Soğutma Tesisatındaki Kaçak Nasıl Tespit Edilir?

28.02.2021
132
Soğutma Tesisatındaki Kaçak Nasıl Tespit Edilir?

Soğutma Tesisatındaki Kaçak Nasıl Tespit Edilir?

Klima çözümleri sitemizde siz değerli okurlarımız için Soğutma Tesisatındaki Kaçak Nasıl Tespit Edilir? konusuyla alakalı bir yazı hazırlamaya çalıştık. Soğutma Tesisatındaki Kaçak Nasıl Tespit Edilir? başlıklı yazımız umarım işinize yarar.

Soğutma Tesisatında Kaçak Tespiti

Kaçak aramada en iyi ve en doğal yöntem aslında insanlardır.  İnsanlar basit bir kaçak için gereken temel cihazlarla donatılmıştır. Kaçak tespiti yapmak adına şu önerileri dikkate alabilir ve uygulayabilirsiniz. Soğutma Tesisatında Kaçak Testi Nasıl Yapılır? sorusunun yanıtı aşağıda geniş bir şekilde olarak sunulmuştur.

Soğutma Tesisatındaki Kaçak Nasıl Tespit Edilir?

Soğutma Tesisatındaki Kaçak Nasıl Tespit Edilir?

Soğutma Tesisatındaki Kaçak Nasıl Tespit Edilir?

  • Kulağınızla kaçak olup olmadığını bizzat duyabilirsiniz.
  • Burnunuz ile bazı gazların kaçaklarını koklayarak algılayabilirsiniz.
  • Parmağınız ile bazı kaçak oluşumlarının etrafında oluşan yağı hissedebilirsiniz.
  • Gözünüzle kaçak etrafında yaşanan köpüğü gözlemleyebilirsiniz.

Tabi bu durumlara ek olarak uzman servis personellerince kaçak arama hususunda çeşitli yöntemler bulunmaktadır. Bu metotları kısaca ele alarak sizleri bilinçlendirelim…

  • Sabun Köpüğü ile Kaçak Arama

Suya sabun karıştırılarak hazırlanan sulu çözelti, bir fırça veya tüp yardımı ile şüphe edilen kaçak yerine sürülür. Şüphe edilen bölgede gaz sızıntısı var ise yüzeyde film tabakası kabarcık yapar. Bunun yanında kaçak yeri de belirlenmiş yani tespit edilmiş olur. Bu yöntemin uygulanması adına sistemin basınçlı durumda olması gerekir. Ayrıca sistemde vakum durumuna düşmüş bir bölgenin olması gerekir. Aksi halde sulu çözeltinin sistem içine emilmesi durumu ile karşılaşılabilmektedir.

Sabun köpüğünün iyi biçimde balonlaşması adına sabun çözeltisine birkaç damla kadar gliserin damlatılabilir. Sabunlu su çözeltisinde kullanılmakta olan suyun bunun bunun yanında olabilecek olduğunda yumuşak su olması gerekmektedir.

  • Helyum Kaçak Dedektörüyle Kaçak Arama

Soğutma tesisatlarının basınç testinde helyum gazı kullanılırsa eğer o zaman helyum gazı için dizayn edilmiş olan helyum kaçak dedektörü kullanılır. Ürün sistem içindeki helyum gazının özelliği sebebiyle ufak kaçakları en bi hayli hızlı ve kesin bir biçimde tespit edecektir. Soğutma tesisatlarının kaçaklarının belirlenmesi için en etkili yöntem diyebiliriz.

Ayrıca Bakınız.  Soğutucu Akışkanların Bileşenleri Nelerdir?

Helyum kaçak dedektörü ile ufak de olsa kaçakları belirlemek olabilecekdür. Helyum kaçak dedektörü; yüksek hassasiyet sağlar, kaçak sızıntı miktarını belirler, ölçüm sonuçlarını kaydeder. Tek bir tuş ve kolay menüsü avantajlarındandır. Ayrıca taşınabilir özelliktedir.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Klima Arızaları