Klimada Vakumlama Nedir? Nasıl Yapılır?

28.02.2021
139
Klimada Vakumlama Nedir? Nasıl Yapılır?

Klimada Vakumlama Nedir? Nasıl Yapılır?

Klima çözümleri sitemizde siz değerli okurlarımız için Klimada Vakumlama Nedir? Nasıl Yapılır? konusuyla alakalı bir yazı hazırlamaya çalıştık. Klimada Vakumlama Nedir? Nasıl Yapılır? başlıklı yazımız umarım işinize yarar.

Klima Nasıl Vakumlanır?

Bir soğutma sistemi ne zaman atmosferik koşullara açık kalırsa sisteme giren hava, nem ve diğer kirleticilerin soğutucu şarjı yapılmadan önce temizliğinin yapılması gerekmektedir. Soğutucu sistemlerde olması istenmeyen ve sisteme kolay bir biçimde giren iki zararlı madde mevcuttur. Bunlar su ve havadır.

Klimada Vakumlama Nedir?

Klimada Vakumlama Nedir?

Hava bünyesinde sistem içinde yoğunlaşmayan azot ve oksijen gibi gazlar, toz, kir ve nem gibi kirleticileri de bulunmaktadır. Su, nem ve oksijen hemen her tür soğutma sisteminin en büyük düşmanı durumundadır. Rutubet ve oksijen gibi yoğuşmayan gazların sisteme girmesi mutlaka önlenmelidir. Girmişse de boşaltılması gerekir. Bu yöntem vakumlamadır.

Bir soğutma devresinde; hava, nem ve diğer kirlerin soğutucu şarjı yapılmadan önce arındırılması uygulamasına “vakumlama” adı verilmektedir.

Tesisat nemten, sudan arındırılmış durumda olsa dahi, tesisatta kalan ve yoğuşmayan gazlar önce yağ ile kimyevi birleşmeler neticesinde valf plakalarında, zaman içinde kalıntılar bırakır. Bu nedenle de hermetik kompresörde, motor yanması kaçınılmaz olur. Bundan dolayı sistemin iyice vakuma alınması gerekir. Ayrıca yoğuşmayan gazların da vakumlanması gerekmektedir. Bu vakumlama işlemi 3 defa tekrarlanmalıdır. Vakumlama olayı için ise mutlaka kaliteli bir vakum pompası kullanılması gerekir.

Vakum Yapılmış Sistemde Aranan Özellikler

  • Temizlik
  • Kuruluk
  • Asitten arındırılmışlık
  • Oksijenden arındırılmışlık

Vakumlama Teknikleri

Montajı yapılmış olan soğutma sistemlerinde genelde 2 teknik uygulama kullanılarak vakumlama yapılmaktadır.

  • Derin vakumlama
  • Üçlü vakumlama

Piyasaya bakacak olursak genelde yapılan teknik uygulama derin vakumlamadır. Üçlü vakumlama yöntemi ise basınç testinden sonra sistem içinde sıvının fazla olmasından şüpheleniyorsa uygulanmaktadır.

Ayrıca Bakınız.  Regal Klimada Uyku Modu Nasıl Ayarlanır?
YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Klima Arızaları