Buzdolabı Röle Termik Nasıl Değiştirilir ?

13.02.2021
202
Buzdolabı Röle Termik Nasıl Değiştirilir ?

Buzdolabı Röle Termik Nasıl Değiştirilir ? 

Buzdolabı Röle Termik Nasıl Değiştirilir ? Aşırı yük rölesi, buzdolabınızdaki kompresör devresinde kullanılan bir koruma cihazıdır. Aşırı yük cihazı üzerinden kompresör motor sargılarına güç uygulanır ve röle, kompresör çalışma hızında oluncaya kadar devredeki başlatma sargısını eklemek için kullanılır. Fanlar çalışıyorsa ve kompresörünüz başlamıyorsa ya da üniteden bir tık sesi duyuyorsanız, aşırı yük rölesinde aşırı ısınma ya da ark işaretleri olup olmadığını kontrol edin.

Buzdolabı Röle Termik Değiştirme

Bir buzdolabının aşırı yük ya da röle başlatma kondansatörünü çok metrelik bir halde test etme:

  1. Buzdolabınızın fişini çektiğinizden emin olun ve sonrasında arka paneli çıkarın.
  2. Aşırı yük ya da röle başlatma kapasitörünüzü bulun ve çıkarın. Modern buzdolaplarında aşırı yük rölesi genellikle kombine bir parçadır ve doğrudan kompresörün yan tarafına takılır. Kompresör sargılarına daha yüksek başlatma voltajı sağlayan röle aşırı yük grubuna bağlı bir başlatma kondansatörü de olabilir.
  3. Test etmek için, kapasitörü deşarj ederek başlayın, sonrasında çoklu ölçüm cihazınızı Rx1 ayarına ayarlayın ve probları aşırı yük kapasitörünün ve / ya da röle başlatma kapasitörünün terminallerine yerleştirin. Almanız gereken değer modelden modele değişir ve kapasitörün dışında ya da kullanım kılavuzunda belirtilebilir.
  4. Testiniz, üreticinin tavsiye ettiği okumayı üretmiyorsa, bir aşırı yük ya da röle başlatma kondansatörüne ihtiyacınız mevcuttur . Testleriniz önerilen okumaları üretiyorsa, bir devre testi olduğu için kalifiye bir uzman tarafından test edilmesi gereken kusurlu bir kompresöre sahip olabilirsiniz.

Buzdolabı Röle Termik Nasıl Değiştirilir ?

Sıcaklık Artışı

Çalıştırma rölenizin çalışmadığının en belirgin işareti, kompresör hiç çalışmadığında oluşan soğutma eksikliğidir. Genelde kompresörün gün boyunca aralıklı uğultusunu duyabilirsiniz. Bu ses asla gerçekleşmezse ve taze yiyecek bölmesi ve dondurucu içindeki sıcaklık yükselmeye başlarsa, başlatma rölesinin düzgün çalışmaması ihtimali yüksektir.

Ayrıca Bakınız.  Bulaşık Makinesi Sepet Tekerleği Nasıl Değiştirilir ?

Tıklama Sesi

Çalıştırma rölesi kompresörü her başlattığında, sesli bir tık sesi duyulur. Bu tıklama, kompresörün gerçekten çalışıp çalışmadığına bakılmaksızın gerçekleşir. Başlatma rölesi başlamaya çalıştığında kompresör açılmazsa, başlatma rölesi kısa bir süre sonra tekrar dener. Bu genellikle iki ila beş dakikalık aralıklarla yapılır. Bu tekrarlı tıklama, başlatma rölesinin arızalı olduğunu ve değiştirilmesi gerektiğini gösteren bir sinyaldir.

Çıngırak Testi

Çalıştırma rölesinin fiziksel testi, çalışıp çalışmadığını belirlemenin en etkili yolu olabilir. Çalıştırma rölesi kompresör ile aynı bölmenin içinde bulunur ve ana cihazın arkasına takılır. Buzdolabının gücünü kesin ve bölmeyi açın. Çalıştırma rölesini kompresörden ayırın ve sallayın. Başlatma rölesinin içinde tıkırtı sesi duyabiliyorsanız, parça kötüdür ve değiştirilmesi gerekebilir. Tıkanmıyorsa ve iyi durumda görünüyorsa, gerçek kompresörde bir problem yaşanabilir. Kompresör tamiratları çok daha ciddi ve pahalıdır.

Start ​​Rölesini Değiştirme

Buzdolabınızdaki başlatma rölesini değiştirmek, kötü bileşeni çıkarmak ve yenisiyle değiştirmek kadar basittir. Cihazın elektriği kesilmiş durumdayken bölme kapağını çıkarmanız yeterli gelmektedir. Hatalı röleyi yuvasından çekin ve aynı tipte yeni bir tane takın. Bu, problemi halletmelidir ve buzdolabınız tekrar normal biçimde çalışmaya başlayacaktır.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Klima Arızaları