Baymak Elite Klima Kumandası Nasıl Kullanılır?

28.02.2021
135
Baymak Elite Klima Kumandası Nasıl Kullanılır?

Baymak Elite Klima Kumandası Nasıl Kullanılır?

Klima çözümleri sitemizde siz değerli okurlarımız için Baymak Elite Klima Kumandası Nasıl Kullanılır? konusuyla alakalı bir yazı hazırlamaya çalıştık. Baymak Elite Klima Kumandası Nasıl Kullanılır? başlıklı yazımız umarım işinize yarar.

Baymak Elite Kullanım Kılavuzu

Önemli Bilgi: Yazımızda gösterilen bilgiler Baymak markalı 09 CHS ELİTE, 12 CHS ELİTE, 18 CHS ELİTE ve 24 CHS ELİTE model klimaların kumanda kullanımı ile alakalı bilgilerdir.

Baymak Elite Kumanda Kapağı Kapalı İken;

Baymak Elite Klima Kumandası Nasıl Kullanılır?

Baymak Elite Klima Kumandası Nasıl Kullanılır?

 •  1 numaralı düğme

Açma/kapama düğmesidir. Klimayı açmak yahut kapatmak istediğinizde kumanda üzerindeki bu botunu kullanabilirsiniz.

 • 2 numaralı düğme

MODE düğmesidir. Farklı operasyon modlarının seçilmesine kolaylık sağlayan düğmedir. Düğmeye her bastığınızda cihaz farklı fonksiyonlara geçer. Bu fonksiyonlar

AUTO → COOL → DRY → FAN → HEAT şeklinde olur.

 • 3 numaralı düğme

FAN düğmesidir. Klimanın fan hızının belirlenmesine yardımcı olmaktadır. Klimanın üfleme hızını bu düğmeyi tercih ederek ayarlayabilirsiniz.

LOW → MED → HIGH → AUTO şeklinde fan hızı değişmektedir.

 • 4 numaralı düğme

SWİNG düğmesidir. Klimanın kanatçıklarının yönünü değiştirir. Düğmeye bastığınızda LCD ekranda yatay hava kanatçık yön sembolü belirir. Hava kanatçıkları da otomatik olarak hareket eder. Böylelikle cihazın üfleme yönünü ayarlayabilirsiniz. Düğmeye yeniden bastığınızda yatay hava kanatçıkları sabitlenir.

 • 5 numaralı düğmeler

▲ ve ▼ düğmeleridir. Klimanın derecesini ayarlayabileceğiniz düğmeler diyebiliriz. Klimanın ısıtma derecesi 16 ile 32°C içinde ayarlanabilmektedir. ▲ ile derece artırılır, ▼ ile derece düşürülür.

Baymak Elite Kumanda Kapağı Açık İken;

 • 1 numaralı düğme

▲ düğmesidir. Zaman ve tımer saatini + değerde ayarlamanıza yardımcı olmaktadır. 18 ve 24 CHS model klimalarda nem düzeysini + değerde ayarlamak için kullanılmaktadır.

Düğmeye bir kez bastığınızda zaman 1 dk. kadar artar. 1 ile 3 sn. içinde basılı tutarsanız eğer zaman 2 dk. Artar. 3 ile 5 sn. arası basılı tutarsanız 10 dk. Hızında artma olur.

 • 2 numaralı düğme

HEALTH düğmesidir. Düğmeye bastığınızda LCD ekranda yaprak simgesi görüntülenir. Klimanın ionizer özelliğinin aktif durumda olması için kullanılan düğmedir. Yeniden basıldığında LCD ekrandaki sembol kaybolur ve ionizer özelliği iptal edilmiş olur.

Bu fonksiyon ortamda negatif iyon yoğunluğu yaratarak hem ferah hem de temiz bir hava solumanıza yardımcı olmaktadır.

 • 3 numaralı düğme

SLEEP yani klimanın uyku modunun aktif edildiği düğmedir. Yeniden basarsanız uyku modu iptal edilmiş olur.

Fonksiyonu ayarladıktan 7 saat sonra klima otomatik kapanacaktır. Bu fonksiyon bunun bunun yanında klima fan modunda çalışırken geçersiz olmaktadır.

 • 4 numaralı düğme

POWER yani güç özelliği düğmesi olarak adlandırabiliriz. Klima bu fonksiyonda en yüksek ısıtma ve soğutma düzeysinde çalışmaya başlar. Düğmeye yeniden bastığınızda özelliği iptal etmiş olursunuz.

Fonksiyon yalnızca klima ısıtma ve soğutma konumunda iken aktif olabilir. Düğmeye 3 sn. kadar basılı tutarsanız eğer LCD ekrandaki göstergelerin tümü kaybolur. İşlemi yine aynı biçimde tekrar ettiğinizde ise LCD ekrandaki göstergeler yeniden aktif olur.

 • 5 numaralı düğme

CLEAN/HUMIDTY düğmesidir.

► Sadece 09-12 CHS modeller için

Bu model klimalarda (CLEAN) temizleme butonudur. Düğmeye bir kez bastığınızda fonksiyon aktif olur. Yatay hava kanatçıkları soğutma işlemi için hareketlenir ve klima 35 dk. Kadar temizleme özelliğini başlatır. Fonksiyonun amacı evaporatör üzerinde biriken tozların temizlenmesi ve evaporatör içinde kalan suyun kurumasıdır. Fonksiyonu iptal etmek için düğmeye yeniden basabilirsiniz. Ya da cihazınızı açabilirsiniz. İşlem bitiminde ekranda bu fonksiyon için bulunan sembol kaybolacaktır.

► Sadece 18-24 CHS modeller için

Bu model klimalarda (HUMIDITY) nem düzey butonudur. Fabrika ayarında nem oranı %60 dır. ▲ ve ▼ düğmeleri ile nem düzeysini %5 lik baremler ile %30 ve %60 içinde ayarlayabilirsiniz. Düğmeye yeniden bastığınızda ise özelliği iptal etmiş olursunuz.

 • 6 numaralı düğme

TIMER/CLOCK düğmesidir.

► Açılış/kapanış zamanını ayarlama

Klima açıkken kapanış zamanını, kapalıyken de açılış zamanını ayarlayabilirsiniz. Bu düğmeye bastığınızda LCD ekranda saat sembolü yanıp söner. ▲ ve ▼ düğmelerini tercih ederek zamanlayıcı saatini ayarlayabilirsiniz. Ayarı yaptıktan sonra 10 sn. içinde yeniden bu düğmeye basarak zamanı kaydetmeniz gerekir. Ayarlanan açılma ve kapanma zaman ayarı gerçek zaman ile aynı ise işlem geçersiz olur. Düğmeye yeniden basarsanız özelliği iptal etmiş olursunuz.

► Güncel zamanını ayarlama

Zamanlayıcı ayarı yapmadığınız zaman bu düğmeye 5 sn. kadar basılı tutarsanız ekranda güncel zamanı ayarlayabileceğiniz sembol yanıp söner. ▲ ve ▼ düğmelerini tercih ederek zamanlayıcı saatini ayarlayabilirsiniz. Ayarı yaptıktan sonra 10 sn. içinde yeniden bu düğmeye basarak saat ayarını kaydedebilirsiniz.

 • 7 numaralı düğme

▼ düğmesidir. Zaman ve tımer saatini – değerde ayarlamaya yarar. 18 ve 24 CHS model klimalarda nem düzeysini – değerde ayarlamak için de kullanılabilmektedir.

► Zaman ve zaman saatinin ayarlanması

Düğmeye bir kez bastığınızda zaman 1 dk. artar. 1 ile 3 sn. içinde basılı tutarsanız eğer zaman 2 dk. artar. 3 ile 5 sn. arası basılı tutarsanız 10 dk. Hızında artar.

 • 8 numaralı düğme

Açma/kapama düğmesidir. Klima açıkken düğmeye basarsanız klima kapanır, klima kapalıyken düğmeye basarsanız klima açılır.

 • 9 numaralı düğme

FEELING düğmesidir. Klimanın hissetme özelliğidur. Bir kez basıldığında fonksiyon devreye girer. Ekranda sembolü görüntülenir. Düğmeye yeniden basıldığında ise fonksiyon iptal edilir.

Bu fonksiyon devredeyken uzaktan kumandanın LCD ekranı oda sıcaklığını gösterir. Hissetme özelliği iptal edildiğinde ise kumandanın LCD ekranında ayarladığınız sıcaklığı gösterir. Bu fonksiyon aktifken ortam sıcaklığı, uzaktan kumandanın üzerinde bulunan sıcaklık sensörü aracılığıyla tespit edilir. Set edilen yani ayarlanan sıcaklık değerine ulaşmak adına, uzaktan kumandanın sıcaklık sensöründen okuduğu sıcaklık değerleri baz alınır.

Fonksiyon klima fan modunda iken devreye girmez ve geçersiz olur.

Ayrıca Bakınız.  York GZ-12A-E1 Isıtma Soğutma
YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Klima Arızaları