York Klima Arıza Kodları

01.03.2021
195
York Klima Arıza Kodları

York Klima Arıza Kodları

Klima çözümleri sitemizde siz değerli okurlarımız için York Klima Arıza Kodları konusuyla alakalı bir yazı hazırlamaya çalıştık. York Klima Arıza Kodları başlıklı yazımız umarım işinize yarar.

York Klima Hata Kodları

York klima kullanıcıları için hazırladığımız bu paylaşımımızda sunacağımız bilgiler arıza kodları ve açıklamaları ile alakalı olan bilgilerdir. Bu makalemizi incelediğinizde York Klima Arıza Kodları başlığı altındaki tüm bilgilere ulaşabileceksiniz. Karşınıza çıkan arıza kodlarının anlamlarını merak etmekte iseniz makalemizi mutlaka incelemelisiniz.

York Klima Arıza Kodları

York Klima Arıza Kodları

York Johnson Controls Duvar Tipi Split Klima Arıza Kodları

 • E1/E2 Arızası 

E1 İç sıcaklık sensörü sorunudur. E2 ise iç boru sıcaklık sensörü sorunudur. E1 ve E2 arıza durumlarında sensörlerden herhangi birinde sorun olması sebebiyle ünite kompresörü kapatmayacaktır. Yalnız arıza durumu ile birlikte cihaz şu biçimde çalışma yapacaktır:

Oda sıcaklıksensöründe problem yaşanıyorsa eğer

oda sıcaklık kontrolü iptal olur. Cihaz soğutma modunda iken; kompresör 30 dk çalışır 5 dk kadar durur. Isıtma modunda iken; kompresör 30 dk çalışır 5 dk durur. Nem alma modunda iken; nem alma işlemini 6 dk da yapar 6 dk durur.

İç boru sensöründe problem yaşanıyorsa eğer

Aşırı ısınma ve buzlanma önleme koruması iptal olur. Soğuk rüzgar koruma ve kalan ısı üfleme zamanı 30 sn kadar olur. Sistem anormal koruması iptal olur ardından kompresör 45 dk çalışır 6 dk buz çözme işlemi yani defrost gerçekleşir.

İç boru sıcaklık sensöründe veya oda sıcaklık sensöründe aynı anda arıza varsa eğer

Sistem dış ünitenin çalışmasını durdurur.

 • E4 Arızası

Isıtma ve soğutma problemi.

Soğutma arızası varsa eğer

Kompresör durmadan 20 dk botunca çalışır, ardından eğer İç boru serpantin sıcaklığı > oda sıcaklığı – 5°C durumu 6 dk sürerse, dış kompresör ve dış fan çalışmasını durdurur. İç fan aynı hızda çalışmaya devam eder. Ekranda bu hata kodu belirir. Bu durumda soğutucu akışkanı eksik olabilir. Parçalarda problem yaşanabilir. Teşhis için servis yardımı almak gerekir.

Isıtma arızası varsa eğer

İç boru serpantin sıcaklığı < oda sıcaklığı + 3°C durumu, kompresörün 20 dk çalışması sonrası 6 dk boyunca sürerse, kompresör ve iç-dış fan çalışmasını durdurur. Ekranda bu hata kodu belirir. Bu durumda cihazın gazı eksik veya parçalarda problem olabilir. Tespit ve çözüm için uzman teknik desteğine başvurmalısınız.

 • E5 Arızası

Don önleme ve aşırı ısınma durumu. Bu bir arıza durumu değildir. Dahili serpantinin buz giderme işlemi veya aşırı ısınma korumasını anlamına gelir. Bir süre bekleme ardından arıza kodu ekrandan silinecektir. Bu süre zarfında cihaza herhangi bir müdahalede bulunmamalısınız.

 • Isıtma sembolü yanıp sönüyor 

Buz çözme işleminde soğuk draft koruması.

Bu bir arıza durumu değildir. Sistemin dış ünite soğuk draft koruması ve buz giderme işleminin yapıldığını belirtir. Bu durum yalnızca ısıtmalı modeller için geçerli olmaktadır.

York Klima Arıza Kodları

►►► York markalı YVHC09/YVHC12/YVHC18/YVHC24 modeller için geçerli arıza kodları aşağıda açıklanmıştır.

 • E1 Yanıp Sönüyorsa 

Elektronik kartı etkileyen manyetik alan sorunudur.Arıza teşhis ve onarımı için uzman teknik desteğine başvurmalısınız.

 • E2/E3/E4/E5 Yanıp Sönüyorsa 

Cihaza müdahalede bulunmadan servis yardımı almanız gerekmektedir.

 • E7 Yanıp Sönüyorsa 

Elektronik kartın hafızası silinmiş demektir. York Klima Servisi uzman ekibinden yardım almanız gerekmektedir.

 • 88 Yanıp Sönüyorsa 

Koruma özelliğidur.Bu bir arıza durumu değildir. Elektrik kesintisinden sonra 3 dk boyunca cihaz korumaya geçer ve 88 yazısı yanıp söner. 3 dk sonra cihaz normale dönecektir. Müdahalede bulunmamanızı öneririz.

 • E6 Yanıp Sönüyorsa 

Şebeke voltajı yüksek yahut düşük.Bu bir arıza değildir. Şebeke voltajı düzeldiğinde arıza durumunda düzelme olacaktır. Bundan dolayı bir süre kadar cihaza müdahalede bulunmadan beklemenizi öneririz.

York By Johnson Controls Klima Arıza Kodları

►►► York markalı YKHC18/ YKKC18/ YNJC18/ YKHC24/ YKKC24/ YNJC24/ YKHC30/ YNJC30/ YKHC36/ YKKC36/ YNJC36/ YKHC48/ YKKC48/ YNJC48 model kombilerde geçerli arıza kodları aşağıdaki paylaşımımızda açıklanmıştır.

 • E1/E2/E3/E4 Arızası 

Sıcaklık sensörü kapalı yahut kablolarda kısa devre söz konusu.

 • E5 Arızası 

İç ve dış mekan üniteleri içinde iletişim bozukluğu var.

 • E10 Arızası 

Kompresör emme basıncında sorun var.

 • E13 Arızası 

Kompresör varsayılan fazda.

 • E14 Arızası 

Kompresör hatalı bağlantı hızı.

 • P4 Arızası 

İç mekan ünite buharlaştırıcısı yüksek veya düşük korumada.Kompresör koruma özelliği otomatik aktif durma gelmiş. Cihazı kapatıp, hava filtresini temizleyerek yerine takın. Sorun düzelirse cihazı kullanmaya devam edebilirsiniz, fakat sorunda düzelme olmuyorsa işi uzmanına bırakıp servis teknik desteğine başvurmalısınız.

 • P5 Arızası 

Dış mekan ünite kondansör sıcaklığı yüksek veya düşük.Bundan dolayı kompresör koruma özelliği otomatik aktif olmuş durumda. Bu durumda cihazı kapatın. Hava girişine engel olan cisimleri kaldırın. Hava girişi açık olsun. Cihazı yeniden çalıştırmayı deneyin. Düzelme olmuyor ise servisi arayarak yardım talep edin.

 • P7 Arızası

Dış mekan ünitesi tahliye ısısı yüksek durumda.Bundan dolayı kompresör koruma özelliği aktif olmuş. Cihaza müdahalede bulunmadan servis teknik desteğine başvurmalısınız.

 • P9 Arızası

Soğuk hava koruma işlevi aktif durumda.Sıcaklık artışı olursa eğer işlev otomatik olarak durur. Bir süre beklemeniz gerekmektedir.

 • P10 Arızası 

Tahliye basınç koruma sorunudur. Servisi arayarak yardım almalısınız.

 • P11 Arızası 

Emme basınç koruması devrede. Servis talep etmeniz gerekmektedir.

 • P12 Arızası 

Akım aşır yükleme koruması devrede.

 • HS Arızası 

Çözme işlemi başlamış.Yani buz çözme işlevinin aktif olduğunu belirtir. İşlem tamamlandığı zaman ünite otomatik olarak yeniden başlayacaktır. İç mekan ısı eşanjör sıcaklığı da artacaktır. Bir süre kadar beklemeli ve cihaza müdahalede bulunmamalısınız.

E13 ve E14 Arıza kodları tek fazlı modellerde geçerlidir. Ayrıca her modelde geçerli olmadığını belirtmek istedik.

Ayrıca Bakınız.  ECGS01-İ Kumanda Isıtma Soğutma
YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Klima Arızaları