Lokanta Cafe Barlar İçin Klima Seçimi

18.04.2021
222
Lokanta Cafe Barlar İçin Klima Seçimi

Klima çözümleri sitemizde siz değerli okurlarımız için Lokanta Cafe Barlar İçin Klima Seçimi konusuyla alakalı bir yazı hazırlamaya çalıştık. Lokanta Cafe Barlar İçin Klima Seçimi başlıklı yazımız umarım işinize yarar.

Lokantalarda genelde insanlar oturmakta olduğu yerlerde masalarında doğrudan hizmet almaktadır.  Yemeklerin hazırlanma yeri her zaman için ayrıdır. Mutfak bölümünde ısı yükleri ile birlikte duman, gürültü ve koku düzeyleri de yüksek olmaktadır. Bu nedenle özellikle de yemeklerin hazırlanmakta olduğu mutfak bölümlerinde kokunun dışarı sızmaması için negatif basınçta tutmak gerekir. Yalnız çalışanların verimli olması yönünden klima cihazı düşünülmelidir. Lokanta bölümünde da yine klima tercihi yapılmalıdır.

Lokanta Cafe Barlar İçin Klima Seçimi

Lokanta bölümünde aşağıda bulunan kişiliğistik öne çıkmaktadır:

  • Yemek kokusu, yoğun insan bunun bunun yanında sigara dumanı sebebiyle bu bölümde yeterli havalandırma sağlanmalıdır. Basınç pozitif olmalıdır.
  • Isıl yükler çok değişken olmaktadır. Gün içinde mühim değişikliklar oluşturmaktadır.
  • Isıl yükler fazladır bunun bunun yanında gizli ısı kazancı yani nem kazancı oranı da belirgin olmaktadır.
  • Yoğun olan saatlerde kapılardan yüksek miktarda enfiltrasyonla hava girmektedir.
  • Lokantaya bitişik mutfak birlikte çözülmelidir.

Lokantalarda yüksek havalandırma gereksinimi sebebiyle fan coil tarzı sistemler uygun olmamaktadır. Tam anlamı ile havalı merkezi klima santralleri kullanılabilmektedir. Değişken yükler sebebiyle kanal tipi birden fazla sayıda split cihaz kullanımı da uygun olabilmektedir.

Lokantalarda servis barı, servis masası gibi yerlerden bölgesel egzoz yapılması gerekir. müşterilerin oturmakta olduğu alana kokunun gelmemesi gerekir. özellikle mutfakta kaynakların üstüne davlumbazlar ile havanın toplanıp egzoz edilmesi gerekir. Bu durum gerekli hava miktarlarında mühim bir azalma sağlamaktadır. Lakin mutfakta emilen büyük miktarda hava yerine taze havanın mutfağa bunun bunun yanında beslenmesi gerekir. Bu havanın da lokanta bölümünden emilmesi hijyen sebebiyle istenmemektedir. Ayrıca bu uygulama da geçmişte kalmıştır.

Ayrıca Bakınız.  Vestel Klima Kumanda Ayarları İşaret Anlamları

Mutfak ve lokanta hacimlerinden emilerek egzoz edilen hava yerine, taze hava ayrı ayrı buralara beslenmelidir. Lokanta uygulamalarında müşteri kalkış süresi kısa olduğu için, belirli saatlerde giriş-çıkış yoğunlaştığından enfiltrasyon dikkate alınmalıdır. Döner kapı veya antre uygulamasının yerine getirilmemesi gerekir. Besleme havasının alındığı yer ile egzoz havalarının atılmakta olduğu yerlerin dikkatli olarak seçilmesi gerekir. atılan havanın da yeniden emilmesi mühim bir konudur.

Lokanta, kafe (cafe) ve barlar genelde m²’ye düşen insan rakamının çok fazla olduğu, sigara içilebilen ortamlar-mekânlardır. Buna benzer mekanlarda aşağıdaki pratik değerler hesaplamalarda kullanılabilmektedir.

  1. Taze hava gereksinimi (kişi başı 50-70 m³/h)
  2. İnsanlardan gelen ısı kazancı (kişi başı 100 kcal/h)
  3. Alan için diğer kaynaklardan iç ısı kazancı (5 m²’ye düşen insan sayısı 1 veya 1’den fazlasa ihmal edilebilir) m² başına 50 kcal/h kabul edilebilmektedir.
  4. Güneşten gelmekte olan ısı kazancı (sera tipinde veya batı-doğu cephesinde büyük cam olan bölümler dışında) ihmal edilebilmektedir.
  5. Aydınlatmadan gelmekte olan ısı kazancı m²’ye 25 Watt civarında alınabilir (yalnızca aydınlık mahaller için geçerlidir).

Servis hizmeti verilmekte olan yani müşterilerin oturduğu alanların %10-15 civarında pozitif basınçta tutulması gerekir. Açık mutfaklı olan, mutfakları doğrudan servis alanına açılmakta olan restaurantlarda egzoz debisi hesaplaması yaparken, mutfak davlumbazından atılmakta olan hava miktarını göz önünde bulundurmak gerekir.

Davlumbazlardaki egzoz debileri çok yüksek olabilmektedir. Bu davlumbazlar çalışanları cereyan etkisine karşı etkilememekte bunun bunun yanında ocakta alev kopmalarına da neden olmamaktadır. Mutfak davlumbazlarında taze hava bağlantıları doğal akışlı olarak yapılmalıdır.

Ocak başı tarzında olan restaurantlarda davlumbaz kötü alt noktalarda kaldığı için, davlumbazdan kaçan koku bunun bunun yanında ortamdaki sigara dumanının dışarı atılması adına harici bir egzoz kanalı yapmak gerekir. Restaurant ve bar gibi yerlerde egzoz yoğunluğunun bar bölümünden yapılması gerekir. Klima cihazına dönüş havasının alt kottan toplanması gerekir. Bunun yanında tavan kotunda biriken bunun bunun yanında sigara dumanının yoğun olduğu havanın cihaza dönüş yeniden üşenmesi engellenmiş olur.

Ayrıca Bakınız.  Daikin FLEXI Inverter Yer Tavan Tipi Klima Kumandası Nasıl Kullanılır?

Taze hava miktarının fazla olması sebebiyle ısıtmada sorun yaşanmaması adına heat-pump cihazlar yerine daha çok doğalgaz ile çalışan cihazların yahut LPG ile çalışan cihazların tercih edilmesi gerekir. çatı tipi cihazlarla yapılan uygulamalarda ekonomizor kullanımı ara mevsimlerde bunun bunun yanında akşam saatleri civarında dış havanın entalpisi uygun olduğu anlarda free cooling yapma olanağı sağlamaktadır. Çatı tipi cihazlar ile yapılan uygulamalarda, kanal yer kotuna aşağı indirilerek uygun olan bir noktadan tek emiş yapılabilir. Ortam ısıtması için en ideal çözüm radyatör sistemi kullanmaktır.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Klima Arızaları