Sistem Odası Klima Seçimi Nasıl Olmalı?

28.02.2021
200
Sistem Odası Klima Seçimi Nasıl Olmalı?

Sistem Odası Klima Seçimi Nasıl Olmalı?

Klima çözümleri sitemizde siz değerli okurlarımız için Sistem Odası Klima Seçimi Nasıl Olmalı? konusuyla alakalı bir yazı hazırlamaya çalıştık. Sistem Odası Klima Seçimi Nasıl Olmalı? başlıklı yazımız umarım işinize yarar.

Sistem Odası İçin Klima Tercihi

Sistem odalarında bulunan sunucu ve diğer ekipmanların sağlıklı çalışabilmesi yönünden; ortam ısısının, hava temizliğinin, nemin, hava hareketlerinin istenen düzeyde tutulması gerekir.

Sistem odası tasarlanırken; iklimlendirme sistemleri için tercih edilecek soğutma kapasitesi sistem odasında bulunan cihazların güç tüketimi hesaplanarak belirleme yapılır.

Sistem Odası Klima Seçimi Nasıl Olmalı?

Sistem Odası Klima Seçimi Nasıl Olmalı?

  • Sıcak-soğuk hava akımlarının karışması

Cihazın içinden geçen havanın sıcaklığının yükselmesini sağlar. Bunun bunun yanında sistem odasındaki klimaların işledikleri havanın sıcaklığının düşmesi, CRAC soğutma bobinlerinin çiy noktasından aşağıda olmasına bunun yanı sıra soğutma kapasitesinin azalmasına neden olmaktadır.

  • Sunucu ve diğer ekipmanlardan çıkan sıcak havanın CRAC yerine yeniden cihazlara girmesi

Rackların üst kısımlarında bulunan cihazlar için performans düşebilir, beklenen sürede parça değişikliği ihtiyacı gibi ciddi sorunlar oluşabilir.

  • Soğuk havanın istenen biçimde tüm cihazlara ulaşmaması

Yükseltilen zeminin alt bölümünden soğuk havanın iletildiği uygulamalarda; kablo girişleri için uygulanan delikler ve yükseltişmiş zemin altında bulunan kablolar ve diğer malzemeler soğuk havanın istenen noktaya iletilmemesine neden olabilir. Ayrıca bazı rackların fazla etkilendiği sıcak noktaların oluşmasına neden olabilir.

Sistem Odası Klima Seçimi Nasıl Olmalı?

  • Öncelikle tercih yapılırken; sistem odası büyüklüğü ve cihazların ısı üretme miktarları göz önünde bulundurulmalıdır.
  • Yedekli çalışabilecek hassas kontrollü veya split klimalar tercih edilmelidir.
  • Elektrik kesintilerinde yeniden çalışabile özelliği olan klimalar seçilmelidir.

Kullanılmayan alanlarda cihazların performansı büyük ölçüde düşer. Bundan dolayı düşük ortam sıcaklıklarında sorunsuz bir biçimde çalışmakta olan sistem odası klimaları avantajlarından yararlanılabilir.

Ayrıca Bakınız.  Klimanın İç Ünitesi Çalışmıyor

Esnek kurulum, sessiz çalışma sistemi, ortamda bulunan bakteri ve tozları toplama özelliği bulunan sistem odası için klimalar çalışma alanlarını her zaman daha verimli hale dönüştürebilmektedir. A sınıfı bir sistem odası kliması tercih edilirse minimum enerji harcanır ve daha yüksek verim elde edilerek tasarruf yaşanabilir.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Klima Arızaları