Klima Nasıl Sökülür? Klima Demontaj İşlemi

01.03.2021
146
Klima Nasıl Sökülür? Klima Demontaj İşlemi

Klima Nasıl Sökülür? Klima Demontaj İşlemi

Klima çözümleri sitemizde siz değerli okurlarımız için Klima Nasıl Sökülür? Klima Demontaj İşlemi konusuyla alakalı bir yazı hazırlamaya çalıştık. Klima Nasıl Sökülür? Klima Demontaj İşlemi başlıklı yazımız umarım işinize yarar.

Klima Sökme (Demontaj) İşlemi

Klimanızın demontajı (sökümü) gerekiyorsa merak edilen işlemleri aşağıdaki metinde bulacaksınızdır. Lakin en başında belirtmek istedik ki sunulan bilgiler bilinçlenmeniz içindir, işlemi uygulamanız için değildir. Klima demontajı hususunda uzman yardımı almanız şarttır.

Klima Nasıl Sökülür? Klima Demontaj İşlemi

Klima Nasıl Sökülür? Klima Demontaj İşlemi

Klima Nasıl Sökülür? Klima Demontaj İşlemi

  • Klima sökülmeden önce gazın toparlanması gerekir. Gazın toplanması yönünden 4 alyana ve kurbağacığa ihtiyaç mevcuttur.
  • Klima soğuk çevrime alınmalıdır. Bunun yanında klimada bulunan gaz emniyetli olarak toplanacaktır.
  • Dış üniteye bağlı boruların yanında üzerinde kör tapa olan servis vanaları bulunmaktadır. Kurbağacık yardımı ile kör tapa vanaları açılmalıdır.
  • Daha sonra servis vanalarının kapakları açılmalıdır.
  • Basma hattının yani ince borunun servis vanası kapatılır. Yaklaşık 1 dk kadar bu biçimde beklenir.
  • Daha sonra üzerindeki diğer kalın boru olan dönüş borusundaki servis vanası kapatılır.
  • Klima sigortasından kapatılır. Bunun yanında soğutucu akışkanı dış ünite üzerindeki kondansere depolanmış olur.
  • Elektrik ve haberleşme bağlantıları sökülür, kablolar kodlanır. Kabloların kodlanmasındaki amaç da montaj sırasında yanlış uygulamaların önüne geçmek ve işlem maliyetini düşürmektir.
  • Klima iç ünitesi askıda olduğu yerden yavaşça ve dikkatli bir biçimde alınır, uygun görülen bir yere bırakılır.
  • Sökülen klima yerine başka bir klima takılacak ise askı aparatı sökülmez, klima yerine başka bir klima takılmayacak ise askı aparatı sökülür ve işlem sonlandırılır.

Merak Edilenler

Klimanın Demontajı İçin Kimden Yardım Alınmalı?

İşinde uzman Klima Servisi personellerinden yardım alınmalıdır. İşlemi kullanıcı yapmamalı yahut işi bilmeyen bireylere yaptırmamalıdır.

Ayrıca Bakınız.  Gaziemir Klima Servisi

Klima Demontaj Ücreti Ne Kadardır?

Klimanın sökme yani demontaj bedeli klimanın kapasitesine ve çeşidine bağlı değişmektedir. Klimanın kapasitesine ve çeşidine göre ücretlendirme yapılmaktadır. Bu ücret her firmada da aynı olmamaktadır. Firmasına göre de ücretler değişebilmektedir.

Klima Söküldüğünde Soğutucu Akışkan (Klima Gazı) Ne Oluyor?

Klima söküldüğünde gazın toplanması gerekir. Monte edildiğinde ise mevcut gazın yeniden verilmesi gerekir. Klima söküldüğünde klimadaki mevcut gaz kompresörde toplanır. Klima içindeki kompresörde toplandığı için de klima yeniden monte edilmek istendiğinde mevcut gazı yeniden verilir eksik gaz varsa ekstra basılabilir.

Klima Demontajını İlla Servisine mi Yaptırmak Gerekir?

İşlemler size basit gibi gelebilir. Bu işlemde ne var ki ben bile yapabilirim servis çağırmaya gerek yok diye aklınıza getirebilirsiniz. Lakin klimalar elektronik cihazlardır. Elektronik cihazlar olduğu için de her uygulamasında uzman yardımı almak gerekir. Klima demontajı yani sökme işlemi için de mutlaka uzman yardımı almalı yani servis çağırmalısınız.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Klima Arızaları