Klimada Filtre-Kurutucu Nedir?

27.02.2021
128
Klimada Filtre-Kurutucu Nedir?

Klimada Filtre-Kurutucu Nedir?

Klima çözümleri sitemizde siz değerli okurlarımız için Klimada Filtre-Kurutucu Nedir? konusuyla alakalı bir yazı hazırlamaya çalıştık. Klimada Filtre-Kurutucu Nedir? başlıklı yazımız umarım işinize yarar.

Klima Filtresi-Kurutucusu

Montaj esnasında soğutucu akışkan devrelerinde kalan nemin, alçak sıcaklıklarda buzlaşarak meydana getireceği tıkanıklıkları ve korozyon tesirini önlemek adına sıvı devresi üzerine konulmaktadır. Kurutucuların soğutucu akışkan devresi üzerindeki yabancı maddeleri süzme yani filtraj özelliği bulunmaktadır.

Klimada Filtre-Kurutucu Nedir?

Klimada Filtre-Kurutucu Nedir?

Soğutma durumu sistemin iç temizliğine bağlı olmaktadır. Sistemin içinde yalnızca kuru ve temiz soğutucu akışkan ile kuru ve temiz yağ dolaşması gerekir. Akışkanın içinde hem sisteme doldurulmadan önce hem de sistemin diğer elemanlarından bir miktar kadar su karışabilir. Bu su ise kılcal borunun evaporatöre giriş yerinde donarak sistemi tıkamaktadır. Bunun yanında soğutma durumunu da önlemiş olur. İçindeki toz ve ufak parçacıklar da tıkanma yapabilmektedir. Sistem içine su ve tozların girmesini önlemek güç bir durum olabilir. Bunlar dışında soğutucu akışkan içinde bazı asitler de bulunabilmektedir.

Kondanser çıkışına konulan süzgeç ve kurutucunun görevi; su ve asitleri emerek tutmak, ufak katı maddeleri ise süzmektir.

Kurutucu ve süzgeç şu kısımlardan ibarettir:

  • Bakır borudan gövde, kondanser içinde bulunan basınca muvakim olarak yapılır. Her iki tarafında boruların girebileceği delikler bulunmaktadır.
  • Ufak katı maddeleri tutabilecek ince tülbent delikli tel boruya doğru gelecek vaziyette monte edilir.
  • Nem emici madde özel suret ile yapılmış madde 4-5 mm emme özelliğinden başka soğutucu akışkan içinde bulunabilecek asitleri emerek tutma özelliği bulunmaktadır.
Ayrıca Bakınız.  Sanyo RCS-2HPS4E-SG Isıtma Soğutma
YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Klima Arızaları