Klimanın Tarihi Nedir? Klimayı Kim İcat Etti?

28.02.2021
168
Klimanın Tarihi Nedir? Klimayı Kim İcat Etti?

Klimanın Tarihi Nedir? Klimayı Kim İcat Etti?

Klima çözümleri sitemizde siz değerli okurlarımız için Klimanın Tarihi Nedir? Klimayı Kim İcat Etti? konusuyla alakalı bir yazı hazırlamaya çalıştık. Klimanın Tarihi Nedir? Klimayı Kim İcat Etti? başlıklı yazımız umarım işinize yarar.

Klimanın Mucidi Kimdir?

Klimanın tarihi insanlık kadar eskiye dayanmaktadır. Günümüze kadar ulaşan ve lüks durumdan çıkıp ihtiyaç haline dönüşen klimanın geçmişten bugüne icadı ve kullanımı kısacası tarihçesi aşağıda sunulmuştur.

Klimanın Tarihi Nedir? Klimayı Kim İcat Etti?

Klimanın Tarihi Nedir? Klimayı Kim İcat Etti?

Klimanın Tarihi

Milattan sonra 1500 lü senelerda Leonard da Vinci, Milanı dükü olan patronunun eşinin odasını soğutmak adına su ile çalışmakta olan, arada bir de köleler aracılığıyla çevrilebilen ilk fanı icat etmiştir. Bu durum kapalı bir alanın koşullarını otomatik olarak değiştirmede ilk girişim görülebilmektedir.

Buna benzer bir cihaz olarak anılan tavandan asılı yelpaze Hindistan’da seneler önce kullanılmaya başlanmıştır. Öncelikle uç bölümünden iple bağlı olup insan gücü ile hareket ettirilen yelpaze ardından makine ile kullanılmaya geçilmiştir. Günümüzde bu durum gülünç bulunsa da kat edilen aşamanın ne derece iyi olduğunun iyi bir özeti olarak kabul edilmektedir.

19.yüzyıldan sonra vantilasyon ve merkezi ısıtma sanatı büyük aşama kaydetmiştir. Fanların, radyatörlerin ve kazanların icadı sebebiyle bu işlemler kabul görülerek yaygınlaşmaya başlamıştır.

  • 1844 tarihinde Amerika’da Apalachicola Deniz Hastanesi’nin Müdürü olan John Gorrie, dünya çapında ilk soğutma makinesi projesini anlatmış, 1851 yılına kadar 8080 hastanın bağışı ile dünya çapındaki ilk endüstriyel tip soğutma/klima makinesini icat etmiştir. Gorrie’nin bu makinesi tüm dünya çapında kabul edilmiştir.

Pistonlu Kompresörün bulunması ile yeni et paketleme, balık işlemle makinaları soğutma, buz makineleri endüstriye yerleşmiş ve gelişmelerden sonra Amerika’da soğutma mühendisliği profesyonel bir mühendislik olarak kabul görülmüştür. 1904 tarihinde 70 üye ile ASRE (Amerikan Soğutma Mühendisleri Birliği) şekil almıştır.

  • Klimanın gerçek babası 1876-1950 tarihleri içinde yaşamış olan Willis H.Carrier’dir. Bu bilgi sektördeki bir çok profesyonel ve tarihçi aracılığıyla kabul edilmiştir.

1911 tarihinde klima hesaplarının temelini teşkil eden ve havanın; sıcaklık, nem ve ısı tutumu içindeki ilişkiyi gösteren psikrometrik tabloyu icat etmiş olan Carrier, üstün zekası sebebiyle 1922 tarihinde ilk santrfüj soğutma makinesini icat etmiştir.

  • Carrier; konfor kliması ile büyük atağını; 1920 li senelerda Newyork da ünlü Rivoli, Paromount, Roxy gibi yerlerdeki sinemaları ve Times Square’deki Loew’s tiyatroları ile yapmıştır.
Ayrıca Bakınız.  Klimada Dış Ünite Sesli Çalışıyor

Klima sektöründe bilinen bir diğer devrim; 1930 tarihinde Dsi Pont şifrketinın fiorokarbon freon soğutucu gazları geliştirmesidir.

2.Dünya Savaşından sonra dünya çapındaki paket tipi klima cihazlarının üretimi ve kullanımında büyük miktarda bir artış gözlemlenmiştir.

Sektörde bilinen bir diğer devrim; 1953 tarihinde ilk hava soğutmalı sisteme sahip uzat roketinin icadıdır.

1953 tarihinden sonra artık; hava soğutmalı kondenserli tip cihazlar dairelerde, bürolarda ve hemen her alanda kullanıma olanak tanınacak hale gelmiştir.

1950 li senelerdan bugüne klima sistemlerinde de, gelişmekte olan malzeme değeri ve elektronik teknolojisi ile birlikte büyük aşamalar kaydedilmiştir. “Nasıl bir klima” sorusuna ek olarak; “ne kadar uygun”, “ne kadar güvenilir”, “hangi fonksiyonlara sahip”, “ne kadar estetik” ve “nasıl az yer kaplayabiliyor” sorularına uygun yanıtı verecek klima sistemlerinin yarışı söz konusu olmuştur…

Günümüzde de teknolojinin gelişmesi ile birlikte bir çok marka model ve çeşitte klima hemen her yerde kullanılmaya başlanmış, lüks durumundan çıkıp ihtiyaç haline dönüşmüştür.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Klima Arızaları