Klima Motorları Nelerdir? Görevleri Nelerdir?

28.02.2021
191
Klima Motorları Nelerdir? Görevleri Nelerdir?

Klima Motorları Nelerdir? Görevleri Nelerdir?

Klima çözümleri sitemizde siz değerli okurlarımız için Klima Motorları Nelerdir? Görevleri Nelerdir? konusuyla alakalı bir yazı hazırlamaya çalıştık. Klima Motorları Nelerdir? Görevleri Nelerdir? başlıklı yazımız umarım işinize yarar.

Klimada Bulunan Motorlar

  • Fan motorları
  • Flap motorları (Hava Yönlendirme Motorları)
  • İç ünite fan motoru

Klima Motorları Nelerdir? Görevleri Nelerdir?

Klima Motorları Nelerdir? Görevleri Nelerdir?

Fan Motorları

Üretici firmaların verdiği standartlar altında çalıştırıldığında ömürleri uzun oluyorken standart dışı olduğunda zarar görebilir ve arada bir klimalar kullanılamaz hale dönüşebilir.

Motorların ömrünü etkileyen bazı etkenler

  • Düşük yahut yüksek gelen şebeke gerilimi
  • Aşırı toz yahut nem içeren ortamlar
  • Uzun süre aralıksız olarak klimanın çalışması durumu
  • Mekanik hareket veren sistemdeki sıkışma veya aşırı zorlanma durumlarıdır.

Yukarıda bahsi geçen durumlar sebebiyle fan motorları aşırı akım çekerek ısınır ve sargılarındaki ısı kıymetli üst noktalara çıktığında sargılar yanarak motor kullanılamaz duruma gelir. Buna benzer durumlarda motorun değişmesi gerekir.

Flap Motorları (Hava Yönlendirme Motorları)

Klimalarda havanın mahal içindeki hareketini yönlendiren ve genelde 12 Volt ile çalışmakta olan motorlardır. Kablo grupları enerji ve sinyal kabloları olarak iki ayrı grupta sıralanır.  Elektronik karta bağlanırken genelde plastik tırnaklı soketler ile sökülebilir biçimde uygulama yapılır. Üretilmekte olan çoğu klimada yatay ve düşey hava hareketi dağılımı için ayrı ayrı flap motoru kullanılır.

Flap motorunun arızalanma nedenleri

  • Kablo bağlantı soketlerinin elektronik karta tam anlamı ile oturmaması veya temas etmesi durumunda,
  • Tekniğe uygun biçimde bakımları yapılmadığı zaman,
  • Yatay ve düşey hava kanatçıkları çalışır veya çalışma durumdayken manuel olarak zorlama yapılıp kumanda etmeden kaynaklanan flap motoru içindeki plastik dişlerin kırılması durumu sebebiyle arızalanmaktadır.

Tabi bu gibi arızalar fakat uzman servis ekibi aracılığıyla tespit edilerek müdahale sağlanabilir. Kullanıcı olarak arıza durumlarında müdahalede bulunmamalısınız.

İç Ünite Fan Motoru

Bu motor klimanın ürettiği sıcak veya soğuk havanın oda içinde gitmesini sağlamaktadır. 1 fazlı yardımcı sargılı motorlardır. Devir sayısını kontrol etmesi için de arka bölümünde enkoder bulunmaktadır.

İç ünite fan motorları; kontrol kartı üzerindeki SSR rölelerle sürülmektedir ve enkoder uçları kontrol kartın üstüne takılmaktadır.

Ayrıca Bakınız.  Haier YR-H04 Isıtma Soğutma
YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Klima Arızaları