve kahverengi telin uçlarından yalıtımı çıkarmak için bir tel sıyırıcı kullanın. Evaporatörün üzerindeki kablo demetinde pembe telin ve kahverengi telin uçlarını soyun. Uygun kabloları bağlamak için tel somun kullanın.

Bağlantıyı kuru tutmak için, silikon somunları tel somunların açık uçlarına sıkın.

07. Buz çözme sensörünü soğutucu akışkan hattına klipsleyin

Yeni buz çözme sensörünü evaporatörün üzerindeki soğutucu akışkan hattına klipsleyin. Orijinal buz çözme sensörü ile aynı biçimde yerleştirin.

Tel somunlardaki sızdırmazlık malzemesini bozmadan, kabloları evaporatörün üzerine itin. Kabloları kablo demetindeki diğer kablolara tutmamak için bir kablo bağı kullanın.

Ayrıca Bakınız.  Buzdolabı Kapı Butonu Nasıl Değiştirilir ?

08. Arka paneli yerine takın

Arka paneli yerine takın ve montaj vidalarını yerine takın. Vidaların aşırı sıkılması dondurucu astarını ya da montaj raylarını kırabilir. Vidaları durana kadar döndürün ve son bir bükülme ile yerine oturtun. Sepetleri ve rafları yeniden takın.

09. Elektrik gücünü geri yükleme

Gücü geri yüklemek için buzdolabını fişe takın ya da ev devre kesicisini açın.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Klima Arızaları