Klima Nasıl Sökülür ? Klimanın sökülmesi, farklı sebeplerle ilişkilendirilebilir, misal verilecek olursa, aktarma, tamirat için nakliye, değiştirme, iş bitirme esnasında, cephelerin kontrol edilmesi ve diğer olabilecek sebepler. İster bir ev için ev tipi klima, ister yarı endüstriyel kaset, kanal ve diğer iklimlendirme sistemleri olsun, her çeşit split sistem tamamiyle aynı biçimde sökülür.

Klima Sökümü Nasıl Yapılır ?

Klima Sökümü Nasıl Yapılır ? Sökme, bir klima kurarken olduğu gibi özel yetenekler ve fazlasıyla farklı araç gerektirmez . İşi bitirmek için bir dizi altıgen, bir Phillips tornavidası ve bir çift ayarlanabilir anahtara ihtiyacınız olabilir.

Demontaj esnasında önemle üstünde durulması gereken en mühim şey, devreye toz, nem ve diğer inşaat kalıntılarının girme olasılığını yok etmek için dış ve iç ünitelerin sızdırmazlığıdır. Yalnızca tüpleri kesemezsiniz, bu durumda yalnızca yanmakla kalmaz, bunun yanında kompresör yağını kısmen sıkıştıracağı tüm freonu serbest bırakabilirsiniz. Bu bağlamda, gelecekte klimaya yakıt ikmali yapmak için masraf yapmanız gerekebilir.

İklim sistemini sökmenin iki yolu mevcuttur:

  1. Soğutucu akışkanın toplandığı, servis verilebilir bir klimanın sökülmesi;
  2. Kompresör çalışmıyorsa, soğutucuyu toplamadan sökme.
Ayrıca Bakınız.  Sanyo RCS-3MVPS4E Isıtma Soğutma

Soğutucu Gaz Nasıl Toplanır ?

Her çeşit servis verilebilir split sistem, gelecekte yeni bir yere transfer ve kurulum maksadıyla sökülebilir. Çoğu zaman, bu işlem, kuruluşlar yeni bir ofise taşındığında yapılır. Gelecekte sisteme yakıt ikmali yapmak için kaynakları boşa harcamamak için, tüm freonu evaporatörde (iç ünite) ve boru hattında toplamanız gerekir. Bunu yapmak için, sökme işlemi bir kondansatörde (dış ünite) freon sürmek ve toplamakla başlamalıdır. Örnek olarak, en yaygın ve en fazla talep edilen klimaların, duvar bölme sistemlerinin sökülmesini düşünün .

Soğutucu Gaz Nasıl Toplanır

Soğutucu Gazı Toplama

Öncelikle klimayı hava soğutma modunda (olabilecek olan en düşük sıcaklıkta) açar ve kompresörün çalışmasını bekleriz. Daha sonra, dış üniteye takılan ve boru hatlarının bağlandığı yeri kaplayan plastik koruyucu muhafazayı çıkarın.

Ayarlanabilir bir anahtarla, her iki borunun vanalarının koruyucu kapaklarını sökün. İçerisinde, pirinç kapakların arkasında altıgen muslukları göreceğiz. İlk önce, daha ince çaplı (sıvı hattı) tüpün vanasını istenen oranda bir altıgen ile kapatın.

Böylelikle, kompresör çalışmaya ve kondansatöre gazlı freonu pompalamaya devam ederken, sıvılaştırılmış freonun buharlaştırıcıya beslenmesi durur. Bir süre sonra, 1-2 dakika sonra, boru hatlarının uzunluğuna bağlı olarak, boşta çalışan kompresörün kişiliğistik sesini duyacağız. Daha sonra daha kalın çaplı (ana gaz) bir borunun valfini benzer biçimde döndürüyoruz ve hemen klimayı kapatıyoruz. İlk aşama tamamlandı – tüm freon dış üniteye damıtılır.

Soğutucu Gazı Toplama

Elektrik Kablolarının Çıkarılması

Kurulum teknolojisine göre, klimanın gücü ayrı bir makineye gitmeli ya da herhangi bir elektrikli ev aleti gibi, fişli bir ağ kablosu tercih ederek normal bir prize bağlanmalıdır. Dağıtım fırçasındaki gerekli devre kesiciyi kapatın ya da fişi prizden çekin. Altında filtrelerin bulunduğu iç ünitenin ön panelini açıyoruz. Filtrelerin sağında küçük bir kapak var. Bir tornavida tercih ederek, bu kapağı sökün ve çıkarın, altında bölünmüş sistemin iç ve dış üniteleri içerisinde bir bağlantı oluşturan bağlı tellere sahip bir blok mevcuttur.

Ayrıca Bakınız.  Konak Klima Servisi

İstenilen makinenin kapatıldığından emin olmamıziçin bir test cihazı ile voltaj yokluğunu kontrolünü sağlıyoruz, sonrasında tüm kabloları söküp ayırıyoruz. Ardından, terminal bloğu kapağın altında, bagajın bağlandığı yer olan servis portunun koruyucu kasasının hemen üzerinde bulunan harici bloktaki aynı kabloları ayırıyoruz.

Duvar Ünitesinin Çıkarılması

Klimanın duvara monte ünitesinin alt kısmında iki adet mandal mevcuttur; bunların konumu kasanın plastiği üzerinde açıklanmıştır. Çoğu zaman “İtin” diyor, fakat bunun tersi de oluyor – misal verilecek olursa bir Mitsubishi Electric ya da Lessar’da plastiği aşağı çekmeniz gerekiyor. Bu noktalara aynı anda basılarak, iç ünite montaj plakasından çözülmeli ve duvardan uzaklaşmalıdır.

Duvar Ünitesinin Çıkarılması

Bloğun altında, ortalama olarak merkezde bir boru bağlantı noktası var. Ayarlanabilir anahtarlar yardımı ile üniteyi hattan ayırıyoruz, tahliye hortumunu ayırıyoruz. Gövdeyi montaj plakasından çıkararak yukarı doğru çekin. Duvar ünitesi söküldü. Boru hatlarını yapışkan bantla kapatarak döküntülerin içeri girmesini engel oluyoruz.

Dış Ünitenin Sökülmesi

Ayarlanabilir anahtarlar tercih ederek boru tespit somunlarını sökün ve ayırın. Kaybetmemek için tüm somunları ve kapakları yerine vidalıyoruz ve olası döküntülerden korumak için yapışkan bant kullanıyoruz. Braketlerde, dış ünite 13’lü somunlu cıvatalar vasıtasıyla dört noktada sabitlenir. Bunları sökün ve üniteyi braketlerden çıkarın. Dış ünite sökülmüş.

Dış Ünitenin Sökülmesi

Kompresör Dış Sistemin Sökülmesi

Bu işlem iki durumda yapılır. Birincisi, klima arızalandı ve montaj yerinde, misal verilecek olursa kompresörün kendisini değiştirmek gibi ciddi tamiratlar gerektiriyor. İkincisi, kaynağını yani hurda metale harcayan teçhizatı bertaraf etmek için sistemin kaldırılmasıdır.

Süreç, boşta bir kompresörle freonu geçmenin imkansız olması sebebiyle farklılık gösterir. Bu sebeple, gücü şebekeden keserek başlıyoruz. Ardından, bir altıgen ile iki valfi sonuna kadar döndürüyoruz. Böylelikle, harici üniteyi şebekeden kapatır ve bağlantısını keser, böylelikle split sistemin dış ünitesinde bulunan tüm freonu koruruz.

Daha büyük çaplı boru hattını sabitlemek için somunu yavaşça gevşetin, sistemin yüksek basınç altında olduğunu aklınızdan çıkarmayın. Boru hattındaki soğutucu buharlaşmaya başladığından, yalnızca somunu gevşetmek gerekir. Devre boşaldıktan sonra sistem yukarıdaki sıraya göre demonte edilebilir.