Klimada VRF (VRV) Sistemi Nedir?

01.03.2021
147
Klimada VRF (VRV) Sistemi Nedir?

Klimada VRF (VRV) Sistemi Nedir?

Klima çözümleri sitemizde siz değerli okurlarımız için Klimada VRF (VRV) Sistemi Nedir? konusuyla alakalı bir yazı hazırlamaya çalıştık. Klimada VRF (VRV) Sistemi Nedir? başlıklı yazımız umarım işinize yarar.

VRF (VRV) Sistemi Nedir?

Adını İngilizce’den alır. “Variable Refrigerant Flow” (değişken debili soğutucu akış) sözcüklerinin ilk harflerinden meydana gelmiştir. VRV ise; “Veriable Refrigerant Volume” (değişken debili hacim) sözcüklerinin ilk harflerinden meydana gelmiştir. VRF diğer bir deyiş ile VRV tek bir merkeze bağlı olarak kimi zaman ısıtma kimi zaman soğutma yapabilme özelliğinde olan, birbirinden bağımsız çok sayıda ünitenin var olduğu klima sistemidir.

Klimada VRF Sistemi Nedir?

Klimada VRF Sistemi Nedir?

VRF (VRV) Sistem Klimaların Özellikleri

  • VRF (VRV) sistem klimalar; merkezi panel aracılığıyla kontrol edilen ve güç alan, her bir ünitenin ayrı ayrı programlanabildiği sistemdir.
  • Bağımsız bölmelerden yaşanan ofisler, odalar bunun yanı sıra farklı ayarlar girilerek kullanım sağlanabilir. Bu özelliği sebebiyle her bir kullanıcı istediği odanın sıcaklığını bağımsız biçimde ayarlayabilmektedir.
  • Ayrıca merkezi iklimlendirme sistemlerde talep edilirse eğer her bir ünitenin yaktığı enerji miktarı hesaplanabilmektedir. Bunun yanında ayrı ayrı faturalandırma yapılabilir.
  • VRF sistemlerin tasarımı ve yapısı sebebiyle çok katlı binalardan tutun da tek katlı villa tarzı geniş alanlarda da kullanılabilir.
  • Üstün teknoloji özellikleri sebebiyle akıllı binaların, ofislerin, otellerin ve lüks villaların ihtiyacı halindedir.
Ayrıca Bakınız.  Elmadağ Klima Servisi
YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Klima Arızaları